Oslava vedy je rovnako nebezpečná ako jej zatracovanie.

Ľudstvo zažilo oboje a mám chuť napísať, že sa nepoučilo. Ale to by bolo nosenie dreva do lesa, lebo „ľudstvo“ ako také sa nikdy nepoučilo zo svojich chýb, omylov, prehier ani víťazstiev ducha.

Ľudstvo totiž ako „organizmus“ neexistuje, sú len ľudia a keďže sme prežili aj vďaka vytváraniu skupín z rovnakých príčin ako vlčia svorka, tak si ich účelovo vytvárame. Podobne ako Amazonskí indiáni sú etnicky totožný ale netvoria ani národ ani ľudstvo a chvalabohu necítia sa ani ako občania nejakého ľuďmi vymysleného organizovaného celku (štátu), ale prirodzene primerane vývoju vo vymedzenom teritóriu (vymedzenom prirodzenou potrebou vlastnej obživy) vytvárajú kmeň (aj rodové pradivo je mýtus účelovo vytvorený kvôli mocenským záujmom) a toto obživné spoločenstvo je tmelom ich súdržnosti.

Jazyk i písmo sú znakmi inteligencie umožňujúce dorozumenie s pochopením, ale aj zjednodušenie typu výkladového slovníka, teda univerzalitu. Nič z toho však nie je univerzálne. Ani len dvaja ľudia z rovnakého teritória (napr. pralesa) si neporozumenú ak ich jazyk nemá rovnaký či podobný popis vecí a činností, dokonca ich verbálna komunikácia, nebyť tej neverbálnej, by vďaka tomu mohla viesť k roztržke či neľútemu boju.

Aj keď dnes žijeme dobu akéhosi univerzalizmu čo vôbec nemusí znamenať unifikáciu (normalizáciu), tak si čoraz menej rozumieme napriek rovnakému jazyku i spoločnému teritóriu. Deje sa totiž presný opak toho prečo sa v minulosti písali výkladové slovníky. Vďaka mýtu slobody si mnoho ľudí začalo myslieť, že oni sú hýbateľmi dejín a začali slovám aj vetám dávať svojský (svoj) význam. To logicky spôsobuje ťažkosti pri pochopení aj dorozumení, nie len nezasvätených ale aj tých znalých. Tak sa totiž stráca aj odvetvový univerzalizmus, ktorý bol dobrý z rovnakých príčin prečo vznikla štandardizácia (technické normy), teda kvôli zameniteľnosti a opakovanej vyrobiteľnosti štandardizovaných súčastí a dielov (bez nich by sme mali na cestách stále konské povozy a koče, síce remeselne krásne ale dostupné len veľmi malej skupine ľudí).

Po tomto úvode sa môžem vrátiť k meritu veci. Keď prijmem „gramatickú“ logiku veci, teda napríklad pracovník pri výrobnom páse bol robotník. Tento univerzalizmus umožňoval sociálnu súdržnosť tak potrebnú v kontroverzii (vyjednávaní) so sociálnou bezohľadnosťou vlastníkov fabrík. Preto dnes firmy vymýšľajú špecifické názvy pracovných pozícií aby tak formálne bránili tomu aby sa opakovala história spojovania robotníctva. Samozrejme to nebude fungovať večne a stupňujúca sa sociálna nerovnosť vygeneruje inú podstatu súdržnosti ako je povolanie.

Opačný proces sa odohral v oblasti vied. Tie boli historicky neuniverzálne v schopnosti relatívne malej skupiny ľudí, zaradiť sa do komunity (snáď mimo rannej histórie, keď všetky sofistikované činnosti na poli mentálnej práce a experimentu boli zaradené do oboru filozofie). Preto sú ešte stále vedné odbory. Postupne sa ale viac a viac formálne odčleňujú od svojich materských výskumných kmeňov (kmeňovou bunkou vedy je poznávanie prírody a implementácia tohto poznania v spoločenstve ľudí). Keby som chcel priradiť univerzálnosť vede tak by som napísal, že fyzika je nástrojom bádania a filozofia nástrojom výkladu tejto univerzálnej vedy. Pretože jedno s druhým súvisí (bez vykladačov/filozofov by ľudia nemuseli pochopiť čo im poznanie podstaty prírodných javov prináša). 

Bohužiaľ stalo sa snáď to najhoršie čo sa mohlo, vykladačmi vedy začali byť médiá a mediálne „hviezdy“ vrátane politikov a bohužiaľ sa tomu nevyhla ani pani prezidentka. Oni totiž začali paušalizovať a teda univerzalizovať vedu a vedcov. Jedni so znamienkom + a druhí so znamienkom . Ako som v nadpise napísal, oboje je nesprávne a zle pre samotnú prácu ktorú robia ľudia znalý svojej práce, bádania.

Pokúsim sa to čo najjednoduchšie vysvetliť. Sú všetci vedcami čo bádajú (prečítavajú archívy, brodia sa „divokou“ prírodou, stoja či fotia sa v laboratóriách)? Chvalabohu nie.

