Založ si blog

Virtuálna spoluzodpovednosť voliča

Napísané 3.októbra 2018

Tak možno nazvať slovenské politické pomery kreované zákonmi. Platí to všeobecne, lebo sa to týka aj Ústavy. Prečo?

Veď posúďte sami. Ústavný systém je založený na relatívne krátkej a svojim spôsobom osvietenej minulosti prevzatej a predovšetkým budovanej českou kultúrnou a politickou elitou 19. storočia. Parlamentarizmus a demokracia skrze volených zástupcov má starovekú tradíciu a vyžaduje veľkú mieru „osvietenosti“ voličov i volených a dobrovoľne prijatú zodpovednosť pre obe skupiny. Teda voliča za voľbu a voleného za program, ktorý ho posunul do politického „establishmentu“ s priamou zodpovednosťou za to ako funguje krajina ako celok (preto onen kooperačný model demokracie), nie len jeho mesto, kraj, oblasť, rodina.

Otázkou je či sme skutočne dorástli po rokoch pestovaného alibizmu a výhovoriek na komunistov, na takýto systém fungovania spoločnosti?

Museli sme? Formálne áno, lebo sme chceli konvergovať do ostatnej Európy. Ale je to skutočne tak? Niekedy áno, ale väčšinou nie. Najbližšie voľby budú do obecnej samosprávy. Naši zvolení poslanci chceli byť chválení za virtuálny princíp akejsi priamej demokracie a oddelili voľbu starostu od volieb zástupcov. Ako na miestnej tak aj na krajskej úrovni, tento princíp neprináša nič pozitívneho, mimo vedomia zvolených kandidátov. Sme svedkami opakovaných „bojov“ starostov a primátorov so zastupiteľmi a často proti záujmom niektorých či dokonca všetkých občanov!

Akú logiku má program kandidáta na starostu/primátora nekorešpondujúci s väčšinou kandidátov na volených zástupcov? Alebo o akej nezávislosti priamo voleného reprezentanta obce/mesta to je, keď preberá výberovým spôsobom programy politických či občianskych zoskupení vo volebnej súťaži? Prvá neosvietenosť/zámer nekvalifikovaných politických zástupcov na centrálnej úrovni skrze takýto Zákon. Obdobou takejto práce minulých zástupcov je Ústava a Kompetenčný zákon. Konkrétne ekvivalentná situácia na poste prezidenta. Zase šlo len o zalepenie očí neprezieravých/nezodpovedných občanov/voličov?

Aký volebný program má mať prezident bez akejkoľvek politickej moci. Nemôže reálne regulovať vo forme tzv. poistky konanie politickej väčšiny v Parlamente. Mnohí možno budú namietať. Tak to skonkrétnim. Parlamentný jedno obvodový volebný systém. Bol a stále je účelovým prostriedkom pre presadenie sa autoritatívnych politikov s istou pre Slovákov príťažlivou charizmou vodcu! Koho volí väčšina voličov? VODCU pre „spoločnosť“ či aspoň vodcu strany a je skoro ľahostajné ako relevantný je volebný program a koľko zbytočne popísaných strán obsahuje. To už ani nepíšem o ľuďoch, ktorí by mohli byť známy v lokalite, kde volič žije a kde by si mohol overovať jeho prácu.

Mali sme vodcu Mečiara a Fica (trošku sa o to pokúšal Dzurinda, ale chýbalo mu to charizma vodcu). Kto je ďalší na rade? Kiska či niekto iný? To čím by sa už konečne mali zaoberať poslanci NRSR je volebný Zákon a zavedenie rozumných volebných obvodov. Rovnako by sa mali zaoberať Ústavou, resp. Kompetenčným zákonom! Na čo je priamo volený prezident, keď bojuje s vládou či Parlamentom. Načo nám takého prezidenta, ktorý zo Zákona nemôže byť svojprávny. Prečo? Lebo ak má snáď aj oprávnené námietky voči menovaniu kohokoľvek, tak ústava mu berie právo bežného občana, neakceptovať taký návrh a nepodpísať ho. Aj keď vo väčšine právnych úkonov je občan právom upozorňovaný, že má byť obozretný, tak prezident musí podpísať to s čím nesúhlasí (pokiaľ chce sebecky zostať prezidentom), ale ak to urobí je to ukážkový príklad nezodpovednosti. Čo to má spoločné so slobodou? Má iba jednu možnosť, ak chce byť korektný voči sebe a to je odstúpiť. Ale prečo keď je rovnako volený ako zástupcovia volený do parlamentu? Je toto výsledok dobrej práce politikov pre plnenie vôle občanov? Som presvedčený, že NIE.

