Prečo je čítanie a premýšľanie dôležité?

Peter Ponický Lošonci
Dnes máme vo videoprojekcii podcastov, blogerov a youtuberov najčastejšie obraz človeka ktorý sa v obraze zašťíťuje množstvom kníh v policiach či skriniach na knihy.
V stredoveku len niektoré kláštory boli miestom kde rozsiahle zbierky kníh sa dočkali štúdia ich obsahu, ale mnoho šľachticov malo úplné zbierky významných diel v nepočetnom vydaní, lebo im niekto poradil, že sú to skvosty, ktoré budú mať veľkú cenu (to platí mimochodom od začiatku ľudských civilizácií). Nikdy ich nečítali, len vystavovali na obdiv.
Práve to sa deje v posledných desaťročiach v tzv. západnej spoločnosti, kde sme sa svojou vinou ocitli aj my.
Teraz sa vrátim k otázke v nadpise príspevku, prečo je dobré čítať a premýšľať o prečítanom?
Lebo to je jediný spôsob ako prísť na to, že iba relatívne malý „zlomok“ publikovaných/vydaných diel je skutočne z podstaty človeka nazvaného Homo Sapiens Sapiens cenných a poučných (múdrych). To teda znamená presný opak dnes (a nie len dnes) prezentovanej publicity, a teda že nie je pravdivý virtuálny či virtualizovaný obraz v kvantite poznania identifikovaného množstvom často bezcennej literatúry a štúdií, ale v jej kvalite ktorá sa nepozná skrze obrazu chrbta uzatvorenej knižky.
Teda prečo treba čítať a premýšľať, aby ste prišli na to, že vaša knižnica nemusí byť veľká či dokonca obrovská, lebo množstvo skutočného poznania a múdrosti je vo veľmi obmedzenom počte kníh. A nie je na škodu k tomuto poznaniu sa občas vrátiť a čítať už prečítané (preto kvôli dostupnosti poznania je dobré mať takéto knižky v dosahu), lebo platí podobne ako pri sledovaní filmu, že mnohé významné detaily ši všimnete až pri opakovaných vzhliadnutiach!
🥸

K nezmyselnej západnej expertíze na Rusko

24.05.2025

Larry C. Johnson, 23. mája 2025 George Kennan sa musí prevracať v hrobe vzhľadom na článok z 19. mája v časopise Foreign Policy , ktorý napísal Michael Klimmage, riaditeľ Kennanovho inštitútu vo Wilsonovom centre vo Washingtone. Toto je klasický príklad akademika, ktorý sa naučil po rusky, ale Rusku nerozumie ani obrazne slovo. Klimmage je uväznený v časovej slučke [...]

PROGRESIVIZMUS = PREZERVATIVIZMUS

22.05.2025

Prezervatív je silikónová ochrana proti počatiu, teda ochrana proti oplodneniu. Počatie je jediným prirodzeným (evolučným) spôsobom rozmnožovania, teda udržania druhu. Ako dlho udržíte biologický druh bez zdravých plodov ??? Dnes žialime nad stratou mnohých druhov raslín ktoré sme v minulých desaťročiach geneticky modifikovali ale ktoré nemajú prirodzenú odolnosť [...]

Izrael prechádza morálnym úpadkom

18.05.2025

18. mája 2025 od Alastair Crooke + 15 komentárov „Vojna za nastolenie fašistického štátu“ – „Genocídne vozy zohrievajú svoje motory“ / Izraelský profesor práva Orit Kamir: „Izrael je zaplavený zlom, nedostatkom empatie… a závislosťou od nenávisti a krvilačnosti“ / Hranica medzi Likudom a Ben Gvirovou Otzma Yehudit je čoraz viac rozmazaná / Netanjahu [...]

bocian biely

VIDEO: Streľba na bociana šokovala Oravu. Mláďatá zachraňujú ochranári aj obyvatelia dediny

19.06.2025 16:17

Aj napriek rýchlemu zásahu ochranárov a veterinárov sa operenca nepodarilo zachrániť.

fico

Politológ Koziak: Ficove vyjadrenia o neutralite Slovenska sú demagógiou a šírením strachu

19.06.2025 16:07

Robil to pri covide, robil to pri utečencoch a teraz vytiahol svetovú vojnu, čo je niečo, čo môže u mnohých ľudí vyvolať strach.

Ján Hargaš

Poslanec Hargaš bol na výsluchu, podali na neho trestné oznámenie za ohováranie v súvislosti s haciendou v Sebechleboch

19.06.2025 15:50

Z obsahu trestného oznámenia podľa jeho slov totiž vyplýva, že niekto v pozadí tejto haciendy v Sebechleboch sa cíti dotknutý.

SR Kolačkov zosuv osada obec MŽP sťahovanie POX

Nestabilný svah pri Starej Ľubovni ohrozuje obyvateľov, presťahovať sa musí 550 ľudí

19.06.2025 15:41

Pre zosuv ešte vo februári vyhlásili v obci mimoriadnu situáciu.

veget

Pravda v Pravde.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 281
Celková čítanosť: 698656x
Priemerná čítanosť článkov: 2486x

Autor blogu