Vedou sa totiž nazýva proces ktorý prebieha potom či pri tom, to je zapojenie mozgu do (často intuitívneho) spájania kusých znalostí do nejakej ucelenej predstavy javu/stavu, ktorý vieme popísať (napríklad pomocou matematiky) a potom aj dokonale reprodukovať. Tohto nie sú schopní všetci čo sa v tzv. vede pohybujú (ak niekto obsluhuje nejaké moderné experimentálne technické zariadenie a pracuje vo výskumnom ústave na bádateľskom projekte, je výskumník ale nie zákonite vedec). Za vedu „hovoria“ jej výsledky a za jej výsledkami stoja konkrétny ľudia. Ich zverejňovanie a posudzovanie je objektívne spravodlivé a správne. Tu neexistuje tzv. rovnoprávnosť (to by sme ani nemali porekadlo, že tomuto pán Boh nenadelil keď stál v rade pre rozum), veda je hierarchizovaný svet a jeho spravodlivá hierarchia je v príspevku jednotlivých aktérov na procesoch poznávania a poznania. To nie je a nikdy nebude paušálne. Preto konštatovanie „stojíme za vedou“ je nie len principiálne nesprávne ale aj nespravodlivé. Podobne ako v školstve, ak chceme dobré školstvo, tak musíme chcieť predovšetkým dobrých učiteľov a nie len učiteľov a aj tam musí existovať hierarchia schopností, teda hierarchia kvality.

Preto vážení komentátori vedy, nebuďte paušálne nespravodlivý paušalizáciou prínosov vedy a vedcov. Rovnoprávnosť máme pred Zákonom a v možnostiach svojho uplatnenia, ale nie v ich účinkoch (každý sa môže pred súdom hájiť, ale odsúdení by mali byť len zločinci a rovnako každý môže študovať, ale nie každý musí absolvovať). Rovnostárstvo pri odmeňovaní či oceňovaní robí vede len medvediu službu!

Peter Ponický

Scarabeus v zdravotníctve

20.12.2024

Spor v zdravotníctve je naozaj triednym a politickým sporom. Už to nie je iba spor medzi ministrom a lekármi , ale komplikovanejší spor medzi oligarchiou a skupinami lekárov . Príliš veľa peňazí totiž tečie tým bohatým. Balvan ,ktorý tlačíme pred sebou ako skarabeus nám opätovne padá na hlavu nepoučili sme sa z minulosti a akoby sme uprednostňovali dnešok pred [...]

Zdravie nie je tovar a zdravotníctvo nesmie byť biznis

18.12.2024

PREČO? Prečo ľudia nazvali človeka Homo Sapiens, veď aj všetci primáti (opice) patria do biologickej skupiny Homo? Ak je človek naozaj múdry (Homo Sapiens) a nemá evolučné inštinkty ako iné biologické entity na Zemi (lebo ich v evolúcii stratil keď ich vďaka tomu, že staval domy a neobýval jaskyne, že sial / žal polia a extenzívne nezbieral a začal chovať a nie loviť pre [...]

Ako Trump zachránil Vianoce

14.12.2024

decembra 2024 – Scott Ritter (How Trump Saved Christmas) V stredu 11. decembra v skorých ranných hodinách sa Joe Biden pokúsil začať jadrovú vojnu s Ruskom. Vo štvrtok 12. decembra urobil Donald Trump všetko, čo bolo v jeho silách aby to zastavil. Ak uspeje Donald Trump zachráni Vianoce. Nie je to na smiech, a napriek tomu ma pri písaní tohto článku premáha pocit [...]

trump, gronsko

Ochránia Grónsko pred Trumpom vojaci EÚ? Rakúsky generál hovorí nasadeniu áno

25.01.2025 21:57

Podľa Roberta Briegera by "dávalo zmysel" umiestniť v Grónsku vojakov EÚ, nielen americké jednotky ako doteraz.

afd

AfD je najväčšou nádejou Nemecka, vyhlásil Musk na mítingu. Proti pravici pochodovali desaťtisíce

25.01.2025 21:25

Kritiku si ale vyslúžil aj kandidát na kancelára za konzervatívnu úniu CDU/CSU Friedrich Merz.

Sudán

Útok dronu na jednu z posledných fungujúcich nemocníc v Darfúre si vyžiadal 67 mŕtvych a desiatky zranených

25.01.2025 20:56

Nemenovaná osoba uviedla, že nálet v nemocničnom areáli zničil budovu, v ktorej sídlila pohotovosť.

sanitka dubovec nehoda ambulancia

Pri Galante došlo k vážnej dopravnej nehode, zahynul 74-ročný muž

25.01.2025 20:15

Dve ženy transportovali do nemocnice.

veget

Pravda v Pravde.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 268
Celková čítanosť: 649825x
Priemerná čítanosť článkov: 2425x

Autor blogu