Ako Trump zachránil Vianoce

  1. decembra 2024 – Scott Ritter (How Trump Saved Christmas)

V stredu 11. decembra v skorých ranných hodinách  sa Joe Biden pokúsil začať jadrovú vojnu s Ruskom.

Vo štvrtok 12. decembra urobil Donald Trump všetko, čo bolo v jeho silách aby to zastavil. Ak uspeje Donald Trump zachráni Vianoce.

 

Nie je to na smiech, a napriek tomu ma pri písaní tohto článku premáha pocit závratu, ktorý prichádza len vtedy keď sa vám podarí niečo čo nikto nepovažoval za možné.

Ruský prezident Vladimir Putin 19. novembra v reakcii na správy, že Bidenova administratíva dala Ukrajine zelenú na použitie amerických rakiet ATACMS na zásah cieľov hlboko v Rusku, podpísal novú – revidovanú ruskú doktrínu jadrovej vojny, ktorá mu dala možnosť použiť jadrové zbrane v reakcii na konvenčný útok nejadrového štátu proti Rusku. Podľa hovorcu Kremľa Dmitrija Peskova by použitie rakiet ATACMS dodaných USA Ukrajinou na zasiahnutie ruského územia mohlo byť potenciálne spúšťačom ruskej jadrovej reakcie podľa revidovaného dokumentu.

 

Neskôr v ten istý deň Ukrajina pomocou spravodajských informácií poskytnutých USA na nasmerovanie rakiet k ich cieľom, vypálila niekoľko rakiet ATACMS na ciele v Rusku.

 

Rusko odvetilo novou raketou stredného doletu „Oreshnik“ – ktorá bola síce schopná niesť jadrové hlavice, ale bola vybavená novou konvenčnou hlavicou. Použitie Oreshniku predstavovalo prvýkrát v histórii vojny, použitie v boji strategickej rakety, čo bol významný eskalačný krok Ruska ktorý odrážal vážnosť s akou prijali útoky ATACMSami.

  1. novembra Ukrajinci opäť zaútočili raketami ATACMS na ruskú pozíciu protivzdušnej obrany v Kurskej oblasti. Nasledujúci deň 27. novembra, ruský generál Valerij V. Gerasimov – náčelník generálneho štábu ruských ozbrojených síl, zavolal generálovi Charlesovi Q. Brownovi ml., predsedovi Zboru náčelníkov štábov aby ho informoval, že Rusko je pripravené použiť raketu Orešnik na odvetu proti akýmkoľvek ďalším útokom ATACMS a že ruské ciele môžu zahŕňať aj miesta mimo Ukrajiny.Telefonát bol súčasťou spoločného úsilia Rusov odovzdať vedeniu USA informáciu o vážnosti, ktorú Rusko pripisuje použitiu rakiet ATACMS Ukrajinou proti cieľom v Rusku. Nasledujúci deň 28. novembra, Rusko zahájilo odvetný úder proti ukrajinskej energetickej sieti, čím ochromilo jej veľkú časť už aj tak oslabenej infraštruktúry. Ruský útok sa však uskutočnil pomocou konvenčných zbraní, ktoré Rusko používalo aj v minulosti, nie Oreshnika.

Rusko zohralo svoju úlohu v snahe deeskalovať situáciu, ktorú považovalo za mimoriadne nebezpečnú. Ruské obavy však padali len na hluché uši protistrany.

Generál Brown vedel, čo vedelo len veľmi málo ľudí mimo najužšieho kruhu amerického politického vedenia a CIA, na rozdiel od správ uverejnených v New York Times a Washington Post – neverili, že Rusi blafujú pokiaľ ide o jej hrozby odvety jadrovými zbraňami, ak by Ukrajinci pokračovali v používaní rakiet ATACMS.

CIA informovala vybraných členov Kongresu a Bieleho domu, že Rusi to myslia vážne so svojou ochotou použiť jadrové zbrane, ak budú útoky pokračovať. A generál Brown vedel, že pozícia Bieleho domu bola = sú na to pripravení. Že sú pripravení na jadrovú „výmenu“ s Ruskom kvôli Ukrajine.

 

Skutočne, 20. novembra na prezentácii pred Centrom pre strategické a medzinárodné štúdie kontradmirál Thomas Buchanan, riaditeľ plánovania strategického velenia, zodpovedný za realizáciu amerických plánov jadrovej vojny, povedal publiku práve to – že Bidenova administratíva je pripravená zapojiť sa do jadrového konfliktu s Ruskom, ktorý očakáva, že sa dá vyhrať.

