Založ si blog

Volím mier nie strach

Tak aktuálne aj dnes … snáď čitateľ pochopí v tom pozitívnom slova zmysle aktuálnosť aj dnes pred druhým kolom volieb prezidenta ,že oproti roku 2014 sa veľa nezmenilo . Ba nejaká zmena tu nastala – vyrástla nám generácia ,ktorá sa ,,chce,, politicky angažovať ak sa tak ten ,,progres,, dá nazvať . Ideológia ,ktorá sa nám tu naprieč európou zasieva má však málo z progresom iba ak s degresom a tak bez urážky ,riadiť sa dnes heslami ulice nie je správna voľba – nikdy nebola ani nebude ! Dav je najľahšie manipulovateľný. pristúpme teda k volebným urnám s pokorou zodpovednosti a rozumu :

Nechcem strach chcem MIER .

Chodím občas do ,, hlavnej dediny,, Bratislavy za priateľmi ,rodinou a priznám sa aj za rozumom . Keď sa tak sám vraciam domov po jednodňovom resp. dvojdňovom ,,výlete,, premýšľam nad tým množstvom informácií  ,zážitkov a skúseností čo som tam získal.      Prehlbuje sa rozdiel vnímania tohto pohľadu vidiečana a blaváka  na dnešnú dobu a jeho skúsenosti .  Hnev, strach a čiernobiele okuliare podporované mediálnou prostitúciou spravodajstiev charakterizujú čoraz viac rozdiely medzi vidiečanom a bratislavským intelektuálom , čo je príznačné pre našu dobu.

Morálne ,, skazená ,, mládež beznádejne sa presúvajúca z veľkomesta na vidiek za zeleným ochranárskym snom a naopak vidiecka za snom mamonu veľkomesta. K tomu terorizmus ,hrozba islamu, ekonomická kríza, ukrajinská kríza ,vraždy na každom rohu a keď z domova nestačí tak z celého sveta . Z vidieka prenášaný cigánsky rasizmus a xenofóbia , obrovská nezamestnanosť ,dôchodcovia nemajúci  čo do huby , bezdomovci , zlodeji kde sa pozrieš, / malí z chatŕč na krumploviskách , veľkí za stolmi v skleníkoch pri Dunaji / .

Vzniká nám tu syndróm generácie vychovanej správami typu JOJ .  Generácia ,ktorá sa bojí verejne politicky angažovať a často potom skĺzava k extrémnym ideám , revolučným riešeniam a história sa nám márne snaží povedať ,že je to zle.

Vo svojom svete sa proti tomuto zanášanému strachu správa každý ináč a predsa zhodne –  NAHNEVANOSŤOU.  Vzniká tu orná pôda pre zasiate semienka NESLOBODY .  Strach je totiž najlepším kontrolórom. Strach je totiž najlepším biznisom .

Stačí sa pozrieť do histórie  – kedykoľvek bolo potrebné obmedziť občanov vytvorila sa umelá hrozba  a propaganda urobila svoje . Na strach ľudia počúvajú . Zo strachu znovu zapnú TV a dobrovoľne sa v tejto iracionalite udržujú . Populizmus a vytváranie strachu je natoľko inteligentné ,že si málokto uvedomuje ako málo sú tieto slová lákavé . Jednoducho nám hovoria čo chceme počuť : že sa máme zle a preto sa musíme strachovať .

Intelektuálne myšlienky šíriace sa od bratislavských celebrít , ich neschopnosť sedliackeho vyjadrenia hnevu spôsobeného strachom ,sú potom bohužiaľ kapitulácie nás vidiečanov najčastejšie sa prejavujúce apatiou.  História sa opakuje.

Kapitulujeme  na slobodu strachom . Čo to znamená ? Vlastne nič nové . Len to , že sa stále bojíme . A to naozaj všetkého – bohatstva i chudoby , úspechu i neúspechu , budúcnosti , minulosti a prítomnosti a dokonca i vlastných názorov .
Strach otočil základné princípy  : veľa tých , čo sa neboja , totiž kradnú .  A takmer väčšina tých , čo nekradnú , sa bojí .  Vystrašení  sa nedokážeme ani oslobodiť a užívať si života takého , aký je , ani usilovať o zmenu našej spoločnosti k lepšiemu .

A tak požiadam bratislavských intelektuálov,  aby nehľadeli neveriaco  na nás vidiečanov ,riadiacich sa prirodzenou evolúciou o čom to hovoríme .Nepodsúvajte nám goebblsovskú propagandu 30tych rokov . Využime danosti každého z nás v prospech pozitívnej zmeny a záchrany tejto spoločnosti od strachu.  Vymeňme strach za odvahu a mier .

 

 

                                                              Miloš Vaňo      Krupina 23.5.2014

Liberálny progresivizmus je

22.05.2024

ekvivalentom fašizmu ako elitárskej vlády bezrozumu postavenej na mýtoch už nemožnej svetovlády, ekvivalentom nacizmu ako selektulúcej ideológie elitárskych hlupákov, ktorí mali pocit akejsi božej prozreteľnosti nadradenej skupiny ľudí a ekvivalentom revolučného marxizmu očkujúcemu nutnosť princípu svetovej revolúcie v prospech svojej triedy. To kumulatívne (sumárne) [...]

Liberalizmus si začal písať svoj testament už v 16. storočí

22.03.2024

(sloboda neznamená nespútanosť, nezodpovednosť a zotročovanie iných … ) Aj keď sa to dnes nezdá, základnou charakteristikou človeka a jeho pôsobenia navonok sa už veľmi dlho identifikuje ako humanita, či sa to niekomu páči, alebo nie, je to MORÁLKA. Všetci mentálne zdraví ľudia o nej vedia a dokonca ju majú v sebe a to aj bez vonkajšieho pôsobenia tušených [...]

Perla , ,idiotizmu, , z Parížskeho samitu

27.02.2024

Na tlačovej konferencii po samite v Paríži Macron uviedol, že Západ identifikuje tretie krajiny, ktoré sa môžu podieľať na dodávkach munície na Ukrajinu. Uviedol, že k českej iniciatíve na nákup munície pre Ukrajinu by sa mohlo pripojiť 15 štátov. Český prezident Petr Pavel v polovici februára na Mníchovskej konferencii ponúkol Ukrajine dodať státisíce [...]

Španielsko, Katalánsko, Barcelona, protest

Španielski poslanci definitívne schválili amnestiu pre katalánskych separatistov

30.05.2024 11:59

Amnestia sa nebude vzťahovať na činy kvalifikované ako terorizmus podľa európskej legislatívy ani na činy predstavujúce vážne porušenie ľudských práv.

Nemocnica Ružinov

Lekárka, ktorá vyoperovala zlé oko, dostala podmienku a nesmie operovať

30.05.2024 11:53

Lekárka tiež musí zaplatiť odškodné pacientovi i poisťovniam.

Kompa, Gabčíkovo, Dunaj,

Štát ide hľadať nového prevádzkovateľa kompy cez Dunaj, Taraba zrušil zmluvu so súkromníkom

30.05.2024 11:34, aktualizované: 12:13

Štátny podnik vyhlási nový tender na prevádzkovanie kompy medzi prístavmi Vojka nad Dunajom a Kyselica.

sudca najvyššieho súdu Juraj Kliment

Incident na parkovisku: Disciplinárku so sudcom Klimentom, ktorého má Fico v zuboch, zrušili

30.05.2024 11:21

Jedna z prísediacich v päťčlennom disciplinárnom senáte bola totiž vylúčená z rozhodovania vo veci, pričom ju v senáte nahradila iná.