Založ si blog

Naplňujú sa moje obavy zo začiatku 21. storočia

(Keď sme sa ako štát snažili stoj čo stoj dostať do spolku bohatých, videli sme len pár tzv. prosperujúcich krajín.)

Väčšina nechcela počuť, že Grécko, Portugalsko, Španielsko hoc krajiny s bohatou históriou boli aj v tom čase chudobnými.

Nerovnováha, nespravodlivosť, chudoba národov nie je dôsledkom činov jednotlivcov zvnútra či zvonka. 

Nikdy žiadne spoločenstvo ako celok nebolo lenivé, hlúpe, neprispôsobivé apod. Nie je to ani údel a vyššia moc čo určuje bohatstvo národov a ak sú na ucelenom a hranicami opásanom teritóriu, tak aj krajín.

Je to moc a bezmoc. Nik nie je bezmocným, kým sa sám nerozhodne takým stať. Naši mocní sa chceli pochváliť úspechom a opitý svojou maličkou mocou sa chceli priblížiť väčšej moci. Ale zabudli, že hoc takýto sedia pri stole „veľkých“ môžu byť neustále hladný hoc iný hodujú (odporúčam prečítať si knihu Yanisa Varufakisa – Dospeláci v miestnosti).

Vstupom postkomunistických krajín do EU sme vstrekli do jej žíl nový život, prázdny trh, po spotrebe neukojení občania, lacnú pracovnú silu a ovládnutie hospodárstva (toto nedovolil Putin v Rusku a preto je terčom do ktorého sa strieľa z každej pozície). Eufória spotreby pre spotrebu a nie potrebu skončila a expanzné možnosti sú nulové. Preto v roku 2008 začala vnútorná expanzia v rámci spoločenstva, podmaňovanie si slabších, kupovaním si odpustkov za fondy, ktoré nemôžu byť efektívne v krajinách s obrovskou mierou korupcie, kultúra ktorej sa tu pestovala desiatky rokov. Príklad Nemecka ukazuje, že rovnaké postavenie nemajú a nebudú mať ľudia podľa príslušnosti k národu ale podľa príslušnosti k sociálnej skupine.

Teraz zasiahla „Corona“, čo zasiahne za rok za dva (toto som konštatoval na začiatku epidemickej krízy a dávno pred vojnou na Ukrajine, keď som tento príspevok pôvodne napísal)? Frekvencia a intenzita problémov sa nerovnováhou medzi bohatstvom a chudobou budú len zväčšovať. Vstupom medzi „jadro“ podľa Fica sme nevstúpili medzi elitu, ale odstrihli sme sa aj od vnútorných hospodárskych ochranných mechanizmov v regulácii finančného trhu. Dnes sme vďaka servilným hlupákom aj typu menovaného odkázaní na moc z Berlína, Paríža a Bruselu. Predsa musíme niekam patriť?

Toto je rečnícka otázka mnohých ktorí čakajú, že sa IM to oplatí, lebo byť v blízkosti mocných??? prináša aj „nedojedené zbytky pre pokorných“. Ale nepatríme sem? Sme tu už dosť dlho na to aby sme sa naučili s tým žiť. Stačí sa na to pozerať tak ako napríklad Amazonské spoločenstvá prírodných ľudí, ktorí nežijú pre bohatstvo a moc. Sú zrastený s prostredím kde žijú a každý tvor a rastlina sú pre nich súčasťou kolobehu života a preto nikoho oň nepripravia z iných ako existenčných dôvodov.

Preto sme a budeme ľudia žijúci v Európe a keď to takto nebudú chápať Nemci, Francúzi, Taliani, Holanďania atď., zatiaľ tu nebude Európa ničím iným ako starovekým názvom časti subkontinentu (Euroázie). Európania zatiaľ neexistujú, sú len národy a štáty združené do spoločenstva, ktoré ani po desiatkach rokov nenašlo svoju tvár, lebo hľadala nový kontinent na starých základoch (Ameriku bolo treba kolonizovať, vytvoriť tak Babilon Európanov a dať mu spoločný jazyk aby sa stvorila ríša – ale každá ríša raz skončí a z veľkého ostrova sa stane rovnako ako z malého len ostrov obývaný aj ľuďmi).

Peter Ponický Lošonci

Normalizácia . ..

11.08.2022

…pre komunisticky režim znamenala koniec, dnes môže znamenať začiatok… Žijeme smutnú dobu priatelia. Dobu, keď 30 rokov od konca režimu jednej strany, zazívame tichý, zbabelý, ale zaujímavé je, že o to triumfálnejší návrat normalizácie a režimu jedného názorového prúdu. Tichý preto, že nikto z tých, čo majú moc, sa nedokáže skutočne pozrieť ľudom do [...]

Bezpečnosť

11.08.2022

„Number One“, ako niekde píšu či hovoria … Niet civilizácie, niet tvora nech by existoval kdekoľvek, že by po zrelej úvahe či podvedomom inštinkte nemal práve tento fakt na najvyššom stupienku hierarchie svojej existencie, svojho rozvoja a dokonca svojej smrti, ako dokazujú napríklad staroveké mýty, ktoré aj pri ceste do záhrobia vyžadovali isté úkony (minimálne [...]

Staré šablóny na nový svet nefungujú, keď všetci sľubujú iba blázni sa radujú

10.08.2022

(Napísané presne pred rokom – 10.08.2021) V spoločnosti je skôr anarchistický chaos ako racionálne usporiadanie. Preto meditovanie o budúcnosti, ktorú si väčšina ľudí zrejme predstavuje ako Eden (Raj), nemá veľký zmysel. Dnes je už len otázkou ako rýchlo nastanú zmeny s ktorými sa väčšina ľudstva nebude schopná telesne a zrejme aj mentálne vyrovnať. Opakovane som [...]

Abdal Fattáh Sísí

Egyptský parlament schválil zmeny vo vládnom kabinete, mení sa 13 ministrov

13.08.2022 21:04

Ide o prvú výraznejšiu zmenu vo vláde od roku 2019.

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Hasič / Požiarnik /

Slovenskí hasiči sa vrátili domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

13.08.2022 17:16

Slovenskí hasiči pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko na severozápade Českej republiky.