Založ si blog

Prečo všetci neštudujú fyziku či matematiku?

Lebo nie sú toho schopní!
Tu je štatistika na mieste a aj keby nebola tak stačí osobné priznanie množstva ľudí, že tomu vôbec nerozumenú. V kozmológii či ďalších disciplínach prírodných vied sa ľudia ktorí rozumenú súvislostiam často dopúšťajú akejsi hry na možné s jasným vedomím konštrukcie ich hypotéz o ich nemožnosti v danom priestore i čase. Veda je hra inteligencie kde je možné pracovať s nástrojmi ako je napríklad matematika tak, že je možné preklenúť onú hranicu reality vnímanej a chápanej väčšinou pozemského tvorstva. Psovi, muške či aligátorovi budete darmo rozprávať o singularite súčasnej predstavy počiatku nášho vesmíru. Na rozdiel od ľudí ich vedomie ani nepripustí úvahu o nepochopení slovka singularita, ktoré je matematickou fikciou neznáma v čase ktorí si vieme predstaviť iba v matematickom vyjadrení. Alebo je niekto, kto si vie predstaviť čas, napríklad 3×10-84 ???
Ale politici a skrze nich médiá sa rozhodli, že ekonomickú možnosť predlžovania histórie súčasne nastavených medziľudských vzťahov, teda spoločenské, politické, ekonomické pravidlá a konvencie a ich zotrvanie podporia hrou bežnou vo vede, ibaže bez matematických a fyzikálnych podmienok. Prečo?

Jednoducho povedané, vo fyzike platia pravidlá ktorých autormi nie sme my ľudia a objektívne fungujú i mimo nášho vedomia. V spoločenských vzťahoch sú len pravidlá, ktoré vytvárajú/vymýšľajú ľudia a záleží len na masovosti ich prijatia aby sa spoločnosť ľudí nimi riadila či bola ochotná sa riadiť. Ani jedno z ľudských pravidiel nemá charakter zákonitosti a je kedykoľvek možné ho zmeniť (ako sa už nespočet krát počas krátkej existencie ľudského spoločenstva stalo). Ale na rozdiel od fyziky a disciplín prírodných vied sa nedá predvídať ako zmeny dopadnú, lebo nie sú zákonité. Ľudia boli vždy manipulovateľný, lebo sme intelektuálne aj sociálne nerovnakí. Tu len zopakujem napísané z úvodu, preto nie sme všetci fyzikmi, lebo toho mnohí a mnohí nie sú a nikdy nebudú schopní (len pripomeniem pre znalých Gaussovo rozdelenie pravdepodobnosti).

Za posledných 30 až 40 rokov sa vytvára mýtus vedy a spoločenská manipulácia v schopnosti pomocou všeobecného zvládnutia poznania ovládať Svet čo smeruje ku všeobecnému prospechu, keďže je tzv. vedecký, hoc takým nie je a nikdy nebude. K poznaniu stádovosti chovania sa masy stačí pozorovanie, ale pozorovanie je len veľmi malá časť vedy.
Pozorujeme Svet/okolie všetci už od nepamäti, rovnako ako zvieratká. Ale na rozdiel od nich, máme pocit že tým získavame právo ho ovládať, hoc nie sme schopní zvládať jeho pochopenie v súvislostiach (podobne ako zvieratká).

Všetci si namýšľame, že všetkému/všeličomu rozumieme, hoc pozorovaním získaná funkcia normálneho rozdelenia pravdepodobnosti to vylučuje. Napodobujeme hry kvalifikovaných vedcov, ale v ich prípade je možné, že experiment nikdy nepotvrdí ich hypotézy. Spoločnosť je ale príliš veľké laboratórium s nepredstaviteľnými a nespočítateľnými dôsledkami. Dnešná doba to len potvrdzuje, koľko expertov na všetko máme medzi sebou. Nie je to dôsledok nezmyselnej hry na schopných v našich školách? Všetci musia prejsť, všetci musia absolvovať a tak porastie sebavedomie spoločnosti … Áno my mnohí čo máme pedagogickú skúsenosť vieme, že najviac sebavedomých je medzi najneschopnejšími pochopenia Sveta v súvislostiach.

