Založ si blog

90 sekúnd do polnoci?

Jasný signál pre vedenie USA, že v žiadnej jadrovej konfrontácii medzi USA a Ruskom ľudia neprežijú.

Scott Ritter

24. januára 2023

 

Ruská riadená raketová fregata, admirál Gorškov, sa nachádza uprostred Atlantického oceánu a zdanlivo smeruje k východnému pobrežiu Spojených štátov, čo je súčasťou plánovanej cesty, ktorá sa začala 4. januára 2023 a očakáva sa, že prejde cez Atlantik a Indiu. Oceány, ako aj Stredozemné more. Admirál Gorškov je vybavený 16 vertikálnymi odpaľovacími tubusmi, z ktorých každá by teoreticky mohla byť vyzbrojená hypersonickými raketami Zircon s nukleárnymi schopnosťami, ktoré by dokázali pokryť 1000 kilometrov za menej ako 10 minút.

 

Aby sme to povedali na rovinu, Rusko bude čoskoro v pozícii, v ktorej by jediná loď mohla v priebehu niekoľkých minút vystreliť 16 jadrových vyzbrojených hypersonických rakiet na Spojené štáty, ktoré nielenže nemôže zachytiť nič z amerického arzenálu, ale zasiahnuť ich príslušné ciele skôr, ako by sa mohla uskutočniť akákoľvek zmysluplná evakuácia. Je to doslova dekapitačná zbraň.

Súčasná ruská jadrová doktrína neumožňuje prvý jadrový úder; ruský prezident Vladimir Putin dal jasne najavo, že Rusko nebude prvou krajinou, ktorá použije jadrové zbrane v akomkoľvek budúcom jadrovom konflikte. Zdôraznil však, že ani Rusko nebude druhé, čo znamená, že Rusko uvoľní svoj jadrový arzenál bez toho, aby čakalo na prvý úder USA, ktorý zasiahne ruskú pôdu.

 

Admirál Gorškov vysiela jasný signál vedeniu USA, že v žiadnej jadrovej výmene medzi USA a Ruskom neprežijú žiadne osoby.

Uprostred tohto napínania svalov vznikla Vedecká a bezpečnostná rada Bulletin of the Atomic Scientists, skupina presadzujúca odzbrojenie založená v roku 1945 Albertom Einsteinom a vedcami z Chicagskej univerzity, ktorí pomohli vyvinúť prvé atómové zbrane v projekte Manhattan a ktorá v súčasnosti udržiava to, čo známe ako „Hodiny súdneho dňa“, ktoré odrážajú riziko jadrového konfliktu, sa rozhodli posunúť ručičky hodín o desať sekúnd dopredu zo súčasných 100 sekúnd na polnoc. Vo vyhlásení oznamujúcom toto rozhodnutie „Čas bezprecedentného nebezpečenstva: je 90 sekúnd do polnoci,“ rada vyhlásila nasledovné:

„Vojna na Ukrajine môže vstúpiť do druhého strašného roka, pričom obe strany sú presvedčené, že môžu vyhrať. V stávke je suverenita Ukrajiny a širšie európske bezpečnostné opatrenia, ktoré vo veľkej miere platia od konca druhej svetovej vojny. Ruská vojna proti Ukrajine tiež vyvolala hlboké otázky o tom, ako štáty interagujú, a narušila normy medzinárodného správania, ktoré sú základom úspešných reakcií na rôzne globálne riziká.

„A čo je najhoršie, jemne zahalené hrozby Ruska použitím jadrových zbraní pripomínajú svetu, že eskalácia konfliktu – náhodne, úmyselne alebo nesprávneho odhadu – je hrozné riziko. Pravdepodobnosť, že by sa konflikt mohol vymknúť spod kontroly kohokoľvek, zostáva vysoká.“

Neznalosť tohto tvrdenia je zjavná. To, čo Rada nazýva „vojnou Ruska proti Ukrajine“, ignoruje historickú pravdu podloženú faktami, že ukrajinský konflikt bol a je výlučne vedľajším produktom spoločného plánu Spojených štátov a NATO využiť Ukrajinu ako zámienku na vyvolanie konfliktu a zvrhnúť vládu ruského prezidenta Vladimira Putina.

 

Tento plán existuje minimálne od roku 2008, keď bývalý veľvyslanec USA v Rusku (súčasný riaditeľ CIA) William Burns varoval, že akékoľvek úsilie NATO priviesť Ukrajinu do svojich radov by urýchlilo prípadnú ruskú vojenskú intervenciu. Napriek tomuto ráznemu varovaniu NATO v novembri 2008 pozvalo Ukrajinu, čím jasne iniciovalo známy vzťah príčina/následok, ktorý definoval politiku NATO voči Rusku ako politiku usilujúcu sa o zástupný konflikt využívajúci Ukrajinu ako zástupcu NATO.