Keď „zastupiteľské“ tak kompletne (bolo to v poriadku aj vďaka osvietenosti politikov typu Masaryka), lebo to fungovalo aj keď veľmi krátko! NEBOLO BY LEPŠIE OPRAVIŤ VŠETKO ČO SA DÁ, TAK ABY POLITICI SKUTOČNE RIEŠILI TO, PREČO ICH DO POLITICKÝCH ZASTUPITEĽSKÝCH ORGÁNOV VOLIA na všetkých úrovniach? Sme skutočne tak bohatí, aby sme veľmi štedro platili figúrky na politickom „nebi“ Slovenska.

Optimalizujme politický systém aj jeho štruktúru spojenú so samosprávnym systémom, ktorý tiež vyžaduje reštrukturalizáciu. Máme málo pracovných síl? OMYL. Nemáme, lebo viac ako 300000 ľudí pracuje v zahraničí, ďalších cca 300000 ľudí v štátnej a verejnej správe a službách. Potrebujeme ich tam všetkých, najmä v dobe keď investujeme miliardy do jej informatizácie? Určite nie. Teda platí čo aj v minulosti, ľudí je dosťlen musia byť na správnom mieste a peňazí je tiež dosť – len musia byť efektívne vynakladané a ich efektivita kontrolovaná a vyvodzovaná osobná zodpovednosť!

JE TO ŤAŽKÉ, NIE, LEN PRE MNOHÝCH BOLESTNÉ (najmä pre takých čo nie sú na tom správnom mieste zodpovedajúcom schopnostiam a zručnostiam) 🤔

Peter Ponický Lošonci

Nech počúvajú pozorne naši militantní bubeníci rinčania zbraní

25.11.2022

Rozhovor vedený z Poľska so severoamerickým vojenským expertom a bývalým poradcom ministra obrany USA, plukovníkom Douglasom MacGregorom: Ďalší veľmi dobre zrozumiteľný rozhovor plukovníka MacGregora pre americkú spravodajskú televíziu o tom čo sa deje na Ukrajine a západnému Svetu sa to tají: PPL

Kto sú ukrajinskí integrálni nacionalisti ?

18.11.2022

https://www.voltairenet.org/article218395.html| PARÍŽ| 15. novembra 2022 Kto chce poznať históriu ukrajinských „integrálnych nacionalistov“, (neonacistov) musí hľadať už v čase prvej svetovej vojny, potom tej druhej, studenej vojny a pokračovať dnes na súčasnej Ukrajine. Mnoho dokumentov bolo zničených a súčasná Ukrajina pod trestom odňatia slobody zakazuje čo [...]

Scéna je pripravená pre americké bojové jednotky na Ukrajine

13.11.2022

(The Stage Is Set for US Combat Troops in Ukraine.) Autor príspevku: MIKE WHITNEY • 11. NOVEMBER 2022 „Ak niekto zvonku zasahuje na Ukrajine, mal by vedieť toto: Ak pre nás vytvára hrozby … okamžite sa pomstíme. Máme všetky nástroje, ktoré potrebujeme, aby sme mohli reagovať, a všetky rozhodnutia v tejto veci (záležitosti) už boli prijaté.“Ruský prezident [...]

tulene tuleň

Na pobrežie Kaspického mora vyplavilo až 1700 mŕtvych tuleňov

04.12.2022 22:15

Populácia týchto tuleňov klesla za posledné storočie o približne 90 percent, stávajú sa obeťami únikov ropy, pytliactva a nadmerného lovu.

Nehoda vozidla s nelegálnimi migrantmi

Pri tragickej nehode v Tornali vyhasli štyri životy

04.12.2022 21:20

K dopravnej nehode dvoch osobných motorových vozidiel došlo podvečer na ceste v Behynciach, časti Tornale.

vojaci ukrajinskí českí

Ukrajinskí vojaci už dorazili do Česka. Armáda im pomôže s výcvikom

04.12.2022 19:35

Podľa českej ministerky obrany je prioritou pomoc s výcvikom v záujme úspešného boja proti ruskému agresorovi.

Bratislava Vianočné Trhy Rozsvietenie Strom BAX

Hygienici upozorňujú, čo si všímať v stánkoch na vianočných trhoch

04.12.2022 19:05

Dôležitá je čistota pomôcok, vhodná ochrana vystavených nebalených pokrmov, či používanie jednorazových rukavíc.