Už žneme výsledky, „každý“ je na všetko odborník a zvládol by to lepšie ako iní … Hypoteticky. Áno vytvorenie aj nezmyselnej hypotézy nič nestojí, teda nie úplne nič, lebo aj na vyplodenie hlúposti sa potrebujeme najesť a doplniť tekutiny, lebo bunky bez energie nepracujú/nefungujú. Ako ľahko sme sa dostali opäť k fyzike a k tomu, že aj na vymýšľanie hlúpostí musia fungovať základné atribúty udržateľnosti spoločnosti. Takže milí vševedkovia, všetko so všetkým súvisí a väčšina hypotéz zostáva svetu nepoznaných práve preto, že sa nikdy nepotvrdia ani len v podobe myšlienkového experimentu. Lebo isté je jedno poznanie z kvantového sveta fyziky, že sme vlastne skoro nič keď si predstavíme ten riedky elementárny svet bozónov, kvarkov, neutrónov, protónov, elektrónov, ……… …………………………………………………………………….. z ktorých je vytvorené naše ja. 👽

Lošonci

PS. pretože nevstupujem do komentov, len pre vysvetlenie. Fyzika sa vyznačuje overovaním experimentom a dokazuje opakovateľnosťou. Preto akýkoľvek výrok kohokoľvek je len výrok (slovo, hypotéza) – to je odpoveď pre „pia-anima“ a je tu od rána. Skutočná veda verí len dôkazom. Newtonovskú mechaniku používame dennodenne (pračka, auto, lety do kozmu nie sú ilúziou, lebo ilúzia podlieha zmenám psychiky a jej identická opakovateľnoť môže byť skôr náhodná ako zákonitá …)

Green Deal, nádej budúcnosti alebo kolosálny podvod EU?

24.06.2022

(Od doby kedy sa v polovici minulého storočia zišiel Rímsky klub a zverejnil svoje skúmaním a analýzou podložené tvrdenia, vieme o rizikách spojených s konaním ľudí v modernej tzv. priemyselnej ére, devastačnými zmenami globálnej klímy s doslova kataklizmatickými dôsledkami na naše životné prostredie.) V USA svojho času pod vodcovstvom svojho prezidenta Roosevelta na [...]

Univerzálna pravda neexistuje.

19.06.2022

Uverejnené presne pred dvomi rokmi na mojom FB statuse. Som človek ako sa hovorí, napáchnutý do morku kostí fyzikou a filozofiou a je to podľa mňa tá správna kombinácia znalostí na takéto konštatovanie. Ale na toto poznanie nie je treba žiadnu školu, len ako sa u nás hovorí, sedliacky rozum. Akékoľvek poznanie je vždy „definované“ históriou či procesom ako sme [...]

To nás čeká! Sociální vzpoury, válka bohatých a chudých …

17.06.2022

(Desítky let bádání profesora Budila, hodně mrazivé čtení.) Reportáž Pretože považujem za dobré a dôležité citovať aj názory iných, dnes preberám reportáž o knihe českého antropológa z Filozofickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni Ivo T. Budila. Morální potenciál je stejný ve všech společnostech, ale to, co se liší, je kognitivní síla. „A kdykoli v [...]

kaplan

Košickému poslancovi podpálili auto, SaS žiada zvolať bezpečnostný výbor

25.06.2022 15:45, aktualizované: 16:20

Polícia už vedie trestné stíhanie.

Igor Matovič

Matovič opäť útočí na Lengvarského: Nadsluhuje na svojom mieste

25.06.2022 15:21

Aj podľa poslanca Eštoka je šéf rezortu zdravotníctva zrelý na odvolanie.

nehoda

Na diaľnici D2 sa pri nehode zranilo 8 osôb vrátane dieťaťa

25.06.2022 14:50

Na mieste zasahovali zdravotní záchranári i hasiči.

toblerone

V Bratislave sa bude vyrábať legendárna švajčiarska čokoláda

25.06.2022 13:48

Ikonická trojuholníková čokoláda sa začala vyrábať v roku 1908.