  1. decembra som v sprievode Medey Benjaminovej z Code Pink, jej schopného riaditeľa z Washingtonu DC, Adnaana Stuma a ďalších dobrovoľníkov a aktivistov vrátane Josého Vegu a Morgana Blytheho, navštívil niekoľko zástupcov Kongresu a jeho vedúcich pracovníkov, aby sme hovorili o nebezpečenstve jadrovej vojny medzi USA a Ruskom a o možných spôsoboch, ako sa takejto vojne vyhnúť.

Jednou z vecí ktorú som si odviezol odtiaľ domov bolo, že vzhľadom na pokračujúce používanie rakiet ATACMS Ukrajinou proti Rusku a bez akejkoľvek možnosti prinútiť Bidenovu administratívu aby zrušila svoje povolenie používania rakiet ATACMS Ukrajinou – bolo nevyhnutné, aby novozvolený prezident Trump vydal svoje vyhlásenie, v ktorom by sa od tejto politiky dištancoval a poskytol Rusku záruky, že Trumpova administratíva nebude ďalej dovoľovať Ukrajine používať rakety ATACMS proti Rusku.

Niekoľko ľudí s ktorými sme sa stretli, nás ubezpečilo, že urobia všetko čo je v ich silách aby sa táto správa dostala k vysoko postaveným členom Trumpovho prechodného tímu.

  1. decembra sa Tucker Carlson (bývalá moderátorská hviezda televízie FOX), ktorý sa stal nezávislým novinárom a vo februári minulého roka viedol rozhovor s ruským prezidentom Vladimirom Putinom (miliarda zhliadnutí), vrátil sa do Moskvy. Vo videu zverejnenom z Moskvy Carlson vyhlásil:

Zo Spojených štátov sme sledovali, ako Bidenova administratíva privádza USA čoraz bližšie k jadrovému konfliktu s Ruskom, krajinou ktorá vlastní najväčší jadrový arzenál na svete. Odvtedy sa toto riziko zrýchlilo a dosiahlo svoj vrchol v týždňoch po Trumpovom zvolení za nového prezidenta USA.

V tom čase – len pred niekoľkými týždňami, Bidenova administratíva a americký vojenský personál odpálil rakety na pevninské Rusko a zabil najmenej tucet ruských vojakov, bez toho aby to väčšina Američanov vôbec vedela v nevyhlásenej vojne s Ruskom. Vojne za ktorú sme občania nehlasovali a ktorú väčšina Američanov nechce, ale stále prebieha. Kvôli tejto vojne a tomu, že americká armáda práve teraz zabíja Rusov v Rusku, sme bližšie k jadrovej vojne ako kedykoľvek v histórii, oveľa bližšie ako sme boli počas kubánskej raketovej krízy.

Tucker Carlson bol v Moskve, aby urobil to čo Bidenova administratíva nechcela – hovoriť s ruským ministrom zahraničných vecí Sergejom Lavrovom o hrozbe jadrovej vojny medzi USA a Ruskom.

Lavrov v rozhovore vyhlásil, že „Rusko je pripravené urobiť čokoľvek na obranu svojich legitímnych záujmov“. Lavrov niekoľkokrát zopakoval, že Rusko je pripravené urobiť čokoľvek na obranu svojich národných záujmov a dodal, že Rusko „vyšle ďalšie správy“ (t. j. ďalšie rakety Orešnik), ak vedenie v USA a Európe „nevyvodí z reality potrebné závery“.

 

  1. decembra som v Národnom tlačovom klube usporiadal sériu panelov o nebezpečenstve jadrovej vojny medzi USA a Ruskom, ktorú vyvolala americká zelená útokom rakiet ATACMS na Rusko zo strany Ukrajiny. Jeden z panelov sa zameral konkrétne na dôležitosť toho, aby sa novozvolený prezident Trump vyjadril k tejto otázke a ubezpečil ruskú vládu, že tieto útoky nepodporuje.
  2. decembra, napriek všetkým varovaniam Ruska v súvislosti s jeho obavami z pokračujúceho používania rakiet ATACMS poskytnutých USA na ciele v Rusku, Ukrajina vypálila šesť rakiet ATACMS na ruskú leteckú základňu pri meste Taganrog. Ruské úrady okamžite signalizovali, že sa pripravujú na odpoveď niekoľkými raketami Orešnik.
  3. decembra časopis Time uverejnil rozhovor s novozvoleným prezidentom Trumpom, ktorého si vybrali za svoju „osobnosť roka“. Išlo o rozsiahly rozhovor, ktorý sa dotkol mnohých tém a problémov vrátane rozhodnutia Bidenovej administratívy umožniť Ukrajine použiť ATACMS proti Rusku.

