Odveký problém sociálnej demokracie – krok vpred a dva kroky späť …

(citujem z knihy amerického autora M. Burleigha, Třetí říše – nové dejiny, Agro Praha, 2008, str. 38,39,40)

Revolúcia ktorá vypukla v Nemecku na jeseň 1918 ako nenásilné ľudové hnutie za mier a demokraciu sa v zime zmenilo na triedny konflikt v ktorom nechýbalo ani násilie. Pôvodné hnutie za demokratickejší politický systém sa tešilo podpore liberálnej buržoázie aj umierneného robotníctva a nasledujúce smerovanie k sociálnej revolúcii už podporovala menšina robotníctva a intelektuáli. Väčšinoví sociálny demokrati dosiahli svoj cieľ, pokračovať v demobilizačnom procese. Boli členmi výborov (sovietov), ale nevyhovovali im spontánne manifestácie v uliciach a k radám nemali dôveru, napriek tomu, že ich ovládali ich ľudia. Socialistické odborové organizácie už nehodlali znášať používanie svojho členstva, ako streliva popudlivými radikálnymi intelektuálmi, pričom k nim často pristupovali so staromódnymi predsudkami. Tieto odbory teda verili, že už ich účasť na riadení vojnového priemyslu urýchlila akúsi formu štátneho socializmu.

Neskôr sa výmenou za dohodu s cenzurovanými odbormi (odbory založené vlastníkmi firiem a nimi kontrolované), zriekli aj hlbokej socializácie výrobných prostriedkov. Väčšinoví sociálny demokrati tvrdili, že nemecká revolúcia má v súčasnosti len jediného skutočného nebezpečného nepriateľa, ktorým je nemecká robotnícka trieda. Nezávislí sociálny demokrati, ktorí sa s hlavnou stranou rozišli v roku 1917, mali vo svojich radách demokratickú väčšinu, ktorá si priala začleniť robotnícke a vojenské rady do parlamentnej formy vlády a s ich pomocou trvalo znížiť moc generálov a priemyselníkov. Priala si podobne ako väčšinoví socdemáci z SPD, národné zhromaždenie, ale chcela s voľbami počkať a toto obdobie využiť k socializácii nemeckého hospodárstva a spoločnosti.

Traja ministri za Nezávislú sociálnu demokraciu v januári 1918 odstúpili, keď vláda zbabrala vojenský pokus vyslobodiť za pomoci vojenskej sily sociálnych demokratov, držaných ako rukojemníkov v kasárňach stávkujúcimi námorníkmi. V zime na prelome rokov 1918/1919 v Hamburgu vznikla Komunistická strana Nemecka (KPD). Pruská vláda prepustila ľavicového policajného šéfa (E. Eichhorna), ktorý si dovolil pomáhať vzbúreným námorníkom, držiacim ako rukojemníkov predstaviteľov sociálnej demokracie. Gustáv Noske, minister obrany sa rozhodol po obsadení kancelárií niektorých denníkov demonštrantmi, OBNOVIŤ PORIADOK POVOLANÍM FREIKORPSOV (Slobodné zbory tvorili členovia bývalých úderných jednotiek, nižší a rezervní dôstojníci, univerzitní študenti, ktorí nemali možnosť bojovať na frontoch veľkej vojny a všetci čo lačneli po krvi, alebo sa nevedeli zmieriť s demobilizáciou). Tieto zbory podporované aj regulárnou armádou a republikánskou vládou, začali bojom proti Poliakom a Sovietom na východných hraniciach Nemecka, tj. v Sliezsku a Balte. Ale zanedlho už im nevadilo bojovať ani proti vlastným spoluobčanom (bolo ich cca 400 000). Títo bojovníci vniesli vojenskú polaritu (priateľ/nepriateľ) do nemeckých ulíc, podobne ako biely bojovníci v Maďarsku, či čierny fašistický v Taliansku, bez škrupúľ zabíjajúci svojich politických protivníkov (zodpovední za vraždy R. Luxemburgovej a K. Libknechta, ktorých zavraždili v januári 1919 dôstojníci Freikorpsu).

Aj s podporou niektorých britských vládnych úradníkov, vznikla medzinárodná fáma, že nepokoje majú na svedomí boľševici, ktorí sú organizovaný a riadený Židmi (napr. Bela Kun – neskorší šéf čeky na Kryme, Tibor Szamueli, Vilmos Bohm, Lev Trockij – rodený Bronštejn, Poliak Felix Dzeržinký, veliteľ boľševickej tajnej polície apod.) Jedovatosť medzinárodnej scény ovplyvnila Nemecko tak, že antisocializmus a antisemitizmus tam zapustil hlboké korene.

