Založ si blog

Univerzálna pravda neexistuje.

Uverejnené presne pred dvomi rokmi na mojom FB statuse.

Som človek ako sa hovorí, napáchnutý do morku kostí fyzikou a filozofiou a je to podľa mňa tá správna kombinácia znalostí na takéto konštatovanie. Ale na toto poznanie nie je treba žiadnu školu, len ako sa u nás hovorí, sedliacky rozum.

Akékoľvek poznanie je vždy „definované“ históriou či procesom ako sme k nemu dospeli a jeho pravdivosť limitovaná tým čo sa nám ešte nepodarilo vypátrať a pochopiť. Preto každý dnes platný „prírodný“ zákon je prísne vzaté dočasnou pravdou (neúplnou pravdou) či dokonca nepravdou z pohľadu ešte nepoznanej reality. Chvála „bohu“ väčšina skutočných vedcov, hlavne z oboru vied skúmajúcich javy a procesy späté s existenciou toho čo nás obklopuje, si je toho vedomých.

Ešte ďaleko voľnejší musí byť pohľad na pravdu u tých ktorí sledujú a snažia sa popísať vzťahy medzi ľuďmi. Tam neexistujú žiadne „univerzálne“ zákonitosti, hoc máme isté historické odporučenia (morálka), ktoré fungujú v prospech akejsi rovnováhy medzi jedincom/človekom a spoločenstvom ktoré si vytvára, komunitou („spoločnosť“). Tieto „normalizačné“ pravidlá ešte viac relativizujú posudzovanie toho čo sa deje v ktorej ľudskej komunite a preto nie je jednoduché vyslovovať prísne súdy.

Včera mi to pripomenul jeden kolega v súvislosti s postojmi mnohých jednotlivcov aj neziskoviek či spolkov v súvislosti s Ruskom a metrikou posudzovania toho čo sa tam deje. Napadol ma myslím dobrý príklad. Ja hoc si myslím, že som tolerantný človek vedomí si toho, že žijem v spoločnosti iných ľudí, nikdy by som nešiel na žiadnu akciu na podporu Chodorkovského a jeho konanie by som nikdy nenazval bojom za demokraciu. Hoc pre mnohých je to „pravda“. Ten dôvod je jednoduchý, znalosť histórie – jeho príbehu. Ten je veľmi podobný mnohým našim či svetovým oligarchom. Jeho postavenie, moc, vplyv boli odvodené od praktík ktoré s pravidlami normality (morálky/etiky/spravodlivosti) nemajú nič spoločné. Patril k tým ktorí doslova rozkradli Rusko za „panovania“ schizofrenického opilca Jeľcina.

Dnes ho mnohí chápu (tu na tzv. Západe/západnej kultúre súčasnej nekultúrnosti) ako bojovníka za demokraciu, hoc sám historicky konal nedemokraticky, nespravodlivo, bez akýchkoľvek etických pravidiel väčšiny. Dokonca nie je možné ani predpokladať jeho „prerod“, poučenie a to z jednoduchého dôvodu Ruskej reality „nekonečne“ ovplyvnenej veľmi dlhou históriou, ktorá nie je rovnaká či podobná tej ktorú „písali“ potomkovia Galov, Germánov, Sasov, romanizovaných ľudí starovekého sveta.

A tu sme sa dostali k onej neexistencii univerzálnych právd. Hodnoty tzv. Západného sveta nie sú identické hodnotám tzv. Orientu a Východu (zámerne som použil historizujúce geografické pomenovanie). Ich civilizácie sú často ďaleko staršie ako tá naša, ich historická skúsenosť od ktorej sa odvíjajú ich „pravdy“ je niekedy až priepastne iná ako tá „naša“ (Peržania, Asýrčania, Egypťania, Babylončania, východní Vikingovia/Rusi, Mongoli, Číňania). Napriek tomu sa snažíme univerzalizovať našu pravdu a to je a bude zdrojom nedorozumení, konfliktov a bojov (dúfajme, že nie fatálnych v podobe globálnej vojny).

Takže opätovne pripomínam, UNIVERZÁLNA PRAVDA NEEXISTUJE a preto na Zemi v dôsledku histórie nášho druhu, hoc svojou povahou kolonistu, počas našej lokálnej evolúcie nezdieľame totožnú skúsenosť, teda ani kultúru a preto ani pravidlá a „naše“ pravdy. Teda ktoré „naše“ hodnoty sú správne? VŠETKY, alebo ŽIADNE.

Peter Ponický Lošonci

Green Deal, nádej budúcnosti alebo kolosálny podvod EU?

24.06.2022

(Od doby kedy sa v polovici minulého storočia zišiel Rímsky klub a zverejnil svoje skúmaním a analýzou podložené tvrdenia, vieme o rizikách spojených s konaním ľudí v modernej tzv. priemyselnej ére, devastačnými zmenami globálnej klímy s doslova kataklizmatickými dôsledkami na naše životné prostredie.) V USA svojho času pod vodcovstvom svojho prezidenta Roosevelta na [...]

To nás čeká! Sociální vzpoury, válka bohatých a chudých …

17.06.2022

(Desítky let bádání profesora Budila, hodně mrazivé čtení.) Reportáž Pretože považujem za dobré a dôležité citovať aj názory iných, dnes preberám reportáž o knihe českého antropológa z Filozofickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni Ivo T. Budila. Morální potenciál je stejný ve všech společnostech, ale to, co se liší, je kognitivní síla. „A kdykoli v [...]

Prečo sme odkázaný na reinkarnáciu svojej histórie?

16.06.2022

V relatívne dávnej histórii starej Indie vybudovali obrovskú a z architektonického hľadiska krásnu studňu (ako obraz toho kto vydal príkaz na jej stavbu) . Predpokladali, že prispeje ku spoločenskej komunikácii aj očiste. Ale keď ju začali napúšťať, postupne sa strácal „potok“ čo ju mal napájať až vyschol. Nakoniec zbytočná investícia, práca i [...]

kaplan

Košickému poslancovi podpálili auto, SaS žiada zvolať bezpečnostný výbor

25.06.2022 15:45, aktualizované: 16:20

Polícia už vedie trestné stíhanie.

Igor Matovič

Matovič opäť útočí na Lengvarského: Nadsluhuje na svojom mieste

25.06.2022 15:21

Aj podľa poslanca Eštoka je šéf rezortu zdravotníctva zrelý na odvolanie.

nehoda

Na diaľnici D2 sa pri nehode zranilo 8 osôb vrátane dieťaťa

25.06.2022 14:50

Na mieste zasahovali zdravotní záchranári i hasiči.

toblerone

V Bratislave sa bude vyrábať legendárna švajčiarska čokoláda

25.06.2022 13:48

Ikonická trojuholníková čokoláda sa začala vyrábať v roku 1908.