Založ si blog

Pamätníky nacistických kolaborantov na Ukrajine

Kto chce čítať celý dlhý príspevok je tu Internetový link: Pamätníky nacistických kolaborantov po celom svete (forward.com)

Od nástupu novej vlády v roku 2014 bolo postavených mnoho nových ulíc a pamiatok

Autor: Lev Golinkin

  1. januára 2021

Tento zoznam je súčasťou prebiehajúceho investigatívneho projektu The Forward, ktorý bol prvýkrát zverejnený v januári 2021 a dokumentuje stovky pamiatok ľudí zapojených do holokaustu po celom svete. Pokračujeme v aktualizácii zoznamu jednotlivých krajín; ak viete o niektorých, ktoré tu nie sú zahrnuté, alebo o sochách, ktoré boli odstránené alebo ulice premenované, pošlite e-mail editorial@forward.com, predmet: Projekt nacistickej pamiatky.

Poznámka: V rokoch, odkedy povstanie/prevrat na Majdane prinieslo v roku 2014 na Ukrajinu novú vládu, boli postavené početné pamätníky nacistickým kolaborantom a páchateľom holokaustu, niekedy aj každý týždeň.

 

Ľvov a dve ďalšie lokality – 1,5 milióna Židov, štvrtina všetkých Židov zavraždených počas holokaustu, pochádzalo z Ukrajiny. Za posledných šesť rokov krajina inštitucionalizovala uctievanie polovojenskej Organizácie ukrajinských nacionalistov, ktorá spolupracovala s nacistami a pomáhala pri zabíjaní Židov, a Ukrajinskej povstaleckej armády (UPA), ktorá zmasakrovala tisíce Židov a 70 000 – 100 000 Poliakov. Významnou osobnosťou uctievanou na dnešnej Ukrajine je Stepan Bandera (1909–1959), nacistický kolaborant, ktorý viedol frakciu OUN (nazývanú OUN-B); hore sú jeho sochy v L’viv (vľavo) a Ivano-Frankivsk (vpravo). Veľká vďaka patrí Per Andersovi Rudlingovi, Tarikovi Cyrilovi Amarovi a Jaredovi McBrideovi za ich vedenie ukrajinských spolupracovníkov.

 

Ternopil a mnohé ďalšie mestá – Ďalšia socha Bandera v Ternopile. Vľavo hore je fotografia zo Žovkva 1941, keď členovia OUN privítali nacistov a pomáhali im pri vraždení Židov. Transparenty zahŕňajú „Heil Hitler!“ a „Glory to Bandera!“

Ukrajina má niekoľko desiatok pamiatok a množstvo názvov ulíc, ktoré oslavujú tohto nacistického kolaboranta, dosť na to, aby vyžadovali dve samostatné stránky Wikipédie (existuje toľko ulíc Bandera, že v tomto projekte je uvedených len niekoľko). Patrí medzi ne:

 

Poznámka redakcie: Dnipro a Tatariv boli do tohto zoznamu pridané v októbri 2022.

 

Kyjev – V roku 2016 bol hlavný kyjevský bulvár premenovaný na Bandera. Premenovanie je obzvlášť obscénne, pretože ulica vedie do rokliny Babi Yar, kde nacisti s pomocou ukrajinských kolaborantov za dva dni vyhladili 33 771 Židov v jednom z najväčších masakrov holokaustu. Centrum Simona Wiesenthala aj Svetový židovský kongres tento krok odsúdili.

Vpravo hore je každoročný pochodový pochod na Banderove narodeniny v roku 2021; počas spomienkových udalostí v roku 2017 pochodujúci skandovali „Židia von!“

Pred 3 rokmi, spomienka na FB dialóg

20.03.2023

Prečo? Včera som zažil takú typickú FB diskusiu (ktovie či to bola diskusia, alebo monológy). Na položenú otázku, prečo keď som taký múdry, sedím doma a nie som tam či inde? S niekým kto aj svoje otázky myslí skôr pejoratívne je ťažké diskutovať a zvlášť keď to nie je z očí do očí. Neodpovedal som. Dnes ráno som sa zobudil a mal som pocit, že na otázky takto [...]

Démos – kratos (vláda ľudu)

16.03.2023

Zo slova „demokracia“ sa stáva forma bez obsahu, anglosaská „civilizácia“ ho pochopila ako Cromwelovský proces od parlamentu po diktatúru ale na rozdiel od Olivera vytvorila Orwelovský chliev z roku 1984. (Pripomeniem replikou na výborný československý film z roku 1967, STUD – ktorý v jednej sekvencii jasne a zrozumiteľne reaguje v dialógu dvoch aktérov, reprezentanta [...]

Marxistickí liberáli, nositelia americkej revolúcie uchopenia svetovlády.

10.03.2023

(Štátom – administratívou USA riadená anarchia farebnej revolúcie globálneho terorizmu) Peter Ponický Lošonci Karl Marx je najznámejší intelektuál/teoretik globálnej zmeny moci za pomoci nastolenia diktatúry nejakej občianskej/sociálnej skupiny. Je o ňom dobre známe, že sa prakticky celý život neživil ani tým čo vyštudoval ani inou prácou, ktorá by [...]

Remišová

Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

20.03.2023 18:21

Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu.

Rusko Čína prezident návšteva

Si prišiel k Putinovi. Ako veľký brat

20.03.2023 18:17

Si Ťin-pching pricestoval do Moskvy len tri dni potom, čo Haag vydal na Vladimira Putina zatykač pre podozrenie zo spáchania vojnového zločinu.

Nadežda Babiaková, Ján Budaj, Banská Štiavnica

Nie všetky objekty v Banskej Štiavnici boli poistené. Budaj požičal budovu žiakom z umeleckej školy

20.03.2023 17:51

Po víkendovom požiari v Banskej Štiavnici sú poškodené viaceré objekty. Bez strechy nad hlavou zostali aj deti zo základnej umeleckej školy, ktorá sídlila v historickom centre.

Ukrajina Rusko Vojna Invázia

Prigožin žiada Moskvu o opatrenia, ukrajinskú ofenzívu očakáva v marci či apríli

20.03.2023 17:45

Prigožin v otvorenom liste varoval ministerstvo obrany v Moskve, že ukrajinská armáda plánuje protiofenzívu s cieľom odrezať jeho jednotky.