(Stav ktorý zažívame je bohužiaľ v histórii ľudstva cyklický.)
Nie vždy je naivita spojená s hlúposťou. Naivita je často súvzťažná s vierou (nemusí byť náboženská). Dnes už málokto z uvažujúcich a premýšľajúcich verí, že múdrosť sa dosahuje vzdelaním.
Dôkaz?
Veľmi radi citujeme príklady zo staroveku, antiky apod. Dnes nik kto číta a prečítal aj Platóna, Aristotela, Budhu ale aj Bibliu či Epos o Gilgamešovi nepochybuje o múdrosti, skúsenosti a pozorovacom talente uvedených mysliteľov aj neznámych autorov (napr. časti Biblie či rozprávania o činoch Gilgamešových). Napriek tomu to boli ľudia, ktorí svoje „vzdelanie“ nezískali v organizovaných školách.
Múdrosti sa nedá naučiť. Múdrosť sa dá zdieľať, rozvíjať alebo naopak potláčať. Dnes sme v historickej fáze, podobnej aká vygenerovala aj citované osobnosti myslenia (aj Konfúcius patril do tejto skupiny mysliteľov), kedy rozklad spoločenských vzťahov, utrpenie, krutosť, vojny a intrigy sužovali vtedy ešte relatívne malé spoločenstvá ľudí.
Dnes je nás mnoho, mnohí si myslia že vládnu múdrosťou a stratili sme všetky zábrany, ktoré by ako tak vychádzali so zdedenej etiky a opakovane potláčanej múdrosti, hoc toto dedičstvo je vlastne prístupné prakticky všetkým ľuďom.
Naopak všetky podstatné znaky dobre fungujúcej spoločnosti sme zrelativizovali formálnymi statusmi vzdelania, postavenia, bohatstva, moci, vplyvu apod.
Opak je pravdou, rovnako ako v tzv. dobe „Osovej„, HLÚPOSŤ sa STALA VLÁDKYŇOU SVETA a AROGANCIA MOCI opäť BRÁNI SLEPOTU AKO NAJLEPŠÍ LIEK na ŽIVOT.
Peter Ponický Lošonci
My sme mali slovenčinári, kde sme mohli... ...
"Múdrosti sa nedá naučiť. Múdrosť sa dá... ...
Neviem, čo je múdrosť, niečo také okolo mňa... ...
Trafena hus zagagala. ...
V tom prípade by sa ti malo veľmi dariť.... ...
Celá debata | RSS tejto debaty