Založ si blog

Globálne otepľovanie a stret medzi Západom a zvyškom sveta

napísal Thierry Meyssan, 9. Júna 2023

 

Teória antropogénnej príčiny globálneho otepľovania sa čoskoro stane stredobodom konfrontácie medzi Západom a Ruskom. Napriek tomu, že nik nespochybňuje otepľovanie niektorých častí sveta, v súčasnej dobe neexistuje žiadne alternatívne vysvetlenie tohto javu. Poprední vedci na nastávajúcej konferencii COP-28 v Dubaji predstavia iné príčiny. Zhodou okolností sú to členovia Ruskej akadémie vied.

Teóriu, že globálne otepľovanie je možné pozorovať na celom svete a že je spôsobené ľudskou činnosťou, rozšíril Medzivládny panel pre zmenu klímy (IPCC), komisie OSN.

Nemám žiadne odborné znalosti v oblasti klímy a netrúfam si posúdiť či je táto teória pravdivá, alebo nie, ale som odborník na medzinárodnú politiku a môžem posúdiť prácu tejto komisie OSN.

Asi pred desiatimi rokmi som napísal, že IPCC ako hovorí jej názov, rozhodne nieje učenou akadémiou, ale medzivládnou skupinou [1]. Jej závery preto nie sú výsledkom vedeckého prístupu, ale politickej debaty.

IPCC vznikla z iniciatívy britskej premiérky Margareth Thatcherové na podporu jej boja proti baníckym odborom. Bez prekvapenia dospel tento orgán k uzáveru, že uhlie je pre životné prostredie zlým, ale jadrová energia je žiadúcou. Nejedná se o vedeckú tézu, ale o politické vyhlásenie.

Upozornil som tiež, že vytvorenie emisných povoleniek na skleníkové plyny nie je medzivládnou iniciatívou, ale nápadom Joyceovej nadácie, ktorú riadi spoločnosť Climate Exchange Ltd. [2]. Každá krajina si k tejto téme pripravuje vlastnú legislatívu. Obdrží určité množstvo emisných povoleniek, ktoré podľa svojho uváženia prideľuje podnikom. Spoločnosti, ktoré svoje povolenky využijú len čiastočne, môžu nevyužité povolenky ďalej predávať na špecializovanej burze v Chicagu.

Stanovy vypracoval vtedy neznámy právnik nadácie Joyce, istý Barack Obama (budúci prezident Spojených štátov). Výzvu investorom k zahájeniu burzy zorganizoval Al Gore (budúci viceprezident Spojených štátov) a David Blood (bývalý riaditeľ Goldman Sachs). Je otázkou, či títo ľudia sú skutočnými ekologickými aktivistami, alebo vysoko postavenými podvodníkmi.

Postupom času sa táto politika zahalila do rúška vedy a dobrých úmyslov, takže je obtiažne ju spochybniť. Napriek tomu existuje alternatívna vedecká teória, ktorá vysvetľuje globálne otepľovanie. Predložil ju chorvátsky geofyzik Milutin Milankovič v medzivojnovom období.

Obežná dráha Zeme se mení podľa troch prírodných cyklov: excentricity, šikmosti a rovnodennosti. Každá z týchto zmien sa pohybuje v rozmedzí 20 000 až 100 000 rokov, čo je možné dôkladne vypočítať. Tieto tri zmeny spoločne ovplyvňujú pokrytie Zeme slnečným svetlom, a tým aj jej klímu. Táto teória bola potvrdená v roku 1976 štúdiom ľadových jadier z vrtov Vostok (Antarktída). Nevysvetľuje ale všetko.

Ruská akadémia vied práve predložila tretiu teóriu, tiež založenú na pozorovaní prírody. Podľa nej je „hlavnou príčinou lokálnych klimatických katastrof zvyšujúca sa emisia prírodného vodíka v dôsledku striedania gravitačných síl Mesiaca a Slnka, ktoré spôsobujú diery v ozónovej vrstve. Následný nárast teploty a miešanie ozónu a vodíka sú hlavnými príčinami lesných a stepných požiarov“ [3].

Francúzska akadémia vied se neuspokojila len so spochybňovaním dogiem IPCC, ale spochybňuje aj opatrenia, ktoré majú znížiť počet dier v ozónovej vrstve. Konkrétne Viedenskú dohodu a Montrealský protokol, „ktorých výkon zlikvidoval celé jednu časť odvetví chemického priemyslu, bez toho aby to malo vplyv na veľkosť ozónových dier, ktoré se ďalej zväčšili“.

Teória Ruskej akadémie vied je tiež založená na myšlienke, že globálne otepľovanie nie je univerzálnym javom v rôznych oblastiach sveta. Na rozdiel od všeobecného presvedčenia sa teplota Tichého oceánu znižuje, teda ochladzuje sa [4].