 

„Je šialené čo sa deje“ povedal Trump s odkazom na útoky ATACMS. Trump to ešte zdupľoval – „je to šialené“Veľmi vehementne nesúhlasím s vyslaním rakiet stovky kilometrov do vnútra Ruska. Prečo to robíme? Len eskalujeme túto vojnu a zhoršujeme ju. To sa nemalo dovoliť. Teraz nevyrábajú len rakety, ale aj iné typy zbraní. A myslím si, že je to veľmi veľká chyba, veľmi veľká chyba.

„Myslím si, že najnebezpečnejšou vecou je teraz to čo sa deje, keď sa Zelenskyj rozhodol, predpokladám so súhlasom prezidenta USA, začať strieľať rakety na Rusko. Myslím si, že je to veľká eskalácia. Myslím si, že je to hlúpe rozhodnutieAle viem si predstaviť, že ľudia čakajú, kým sa dostanem do úradu a niečo sa stane. Vedel by som si to predstaviť. Myslím si, že by to bolo veľmi múdre urobiť.“

Rozhovor sa uskutočnil 25. novembra, po začínajúcich útokoch ATACMS a ruskej odvete Orešnikom, ale pred rozhovorom Tuckera Carlsona s Lavrovom, alebo pred mojou intervenciou v Kongrese a podujatím Národného tlačového klubu. Jednoducho povedané, neexistujú žiadne kauzálne závery, ktoré by sa dali spojiť s Trumpovými vyhláseniami a čímkoľvek čo bolo potom.

Rozhodujúce však je, že úsilie Tuckera a mňa priviedli Rusov k tomu, aby boli otvorení možnosti „nového myslenia“ v budúcej Trumpovej administratíve, čo by pomohlo vytvoriť prostredie v ktorom by boli Rusi pripravení prijať deklaratórne vyhlásenie novozvoleného prezidenta, ktoré by mohlo prejudikovať kroky budúcej Trumpovej administratívy, pokiaľ ide o pokračujúce používania rakiet ATACMS, keď Trump nastúpi do úradu.Trumpov rozhovor pre časopis Time poskytol práve to.

V noci 12. decembra Rusko začalo masívnu odvetu proti Ukrajine za útok ATACMS na Tagonrog. Podobne ako útok, ktorý sa uskutočnil 28. novembra, ruská akcia bola vykonaná iba s použitím konvenčných zbraní, ktoré už boli súčasťou predchádzajúcich ruských odvetných akcií. Rusko raketu Orešnik nevyužilo. Aj keď Rusko neposkytlo žiadne vyhlásenie, ktoré by spájalo jeho rozhodnutie nepoužiť raketu Orešnik s Trumpovým rozhovorom pre časopis Time – dá sa tvrdiť, že k takémuto prepojeniu došlo.

V každom prípade, Rusi sú teraz informovaní o pozícii novozvoleného prezidenta Trumpa v súvislosti s používaním rakiet ATACMS Ukrajinou tj. Trump je „vehementne proti“ takejto akcii, ktorú charakterizoval ako „hlúpu“.

Ide o veľké vyhlásenie, ktoré by mohlo – dokonca malo – zabrániť jadrovej eskalácii, ktorú je Bidenova administratíva zrejme odhodlaná uskutočniť proti Rusku.

Trumpovo vyhlásenie však nemožno nechať osve, osamotené. Trump aj jeho tím to musia zopakovať, aby v mysliach ruského vedenia nebola neistota, čo ich čaká ak sa zdržia eskalačných odvetných útokov proti Ukrajine a možno aj NATO v reakcii na to, čo nevyhnutne pôjde o ďalšie útoky ATACMS Ukrajiny na ruské územie.

Vlády Spojeného kráľovstva a Francúzska práve povolili Ukrajine použiť riadené strely Storm Shadow a SCALP proti ruským cieľom. Aby sa predišlo ruskej odvete proti britským a francúzskym cieľom mimo Ukrajiny, Rusko potrebuje vedieť či sa Trumpov postoj k ATACMS rozširuje na Storm Shadow, SCALP alebo akúkoľvek inú zbraň dlhého doletu zahraničnej výroby (prichádza mi na myseľ raketa Taurus nemeckej výroby).

