Založ si blog

Mnoho nechápavých …

Napísané pred 3 rokmi, 18.08.2019

Mnoho je tých čo sú prekvapení keď sa dozvedia, že som spokojný penzista a ešte viac tých, ktorí nerozumejú mojej odpovedi na otázku: „A čo robíš?“ Moja odpoveď je veľmi jednoduchá a stručná: „Čítam, píšem a premýšľam (meditujem)“. Napriek tejto jednoduchosti je tiež väčšinovo nepochopená.

Dnes ráno som mal pocit, že sa pokúsim rovnako jednoducho otázku zodpovedať, aj keď viem že chápajúcich nebude väčšina. Väčšina ľudí vedie svoje kroky životom účelovo s nejakým cieľom/zámerom. Väčšinou sú to ciele materiálne či s materiálnom spojené, skrze postavenie či formálne vzdelanie. Som výnimočný v tom, že moju cestu životom v tejto etape nevedie nejaký zámer? Nie.

Mám „len“ ten najvyšší možný zámer. V histórii sa často objavuje slovo popisujúce tento proces ako osvietenstvo či jej výsledok ako osvietený. V Budhistickej tradícii sa nazýva cestou k Nirváne. Poznanie a sebapoznanie je ten najzložitejší a zároveň ten najjednoduchší ľudský zámer aký existuje. Ja som mal to šťastie, že už nemusím proces k osvietenstvu absolvovať ako budhistickí mnísi, žobraním. Môj kláštor je moja chalúpka. Mojou fyzickou aktivitou rovnako ako v týchto kláštoroch je zachovanie udržateľnosti svojho bytia v ňom a efektívnej možnosti onej cesty k vyšším métam poznania.

Robím to kvôli iným, kvôli ľudstvu? NIE. Toto človek, keď to dokázal, vždy robil kvôli sebe (sebectvo), kvôli svojmu osvieteniu, nirváne. Niektorí mali svojich „učedníkov“, mnohí umreli nepoznaní, ale verím šťastní. A možno si dovolím na záver konštatovanie v ľudskej histórii vyslovené nekonečne mnoho krát a nekonečne mnoho krát nenaplnené. Kedy bude ľudstvo lepšie a nájde svoj vysnený Raj? KEĎ KAŽDÝ ZAČNE OD SEBA v čomkoľvek čo činí.

Byť múdrejší je predsa tá najvznešenejšia sebeckosť ktorá existuje

Peter Ponický Lošonci

Unikli dokumenty „RAND Corporation“ o tom prečo bola vyprovokovaná vojna na Ukrajine a kým.

30.09.2022

Uvedená spoločnosť ešte v januári tohto roku rozoslala svoj analytický materiál do všetkých možných inštitúcií Americkej administratívy (prezident, vláda, Pentagon, senát, kongres). Tento zrejme mnohostránkový dokument, z ktorého je dostupný len malý podiel (4 strany) objasňujúci jeho podstatu, zdôvodňuje operatívnu potrebu oslabenia Európy a najmä Nemecka ktoré [...]

Teroristický útok na plynovod z Ruska do Nemecka

29.09.2022

Včera bolo najprv Švédskou stranou a potom ďalšími zverejnené, že z plynovodov Severný prúd 1 a 2 uniká vo veľkom množstve plyn. Do večera sa objavili jasne deklarované informácie, že šlo o sabotáž, teda teroristický útok na obe vetvy plynovodu Nord Stream. Dnes sa na YouTube objavil rozhovor so známym Americkým vojenským analytikom Scottom Ritterom ktorý jednoznačne [...]

Dôsledky politiky „na večné časy“

28.09.2022

Napísané pred 4 rokmi 27.09.2018 Pred viac ako štvrťstoročím sme takúto formuláciu počuli pomerne často. Dnes ráno pri káve som počúval rádio – slovenské správy v ktorých dávali úryvok prezidentovho prejavu na Valnom zhromaždení OSN. Nie, že by ma prekvapil, ale opäť som si uvedomil ako svoju politiku hrá. Za oných čias ako synáčik komunistického funkcionára [...]

vojna na Ukrajine, delo, vojaci

ONLINE: Ďalšie ukrajinské vlajky zavejú nad Donbasom, sľubuje Zelenskyj

02.10.2022 06:10, aktualizované: 07:31

"Počas týždňa sa objavilo na Donbase viacero ukrajinských vlajok. A o týždeň bude ich ešte viac," povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.

Peter Pellegrini

Pellegrini na sneme Hlasu vyzval prítomných, aby si zaspievali

01.10.2022 20:58

Prítomní lídra Hlasu po jeho výzve zaspievať si odmenili potleskom.

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.