Založ si blog

Patrí na vysokú školu pracovník/akademik čo nerozumie jednoduchej rovnici?

Rektori, dekani a zástupcovia Rád protestujú proti údajnej politizácii akademickej pôdy. To aj napriek tomu, že je plná politiky rôznych záujmov členov onej obce. Kandidáti na funkcie pred voľbami všelikomu všeličo sľubujú a nepohodlným nie len bránia v ich práci, ale dokonca zariadia ukončenie pracovného vzťahu (to nie je ojedinelé).

Toto nazývajú akademickou slobodou a správajú sa tak ako si politici volení občanmi vzhľadom na verejnú/mediálnu kontrolu nemôžu dovoliť.

Svojho času som zabránil svojmu kolegovi rektorovi, aby podpísal a poslal pripravenú Zmluvu s komerčným partnerom v PPProjekte na výstavbu kampusu, kde sa bez rozpakov mienil zaviazať k splácaniu na 30 rokov z rozpočtu, bez toho aby si skontroloval či univerzita je a bude schopná plniť tento záväzok a neobmedziť svoje kľúčové činnosti (vzdelávanie + veda).

Správal sa ako samoderžavný vládca, ktorý berie ako samozrejmosť svoje „neohroziteľné“ postavenie podložené nepísanými dohodami jeho podporovateľov z rodov príslušníkov akademickej obce na fakultách.

Čo ho k tomu viedlo? Velikášstvo túžby nechať tu po sebe nespochybniteľný pomník svojho majestátu.

Práve preto či najmä preto, je potreba prijať overený model fungovania vysokých škôl. Štatutárnych reprezentantov budú predstavovať manažér/i (môžeme ho nazvať riaditeľ) a Správna rada zostavená subjektom financujúcim VŠ (ak je to štát tak v jeho kompetencii, ak kraj v tej jeho, či mesto či komerčná spoločnosť). Akademická obec má svoju samosprávu v čele s rektorom a v ich kompetencii sú výhradne akademické činnosti (potreby a výsledky procesov vzdelávania prípadne vedy ak je implicitne na akademických pracoviskách, ale môže byť aj organizačne samostatne podobne ako vzdelávanie sú predkladané ekonomickým/štatutárnym orgánom inštitúcie). Financovanie a správa sú v rukách vlastníkov/donátorov skrze personál, manažment, Správnu a Dozornú radu.

Reprezentant Akademickej obce (rektor) skladá „účty“ výsledkov činností ktoré spravuje. Nik nebude vstupovať do ich čisto akademických vzťahov. Tento vzťah môže byť vyvážený v prospech spoločných výsledkov a ďalšieho rozvoja, ktorý je limitovaný prísnou viazanosťou účinnosti a výkonnosti všetkých zložiek inštitúcie. Donátor bude mať kontrolu nad ekonomickými a akademici nad vzdelávacími a výskumnými procesmi. Obe zložky ak chcú prosperitu musia úzko spolupracovať a sú na sebe závislé. Takto to funguje vo svete a niet dôvodu aby sme tu mali „kočkopsa“, ktorý nie je ani komunistickým ani kapitalistickým modelom. Je len ukážkou anarchie na úkor väčšiny občanov a generuje najmä nekvalitu za vysokú cenu. Ale bohužiaľ nie len to, vďaka tomu nám zarúbava pozitívnu cestu prosperujúcou budúcnosťou. 🧐

Lošonci

Nie po prvý krát v histórii vládnu hlupáci národom skazeným hnilobou almužny bez práce, záhaľky pohodlia, úchvatnou show cirkusových hviezd a závratnými sociálnymi rozdielmi.

20.04.2021

Premýšľajte prosím vy vzdelanejší či sčítanejší, nepripomína vám to niečo? Nie som sám vo Svete, ktorému sú tieto riadky známe a v mnohom sa kryjú aj so súčasnou realitou. A naša obava je rovnaká, že súčasný Svet smeruje k podobnému rozuzleniu ako ten staroveký, ale s omnoho ničivejšími následkami pre mnohonásobne väčší počet ľudí a bez obmedzeného [...]

Oslava vedy je rovnako nebezpečná ako jej zatracovanie.

17.04.2021

Ľudstvo zažilo oboje a mám chuť napísať, že sa nepoučilo. Ale to by bolo nosenie dreva do lesa, lebo „ľudstvo“ ako také sa nikdy nepoučilo zo svojich chýb, omylov, prehier ani víťazstiev ducha. Ľudstvo totiž ako „organizmus“ neexistuje, sú len ľudia a keďže sme prežili aj vďaka vytváraniu skupín z rovnakých príčin ako vlčia svorka, tak si ich účelovo [...]

Čo je filozofia?

13.04.2021

Výber z prvej kapitoly knihy „Dejiny filozofie I.“ od Emanuela Rádla z júla roku 1932. (určený predovšetkým pre tzv. „katedrových“ filozofov, aj to sa dočítate prečo takých …) Každá filosofie je dítětem své doby. Platon byl filosofem řeckým: z jeho výkladů vyčteš rozvrat tehdejšího politického athénského života. Descartes byl filosof francouzský, Locke [...]

sobolová

Polícia zadržala pred protestmi Navaľného spolupracovníkov a aktivistov

21.04.2021 13:29

Ruská polícia prehľadala kancelárie uväzneného kritika Kremľa Navaľného v Petrohrade a zadržala jeho hlavnú spolupracovníčku a hovorkyňu.

Mária Kolíková

Kolíková: Verím, že v prípade kolúznej väzby pôjde len o vládny návrh

21.04.2021 12:45

Do súvislosti s avizovanými zmenami, týkajúcimi sa kolúznej väzby, dala aj vyjadrenia predsedu Smeru Fica.

česko policie

V Česku zadržali viacero osôb, niektoré majú byť napojené na proruských separatistov

21.04.2021 12:03

Zrejme išlo o členov paramilitantnej skupiny, ktorá organizovala výjazdy Čechov na Ukrajinu.

polícia

Prevádzači sa ulakomili aj na deti z domova

21.04.2021 12:01, aktualizované: 13:17

Vykonali dve domové prehliadky, zaistili mobily, navigácie a rôzne dokumenty súvisiace s trestnou činnosťou.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 23
Celková čítanosť: 27512x
Priemerná čítanosť článkov: 1196x

Autor blogu