Založ si blog

Komentár k súdruhovej spomienke

čo ako sa zdá vždy fáral v dederónovej košeli …

V nadpise spomienky Ľuba Dzuráka z Novák, uverejnenej 25.01.2021 v elektronickom vydaní Slova, sa uvádza: „14 rokov SDĽ, 14 rokov zodpovednej, ľudskej a ľavicovej politiky“. 

Iste ako píše autor dnes i v minulosti má každý právo na názor a rovnako aj na spomienku. To sú spomienky a tie podliehajú rôznym emóciám. Ale to ako autor opakovane pripomína význam SDĽ so sebaistým presvedčením, že iste budú pamätníci súhlasiť, tak vôbec nemusí byť.

Iste nostalgia je najlepší spôsob ako ospravedlňovať svoje účelové konanie rovnako ako stranícke záujmy, ktoré mali často spoločensky opačný ako deklarovaný efekt (o čom svädčí posledný volebný výsledok po spoluúčasti na vládnutí SDĽ).

Prvým asi nostalgickým omylom autora je konštatovanie vzniku NOVEJ SLOVENSKEJ ĽAVICE pred 30 rokmi. Tu je na mieste otázka, ako môže vzniknúť skutočne ideovo a v praktických krokoch nová politika s väčšinou starých príslušníkov starej dogmatickej a unitárnej strany? Asi je na mieste v tomto bode vrátiť sa ku celej histórii, premenovaniu z komunistickej. Už slovo komunistický logicky evokuje jedinú možnosť a roky budovaný systém likvidácie iného názoru a nedaj bože politickej platformy. To všetko bolo označované za revizionizmus, trockizmus, úchylku a bohvie čo všetko ešte. Dá sa ideologické masírovanie a materiálne uprednostňovanie členov len tak šmahom ruky zmeniť? História ukázala, že nie. To súvisí aj s tým čo autor konštatuje ďalej, že praktická politika bola správna a umožnila rozvoj ľavicovej politiky a presadzovanie jej hodnôt. Výsledky volieb a zánik tejto strany dokazujú niečo iné a fakty usvedčujú autora z nekritického subjektívneho optimizmu. Totiž najčastejším argumentom bývalých voličov SDĽ bolo odcudzenie sa od obyčajných ľudí, návrat ako sa dnes hovorí k papalášizmu a zásadný nesúlad slov a činov!

Autor to dokonca (zrejme nevedome) ani nepopiera, keď píše, „Pred tridsiatimi rokmi sa však musela robiť a presadzovať ľavicová politika spôsobom, ako sme to robili my.Bolo totiž potrebné, aby ľudia, ktorí do KSS vstupovali z presvedčenia a s ľavicovými hodnotami, to svoje presvedčenie mali možnosť uplatňovať a realizovať aj v SDĽ.

Aj preto nie je pravdivá, či lepšie úprimná autorova ďalšia veta, že aj napriek chybám táto strana a jej členovia vybudovali základy ľavicovej, sociálnej a hodnotovej politiky na Slovensku.

Keď sa autor s istým optimizmom díva smerom vpred v čase, zrejme myslí na Hlas (Smeru) tak sa ako obyčajne mýli, lebo zo skorumpovanej a rôznymi mafiánskymi praktikami poznačenej základne praktickej politiky novej strany so starými ľuďmi a novými prívržencami čo vidia šancu v týchto starých praktikách, to nemôže inak skončiť ako vo vtedy u novej SDĽ zo starej KSS!

TAKŽE ANI VTEDY ANI DNES NEPREDSTAVUJÚ TAKÍTO IDEOVÍ ĽAVIČIARI ALTERMNATÍVU K ZACHOVANIU ľavicovách hodnôt, KTORÉ AKO UKAZUJE OBDOBIE POSLEDNÝCH cca 15 rokov ANI NIKDY SPRÁVNE NENASTAVILI A PRETO NIET ČO V TOMTO DUCHU ROZVÝJAŤ. Preto sa mýli svojim záverečným konštatovaním, že na tom sa iste všetci zhodnú.

Jeho posledná veta je však určite objektívne pravdivá („SDĽ zohrala významnú úlohu pri vzniku samostatného Slovenska.“) ale určite je sporné či správna.

Lošonci

Najväčší zločin socializmu a komunistických strán

18.05.2023

Najväčším zločinom tejto doby a jej synteticky vytváraných elít, bolo absolútne pokrytectvo ľudí vygenerované snahou o vytvorenie svojej elity na večné časy. To sa im celkom nepodarilo a s danou ideológiou ani nemohlo podariť, ale STVORILI VŠETKÉHOSCHOPNÝCH ELITÁROV, KTORÍ MALI BYŤ AKOUSI ARISTOKRATICKOU ELITOU A CÍTILI SA BYŤ PREDURČENÍ NA VODCOVSTVO. Každý z nás [...]

Devastácia štátu . ..

15.05.2023

Napísané presne pred tromi rokmi … Už v starej Asýrskej ríši panovník prišiel na to, že je nutné stanoviť isté všeobecné pravidlá ktoré by tvorili popri autorite absolútneho vládcu piliere udržateľnosti ríše/štátu, predovšetkým zvnútra (Zákonník). Samozrejme z pozície najvyššieho „pomazaného“ Bohom a správnym vzťahom k ďalšiemu pilieru [...]

Kto má ešte štipku zdravého rozumu, skúste zapátrať v pamäti, alebo prečítať si v histórii.

08.05.2023

Ako sa správali aristokrati v každej ére svojej existencie, vymýšľali tzv. dvornú etiketu, kvetnaté slová na všetko a vzájomne na seba „hádzali“ úsmevy hoc sa nenávideli. K dnešku nemusíte veľa pátrať. Progresivisti, globalisti – teda noví kolonizátori ale teraz chtiac na celoplanetárnej úrovni, hlásajú vľúdnosť, úsmev, príjemné slová ale nik z [...]

Antony Blinken / Miroslav Wlachovský /

Blinken označil Slovensko za kľúčového spojenca v NATO a partnera

01.06.2023 23:36

Americký minister zahraničia to uviedol na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady v Osle, kde sa stretol aj so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Wlachovským.

jadrová zbraň strela nuclear

USA ďalej obmedzujú spoluprácu s Ruskom po jeho pozastavení účasti na jadrovej dohode

01.06.2023 23:25

Ide o ďalšiu reakciu na februárové rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na dohode Nový START, ktorá obmedzovala počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Kim Čong un

Juhokórejská tajná služba: Kim Čong-un váži 140 kíl a má vážne poruchy spánku

01.06.2023 22:57

Tajná služba sa zaoberá aj možnosťou, že sa Kim dostane do "začarovaného kruhu" väčšej závislosti od alkoholu a nikotínu, prípadne že sa jeho nespavosť ešte zhorší.