 

Táto politika podporovaná USA, EÚ a NATO, ktoré konali spoločne, aby urýchlili prevrat na Ukrajine vo februári 2014, ktorého cieľom bolo zosadiť ústavne zvoleného prezidenta Viktora Janukovyča a nahradiť ho novou, ultranacionalistickou vládou ovládanou prívržencami odpornej ideológie Stepana Banderu. Prevrat sa podaril a v apríli nová ukrajinská vláda vyhlásila vojnu etnickému ruskému obyvateľstvu Donbasu. Táto akcia spustila ruskú anexiu Krymu a poskytnutie vojenskej podpory zo strany Ruska Donbasu, čo vyvolalo vojenskú intervenciu, pred ktorou William Burns varoval pred šiestimi rokmi.

 

Ukrajina a jej spojenci v NATO následne podvádzali Svet za mier a začali rokovania, ktoré viedli k prijatiu Minskej dohody, ktorá zaviedla prímerie výmenou za záruky týkajúce sa ukrajinskej suverenity nad Donbasom, ako aj relatívnej autonómie pre etnických Rusov v Donbase, chrániacich svoj jazyk, náboženstvo, kultúru a tradície.

Minské dohody sa boli podpísané osem rokov, pričom Ukrajina nedokázala zaviesť požadované ústavné zmeny potrebné na zabezpečenie práv etnických Rusov na Donbase. Dôvody tohto stavu sú dnes dobre známe vďaka verejným priznaniam bývalého ukrajinského prezidenta Petra Porošenka, bývalej nemeckej kancelárky Angely Merkelovej a bývalého francúzskeho prezidenta Francoisa Hollanda, všetko signatárov dohôd. Títo traja národní lídri uznali, že Minské dohody boli len podvodom navrhnutým Ukrajinou, aby získala čas na vybudovanie zástupnej armády NATO schopnej získať späť Donbas aj Krym.

 

Rozhodnutie Ruska spustiť špeciálnu vojenskú operáciu na  Ukrajine, 24. februára 2022 nebola nevyprovokovaným aktom agresie, ale skôr legitímnym uplatnením svojho práva, spolu s novovzniknutými nezávislými republikami Lugansk a Doneck, na preventívnu kolektívnu sebaobranu zoči-voči hroziacej hrozba agresie zo strany novovycvičenej ukrajinskej armády, ako zástupcu NATO.

 

Skutočnosť, že vážení členovia Bulletinu atómových vedcov, medzi ktoré patrí aj desať laureátov Nobelovej ceny, túto históriu nepoznajú, podfarbuje ich schopnosť pochopiť skutočnú povahu hrozby, ktorej dnešný svet čelí, a odkiaľ táto hrozba pochádza. Spojené štáty, ktoré zámerne vyprovokovali vopred premyslený konflikt s Ruskom, sa teraz pokúšajú zaviesť dvojsmernú politiku, ktorá má vyvolať moment podobný Majdanu v Moskve (pomenovaný podľa námestia Majdan v Kyjeve, kde neonacisti zorganizovali násilný prevrat proti bývalému ukrajinskému prezidentovi Viktorovi Janukovyčovi), kde by ruské obyvateľstvo povstalo proti vláde prezidenta Vadimira Putina, zvrhlo ho a dosadilo prozápadného vodcu, ktorý by vrátil Rusko v koloniálnu existenciu z 90. rokov, keď Boris Jeľcin dovolil kolektívnemu západu ekonomicky znásilňovať Rusko a politicky ovládnuť Rusko.

 

Dve línie tejto politiky zahŕňajú uvalenie ekonomických sankcií spojených s rozhodnutím Ruska vojensky zasiahnuť na Ukrajine a stíhanie zástupného konfliktu na Ukrajine, ktorého cieľom je vykrvácať Rusko. Cieľom tejto politiky je vyvolať masívne nepokoje medzi demoralizovaným ruským obyvateľstvom, ktoré by následne povstalo a odstavilo prezidenta Putina od moci.

 

Šialenstvo takéhoto plánu je nepochopiteľnéPredstavte si na chvíľu, že Rusko začalo s akčným plánom, ktorý má odobrať Mexiko zo sféry vplyvu USA, a tým vyhlásilo konflikt, ktorého cieľom bolo dosiahnuť, aby Mexiko násilím opäť obsadilo územie zahŕňajúce štáty. z Kalifornie, Arizony, Nového Mexika a Texasu. Predstava, že by Spojené štáty nečinne sedeli zoči-voči takejto hrozbe, je smiešna. To isté platí aj pre akýkoľvek koncept, že Rusko by malo urobiť to isté.