Dovoľte mi len mimochodom vstúpiť do tohoto výčtu citácií poznámkou, že dnes tak silne propagované protiruské emócie vychádzajú práve zo Sovietskej boľševickej predstavy vraždiaceho revolucionára, ale ako je vidieť najnebezpečnejší sovietsky „boľševickí nepriatelia“ vrátane Stalina ako Gruzínca, neboli vôbec Rusi!

Robotnícke a vojenské rady v Nemecku zanikly buď preto, že miestne vlády ich odmietli financovať alebo preto, že cisárska armáda bola rozpustená. Sociálni demokrati sa mohli energickejšie snažiť o vytvorenie vlastných republikánskych milícií a znížiť tak vplyv Freikorpsu a domobrany, ktorých lojalita ku vláde bola vždy vrtkavá. Jedenásteho februára bol zvolený väčšinový socdemák Fridrich Ebert za prezidenta a podľa článku 48 novej nemeckej liberálnej Ústavy mohol v mimoriadnych situáciách vydávať Zákony a poverovať ozbrojené sily na nastolenie poriadku, čoho využil 136 krát.

To je len časť toho, prečo SPD v Nemecku, či sociálnodemokratické hnutie ako celok, sklamalo svojich pôvodných voličov, podľa čoho bola pôvodne zaradená medzi ľavicové strany v Európe. Len tak mimochodom i komunistická i boľševická strana vlastne vznikli odčlenením zo sociálnej demokracie. Ako je vidieť tie príčiny neboli len kvôli nerevolučnosti, ale najmä kvôli pokrytectvu (pretvárka, falošnosť, farizejstvo), nenaplneným sľubom tej skupine voličov, ktorá bola aj z titulu svojho postavenia (materiálneho aj intelektuálneho) najzraniteľnejšia a kvôli ktorej svojho času vznikla sociálna demokracia!

PPL

Otvorený dopis Ruského režiséra Nikitu Michalkova Rade Európy.

28.11.2024

25. 11. 2023 – Radě Evropy Já, Nikita Sergejevič Michalkov, filmový režisér, scenárista, producent, držitel Oscara, dvou Zlatých lvů z filmového festivalu v Benátkách, Grand Prix festivalu v Cannes a mnoha dalších cen, píšu tento dopis … tento úvod píšu jen proto, abych zdůraznil, že nejsem ani politik, státní úředník ani státní zaměstnanec. Jsem ruský [...]

Prečo je Matt Gaetz dôležitý (Why Matt Gaetz Matters).

16.11.2024

Scott Ritter (16. novembra 2024) Novozvolený prezident Donald Trump nominoval Matta Gaetza na budúceho generálneho prokurátora Spojených štátov. Mnohí Američania sú touto voľbou zdesen a urazení. Považujem to za jednu z najlepších nominácií D. Trumpa. Dovoľte mi povedať vám prečo. Vezmite prosím na vedomie, že je to osobné. Na papieri/formálne nie je Matt Gaetz [...]

Úniky z izraelských spravodajských služieb vyvolávajú veľké obavy.

24.10.2024

Letmý pohľad do temnej budúcnosti. Scott Ritter 24. októbra Únik dvoch vysoko utajovaných dokumentov, ktoré po preskúmaní obsahujú citlivé spravodajské informácie USA o izraelských vojenských prípravách na útok proti Iránu, spôsobil v Spojených štátoch búrku kontroverzií. Keď sa americké orgány činné v trestnom konaní snažia odhaliť zdroj [...]

Austrália snemovňa siete sociálne deti zákaz

Umelá inteligencia nabádala mladého Američana, aby zabil rodičov. Prekvapí vás dôvod

11.12.2024 22:53

Žaloba obsahuje snímku obrazovky z konverzácie medzi 17-ročným mladíkom a chatbotom.

ISIS / Islamský štát /

Samovražedný útok v Kábule zabil afganského ministra. K výbuchu sa prihlásil Islamský štát

11.12.2024 22:31

Ide o zatiaľ najvyššie postavenú obeť bombových útokov v Afganistane odvtedy, čo sa k moci vrátil Taliban.

Rakúsko minister vnútra Herbert Kickl

Rakúsky parlament zbavil imunity šéfa krajne pravicovej FPÖ za údajnú krivú výpoveď

11.12.2024 22:07

V sťažnosti sa uvádza, že Kickl vo svojej výpovedi klamal o rôznych otázkach vrátane inzerátov v printových médiách, ktoré si zaplatila FPÖ.

al-Šabáb / aš-Šabáb /

V somálskom štáte Jubaland vypukli boje medzi federálnou a miestnou vládou

11.12.2024 22:04

Ráno zaútočili federálne sily z Mogadiša v meste Ras Kamboni pomocou dronov na sily Jubalandu, uviedol námestník ministra obrany.

veget

Pravda v Pravde.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 265
Celková čítanosť: 637295x
Priemerná čítanosť článkov: 2405x

Autor blogu