Založ si blog

Hlúpa naivita …

(Stav ktorý zažívame je bohužiaľ v histórii ľudstva cyklický.)

Nie vždy je naivita spojená s hlúposťou. Naivita je často súvzťažná s vierou (nemusí byť náboženská). Dnes už málokto z uvažujúcich a premýšľajúcich verí, že múdrosť sa dosahuje vzdelaním.

Dôkaz?

Veľmi radi citujeme príklady zo staroveku, antiky apod. Dnes nik kto číta a prečítal aj Platóna, Aristotela, Budhu ale aj Bibliu či Epos o Gilgamešovi nepochybuje o múdrosti, skúsenosti a pozorovacom talente uvedených mysliteľov aj neznámych autorov (napr. časti Biblie či rozprávania o činoch Gilgamešových). Napriek tomu to boli ľudia, ktorí svoje „vzdelanie“ nezískali v organizovaných školách.

Múdrosti sa nedá naučiť. Múdrosť sa dá zdieľať, rozvíjať alebo naopak potláčať. Dnes sme v historickej fáze, podobnej aká vygenerovala aj citované osobnosti myslenia (aj Konfúcius patril do tejto skupiny mysliteľov), kedy rozklad spoločenských vzťahov, utrpenie, krutosť, vojny a intrigy sužovali vtedy ešte relatívne malé spoločenstvá ľudí.

Dnes je nás mnoho, mnohí si myslia že vládnu múdrosťou a stratili sme všetky zábrany, ktoré by ako tak vychádzali so zdedenej etiky a opakovane potláčanej múdrosti, hoc toto dedičstvo je vlastne prístupné prakticky všetkým ľuďom.

Naopak všetky podstatné znaky dobre fungujúcej spoločnosti sme zrelativizovali formálnymi statusmi vzdelania, postavenia, bohatstva, moci, vplyvu apod.

Opak je pravdou, rovnako ako v tzv. dobeOsovej, HLÚPOSŤ sa STALA VLÁDKYŇOU SVETA a AROGANCIA MOCI opäť BRÁNI SLEPOTU AKO NAJLEPŠÍ LIEK na ŽIVOT.

Peter Ponický Lošonci

Green Deal, nádej budúcnosti alebo kolosálny podvod EU?

24.06.2022

(Od doby kedy sa v polovici minulého storočia zišiel Rímsky klub a zverejnil svoje skúmaním a analýzou podložené tvrdenia, vieme o rizikách spojených s konaním ľudí v modernej tzv. priemyselnej ére, devastačnými zmenami globálnej klímy s doslova kataklizmatickými dôsledkami na naše životné prostredie.) V USA svojho času pod vodcovstvom svojho prezidenta Roosevelta na [...]

Univerzálna pravda neexistuje.

19.06.2022

Uverejnené presne pred dvomi rokmi na mojom FB statuse. Som človek ako sa hovorí, napáchnutý do morku kostí fyzikou a filozofiou a je to podľa mňa tá správna kombinácia znalostí na takéto konštatovanie. Ale na toto poznanie nie je treba žiadnu školu, len ako sa u nás hovorí, sedliacky rozum. Akékoľvek poznanie je vždy „definované“ históriou či procesom ako sme [...]

To nás čeká! Sociální vzpoury, válka bohatých a chudých …

17.06.2022

(Desítky let bádání profesora Budila, hodně mrazivé čtení.) Reportáž Pretože považujem za dobré a dôležité citovať aj názory iných, dnes preberám reportáž o knihe českého antropológa z Filozofickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni Ivo T. Budila. Morální potenciál je stejný ve všech společnostech, ale to, co se liší, je kognitivní síla. „A kdykoli v [...]

nehoda

Na diaľnici D2 sa pri nehode zranilo 8 osôb vrátane dieťaťa

25.06.2022 14:50

Na mieste zasahovali zdravotní záchranári i hasiči.

toblerone

V Bratislave sa bude vyrábať legendárna švajčiarska čokoláda

25.06.2022 13:48

Ikonická trojuholníková čokoláda sa začala vyrábať v roku 1908.

litva, rusko

Moskva ide ďalej: Po vyhrážkach spochybňuje hranice Litvy

25.06.2022 12:46

Rusko zákaz prepravy tovaru do Kaliningradskej oblasti označilo za "nelegálne".

Igor Matovič

Matovič svojim: Z hlasovania s fašistami nemusíte mať výčitky

25.06.2022 10:29

Matovič s Hegerom nechcú nechať rodiny v štichu. Svojich upokojujú, že hlasovanie o protiinflačnom balíčku aj s fašistami bolo správne.