Rýchla lekcia histórie pre Bulletin atómových vedcov:

  • Boli to USA, nie Rusko, kto odstúpil od zmlúv o boji proti balistickým raketám a o prechodných jadrových silách.
  • Sú to USA, nie Rusko, kto zmrazil rozhovory o predĺžení novej zmluvy o strategických zbraniach.
  • Sú to USA, nie Rusko, ktoré nedávno vyhlásilo jadrovú politiku, ktorá umožňuje preventívne použitie jadrových zbraní v nejadrovom scenári.
  • Sú to USA, nie Rusko, kto rozmiestnil nízkovýkonnú (tj „použiteľnú) jadrovú hlavicu (W-76-2) na balistické rakety odpaľované ponorkou Trident a uskutočnil vojnové hry, v ktorých minister obrany cvičil komunikačné postupy potrebné na odpálenie tejto zbrane tam, kde Rusko bolo menovaným cieľom rakety.
  • Sú to USA, nie Rusko, kto buduje ukrajinskú zástupnú armádu navrhnutú tak, aby bola schopná dobyť územie, ktoré si Rusko nárokuje ako svoje vlastné (štyri bývalé ukrajinské provincie anektované Ruskom v septembri 2022 a Krym), pričom veľmi dobre vedia, že jedným zo spúšťačov uvoľnenia ruských jadrových zbraní je akákoľvek konvenčná vojenská sila, ktorá ohrozuje existenčné prežitie Ruska.

 

Bulletin atómových vedcov by musel byť hluchý, nemý a slepý, aby nepoznal tieto základné fakty a nevidel ich ako pravdu.

Čo znamená, že sú spolupáchateľmi jadrového teroru, ktorý páchajú Spojené štáty, a sú ľahostajní k jeho následkom.

Bulletin of Atomic Scientists sa preto zásadne mýli vo svojom hodnotení, že do polnoci zostáva 90 sekúnd.

 

Pravdou je, že svet je o sekundu do polnoci a hodiny môžu odbiť kedykoľvek, čo dokazuje prítomnosť admirála Gorškova pri pobreží Spojených štátov až príliš dobre.

 

Pred 3 rokmi, spomienka na FB dialóg

20.03.2023

Prečo? Včera som zažil takú typickú FB diskusiu (ktovie či to bola diskusia, alebo monológy). Na položenú otázku, prečo keď som taký múdry, sedím doma a nie som tam či inde? S niekým kto aj svoje otázky myslí skôr pejoratívne je ťažké diskutovať a zvlášť keď to nie je z očí do očí. Neodpovedal som. Dnes ráno som sa zobudil a mal som pocit, že na otázky takto [...]

Démos – kratos (vláda ľudu)

16.03.2023

Zo slova „demokracia“ sa stáva forma bez obsahu, anglosaská „civilizácia“ ho pochopila ako Cromwelovský proces od parlamentu po diktatúru ale na rozdiel od Olivera vytvorila Orwelovský chliev z roku 1984. (Pripomeniem replikou na výborný československý film z roku 1967, STUD – ktorý v jednej sekvencii jasne a zrozumiteľne reaguje v dialógu dvoch aktérov, reprezentanta [...]

Marxistickí liberáli, nositelia americkej revolúcie uchopenia svetovlády.

10.03.2023

(Štátom – administratívou USA riadená anarchia farebnej revolúcie globálneho terorizmu) Peter Ponický Lošonci Karl Marx je najznámejší intelektuál/teoretik globálnej zmeny moci za pomoci nastolenia diktatúry nejakej občianskej/sociálnej skupiny. Je o ňom dobre známe, že sa prakticky celý život neživil ani tým čo vyštudoval ani inou prácou, ktorá by [...]

Francúzsko

Francúzska vláda prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery

20.03.2023 19:29, aktualizované: 19:47

Francúzska vláda v pondelok prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery v parlamente.

Remišová

Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

20.03.2023 18:21

Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu.

Rusko Čína prezident návšteva

Si prišiel k Putinovi. Ako veľký brat

20.03.2023 18:17

Si Ťin-pching pricestoval do Moskvy len tri dni potom, čo Haag vydal na Vladimira Putina zatykač pre podozrenie zo spáchania vojnového zločinu.

Nadežda Babiaková, Ján Budaj, Banská Štiavnica

Nie všetky objekty v Banskej Štiavnici boli poistené. Budaj požičal budovu žiakom z umeleckej školy

20.03.2023 17:51

Po víkendovom požiari v Banskej Štiavnici sú poškodené viaceré objekty. Bez strechy nad hlavou zostali aj deti zo základnej umeleckej školy, ktorá sídlila v historickom centre.