Všetci môžeme tento rok osláviť Vianoce vďaka rozhovoru, ktorý Trump poskytol časopisu Time. Ale nemôžeme zaspať na vavrínoch. Udržujme politický tlak.

Zavolajte svojim členom Kongresu. Požiadajte ich, aby podporili rezolúciu HR 10218, ktorá zakazuje Ukrajine používať rakety ATACMS proti Rusku. HR 10218 sa nemusí stať zákonom, ale s dostatočným počtom podpisov ho nebude možné ignorovať. Zhromaždením podpory okolo otázky ATACMS, ktorú Ukrajina používa proti Rusku, môžeme zvýšiť profil tejto otázky a posilniť postavenie tých, ktorí by inak váhali prijať tento politický kurz zo strachu z politického odporu, aby pridali svoje hlasy. A práve teraz je najdôležitejším hlasom, ktorý je potrebné vypočuť, hlas novozvoleného prezidenta Trumpa a jeho tímu pre národnú bezpečnosť.

Povedať „nie“ ATACMS neoslabuje žiadnu budúcu americkú vyjednávaciu pozíciu týkajúcu sa ukončenia konfliktu na Ukrajine. Zabezpečuje to, aby sa takéto rokovania mohli vôbec uskutočniť.

 

 

Preložil Peter Ponický Lošonci

Americké pokrytectvo v oblasti terorizmu dosahuje nové výšiny, zatiaľ čo Trump signalizuje vítaný posun v americkej zahraničnej politike

14.05.2025

Larry C. Johnson 13.05.2025 Zdá sa, že Alzheimerova choroba je štandardom americkej zahraničnej politiky, najmä pokiaľ ide o terorizmus, v rokovaniach Washingtonu s krajinami Blízkeho východu a západnej Ázie. Trump mal v Saudskej Arábii veľmi úspešný deň, keď sa nadšene stretával s korunným princom Mohammedom bin Salamanom alias MBS. Ešte jeden príklad sily bilióna [...]

Ako Americká ľavica vytvára bledého ducha skutočného Adolfa Hitlera . .. a odrádza voličov.

03.05.2025

Publikované 2. mája 2025 v internetovej verzii American Thinker (Americký mysliteľ) Napísal: Ned Barnett (Ned Barnett je historik a autor. Ned sa zameriava na vojenskú technológiu 20. storočia a pôsobil ako historik pred kamerou v deviatich programoch History Channel, keď sa ešte zaujímali o históriu. V rokoch 2011 – 2013 publikoval na Kindle sériu desiatich historických [...]

Washington priamo financoval výskum biologických zbraní, ktorého dôsledkami sú prepuknutia smrteľných vírusov po celom svete vrátane pandémií.

02.05.2025

‼️ Priznala to riaditeľka Národnej spravodajskej služby USA Tulsi Gabbard. Objasnila, že ide o výskumy tzv. „zosilnenia účinku“, keď sú vírusy a baktérie umelo modifikované, aby boli infekčnejšie alebo smrteľné. Takéto experimenty sa podľa nej uskutočnili aj vo Wu-chane s podporou Spojených štátov. Gabbard spolu s epidemiológom Jayom Bhattacharyom študuje [...]

trump, migranti, mexiko

Bizarné nápady Trumpovej administratívy nekončia. Ministerstvo zvažuje reality šou, v ktorej by migranti súťažili o občianstvo

17.05.2025 21:44

Súťaž by zahŕňala plnenie úloh súvisiacich s americkými zvykmi a tradíciami. Námet navrhol Kanaďan.

americkí vojaci armáda US army

Európa bez americkej armády? Jej nahradenie by trvalo štvrťstoročie a stálo bilión dolárov

17.05.2025 19:26

Európa by dokázala prežiť aj bez americkej vojenskej podpory. Čelila by však ťažkým rozhodnutiam aj ruskej hrozbe.

Prešov pole jar repka olejná

Na severe a strede Slovenska sa ešte môže vyskytnúť prízemný mráz, upozorňujú meteorológovia

17.05.2025 18:24

Očakávaný prízemný mráz nie je v danom ročnom období a oblasti zriedkavý, ale môže poškodiť vegetáciu nižšieho vzrastu.

USA počasie búrky tornáda Missouri

Búrky a tornáda zabili v USA už viac ako 20 ľudí. Poškodené sú tisíce domov

17.05.2025 18:08

Očakáva sa, že počet obetí sa ešte zvýši.

veget

Pravda v Pravde.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 277
Celková čítanosť: 687110x
Priemerná čítanosť článkov: 2481x

Autor blogu