Práca Ruskej akadémie vied bude predstavená na konferencii COP-28 v Dubaji na rozhraní novembra a decembra. Politický boj za umlčanie vedcov už začal. Týka sa menovania predsedu zasadnutia, ktorý bude môcť ruským zástupcom dať široký priestor, alebo ich naopak umlčovať. Výber predsedu je na Mohammedovi ben Zayedovi, vládcovi Spojených arabských emirátov. Ten menoval Sultána al-Jabera, svojho ministra priemyslu. Poslanci USA a EU okamžite napísali generálnemu tajomníkovi OSN Antóniu Guterresovi dopis, v ktorom ho požiadali, aby sa proti tomuto kroku postavil. Ich argumentácia ako vždy, nemá nič spoločné s ich cieľom. Argumentujú tým, že Sultán al-Džaber je zároveň predsedom Národnej ropnej spoločnosti Abú Zabí (Adnoc). Bol by teda sudcom i porotou. Namiesto toho odporúčajú menovať lobistu pre nefosílne palivá. Ten by bol tiež sudcom aj porotcom, ale pre opačný tábor.

Pokiaľ ruskí vedci na 28. konferencii zmluvných strán vystúpia je pravdepodobné, že sa zhromaždenie rozdelí na dve časti, a to nie podľa vedeckého, ale politického kľúča. Priaznivci Anglosasov proti priaznivcom Ruska (zbytku sveta). Nie je pochýb o tom, že dogma IPCC sa skoro stane „idée fixe“ Západu a terčom posmechu zbytku sveta.

 

Použité publikované zdroje:

[1] Le prétexte climatique 2/3: « 1982-1996 : L’écologie de marché », par Thierry Meyssan, Оdnako (Russie) , Réseau Voltaire, 22 avril 2010.

[2] Le prétexte climatique 3/3 : « 1997-2010 : L’écologie financière », par Thierry Meyssan, Оdnako (Russie) , Réseau Voltaire, 26 avril 2010.

[3] Source : Communiqué du président de l’Académie des Sciences de Russie.

[4Systematic Climate Model Biases in the Large-Scale Patterns of Recent Sea-Surface Temperature and Sea-Level Pressure Change, Robert C. J. Wills, Yue Dong, Cristian Proistosecu, Kyle C. Armour & David S. Battisti, Geophysical Research Letters, DOI : 10.1029/2022GL100011.

 

PPL

Ideový vodca svetového proletariátu = ideový vodca svetového progresivizmu, Vladimír Iljič Lenin

16.02.2024

Peter Ponický Lošonci, reakcia na článok Michala Hausera v „Novom slove“ 14.02.2024 o Leninovom politickom diele a jeho neukončenosti. Moja prvá mentálna reakcia po prečítaní názvu bola spomienka na Ježiša Nazaretského. Ten chodil po Judei s malou hŕstkou svojich priaznivcov (ako sa píše v Biblii, učeníkmi), jeho smrť si všimol málokto a prvá zmienka o jeho [...]

Čo drží pohromade obec/štát?

09.02.2024

Odpovede patria k otázkam, jazyk je nástroj porozumenia, vedomie a svedomie ako jediné robí človeka výnimočným biologickým produktom prírody. Položme si však otázku, čo z toho na úvod napísaného a históriou človečenstva uznaného za bazálne pradivo inteligencie a humanity je dnes na tzv. Západe pravdou (samozrejme nie u jednotlivcov, ale „národov“ a ich vodcov)? [...]

Progresivistická deštrukcia vzdelávania už od 90tych rokov.

12.01.2024

Spočiatku viera v zlepšovanie, potom len nádej na udržanie a nakoniec zmar a úplná erózia vzdelania a vzdelávania. Viac ako 30 rokov som prednášal na vysokých školách a univerzitách, dokonca som si vyskúšal aj úradnícku/manažerskú roľu na úrovni štátu ako minister pre vzdelávanie a vedu, na inštitucionálnej úrovni univerzity, fakulty, katedry ako [...]

kandidáti

Top 5 priorít kandidátov na prezidenta. Kto chce miesto eura korunu a kto odísť z WHO? Predstavy favoritov sa líšia

27.02.2024 00:00

Pravda položila všetkým jedenástim kandidátom rovnaké otázky. V druhom článku vám predstavíme ciele jednotlivých kandidátov a ich top päť priorít.

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy

Ľudskoprávne organizácie: Izrael naďalej blokuje humanitárnu pomoc do Gazy

26.02.2024 21:07, aktualizované: 21:59

Izrael páchanie genocídy v Gaze dôrazne popiera.

Robert Fico, Emmanuel Macron

Macron: Nie je zhoda na vyslaní vojakov na Ukrajinu, vylúčiť však nemožno nič. Fico: V Paríži bola bojová atmosféra

26.02.2024 20:48, aktualizované: 23:25

Podporu približne 15 krajín získal český plán nákupu munície v zahraničí, Macron ohlásil vznik raketovej koalície pre rakety stredného a dlhého doletu.

Eurofighter Typhoon so strelami Taurus

733. deň: Scholz: Strely doletia až do Moskvy, nezapojíme sa do vojny. Nemecko zatiaľ nepošle špičkové strely Taurus

26.02.2024 19:35, aktualizované: 23:12

Prezident Zelenskyj očakáva, že Rusko spustí novú ofenzívu v máji alebo v lete. Ukrajina má svoje vlastné bojové plány.