Pamätníky nacistických kolaborantov na Ukrajine

15. februára 2023, veget, Propagácia bez propagandy Relevantné spomínanie

Kto chce čítať celý dlhý príspevok je tu Internetový link: Pamätníky nacistických kolaborantov po celom svete (forward.com)

Od nástupu novej vlády v roku 2014 bolo postavených mnoho nových ulíc a pamiatok

Autor: Lev Golinkin

  1. januára 2021

Tento zoznam je súčasťou prebiehajúceho investigatívneho projektu The Forward, ktorý bol prvýkrát zverejnený v januári 2021 a dokumentuje stovky pamiatok ľudí zapojených do holokaustu po celom svete. Pokračujeme v aktualizácii zoznamu jednotlivých krajín; ak viete o niektorých, ktoré tu nie sú zahrnuté, alebo o sochách, ktoré boli odstránené alebo ulice premenované, pošlite e-mail editorial@forward.com, predmet: Projekt nacistickej pamiatky.

Poznámka: V rokoch, odkedy povstanie/prevrat na Majdane prinieslo v roku 2014 na Ukrajinu novú vládu, boli postavené početné pamätníky nacistickým kolaborantom a páchateľom holokaustu, niekedy aj každý týždeň.

 

Ľvov a dve ďalšie lokality – 1,5 milióna Židov, štvrtina všetkých Židov zavraždených počas holokaustu, pochádzalo z Ukrajiny. Za posledných šesť rokov krajina inštitucionalizovala uctievanie polovojenskej Organizácie ukrajinských nacionalistov, ktorá spolupracovala s nacistami a pomáhala pri zabíjaní Židov, a Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ktorá zmasakrovala tisíce Židov a 70 000 – 100 000 Poliakov. Významnou osobnosťou uctievanou na dnešnej Ukrajine je Stepan Bandera (1909–1959), nacistický kolaborant, ktorý viedol frakciu OUN (nazývanú OUN-B); hore sú jeho sochy v L’viv (vľavo) a Ivano-Frankivsk (vpravo). Veľká vďaka patrí Per Andersovi Rudlingovi, Tarikovi Cyrilovi Amarovi a Jaredovi McBrideovi za ich vedenie ukrajinských spolupracovníkov.

 

Ternopil a mnohé ďalšie mestá – Ďalšia socha Bandera v Ternopile. Vľavo hore je fotografia zo Žovkva 1941, keď členovia OUN privítali nacistov a pomáhali im pri vraždení Židov. Transparenty zahŕňajú „Heil Hitler!“ a „Glory to Bandera!“

Ukrajina má niekoľko desiatok pamiatok a množstvo názvov ulíc, ktoré oslavujú tohto nacistického kolaboranta, dosť na to, aby vyžadovali dve samostatné stránky Wikipédie (existuje toľko ulíc Bandera, že v tomto projekte je uvedených len niekoľko). Patrí medzi ne:

 

Poznámka redakcie: Dnipro a Tatariv boli do tohto zoznamu pridané v októbri 2022.

 

Kyjev – V roku 2016 bol hlavný kyjevský bulvár premenovaný na Bandera. Premenovanie je obzvlášť obscénne, pretože ulica vedie do rokliny Babi Yar, kde nacisti s pomocou ukrajinských kolaborantov za dva dni vyhladili 33 771 Židov v jednom z najväčších masakrov holokaustu. Centrum Simona Wiesenthala aj Svetový židovský kongres tento krok odsúdili.

Vpravo hore je každoročný pochodový pochod na Banderove narodeniny v roku 2021; počas spomienkových udalostí v roku 2017 pochodujúci skandovali „Židia von!“