Založ si blog

Moderná ľavicová politika na Slovensku neexistuje a kedy príde jej čas?

Časť – 1.

Megalodoni starej politiky a príslušníci ich spoločnosti „miocénu“ zrejme musia vymrieť.

Diktatúra patriciov, diktatúra cirkví, diktatúra samovládcov, diktatúra proletariátu, to všetko tu už bolo v zaznamenanej histórii ľudstva je to bohato zaznamenané.

Dve diktatúry navonok prezentovali vôľu po vybudovaní rovnostárskej spoločnosti, ponúkali nereálne utopistické predstavy usporiadania spoločnosti (cirkvi a komunisti). Sami dokázali ako nemožné je spoločnosť ľudí nivelizovať do jednotvárnej masy a príkladom sú ony sami, lebo dokázali prevziať moc nad ľuďmi, ale nedokázali ani len potlačiť množstvo nerovností ktoré máme v sebe ako inštinkty a zrejme nám pomohli ovládnuť túto planétu a zrejme nám pomôžu ju zlikvidovať.

Možno niektorých napadne, že som zabudol na diktát kapitálu/peňazí. Nie, nezabudol som. Peniaze/bohatstvo boli vždy spojené s mocou a snahou získať moc nad spoločenstvom ľudí, lebo iba to zaručuje súbeh hromadenia moci a bohatstva (tomu podľahli aj utopické spoločenstvá, cirkevné obrali väčšinu vrstiev spoločnosti a komunistické obrali všetky vrstvy spoločnosti).

Ľudské spoločenstvo je pestré ako celá naša biosféra. Hoc zrejme podľa mitochondriálnej DNA sme všetci z jedného rodu „Homo sapiens“, pôvodne z Afriky, stihli sme od tých čias kolonizovať všetky kontinenty podobne ako invazívne druhy fauny a flóry, ktoré likvidujú pôvodné evolučne vzniknuté druhy (napríklad v Európe Neandertálcov – ľudský druh prispôsobený na život v Európe s chladným podnebím, horstvami a lesmi). Časom sme menili svoj vzhľad, ale nezmenilo sa to podstatné, nepribudlo nám rozumu ani naša základná charakterová vlastnosť sa nestratila, ba skôr posilňovala. Väčšina z nás ju vidí najmä u iných, ale máme ju všetci. Iba niektorí dokázali/dokazujú, že rozum je nástroj ktorý môže slúžiť aj pozitívnej zmene vlastného JA. Rozum a múdrosť sú totiž jedinými nástrojmi ako potlačiť CHAMTIVOSŤ a určite v tom nehrá žiadnu úlohu srdce, krv či iná biologická časť ľudského ja (ako sa tisícročia snažili presvedčiť diktátorské režimy, vrátane tých utopických).

Možno práve mozog, schopnosť sa učiť a získať „viacdimenzionálny“ obraz reality a posúdiť svoje miesto v ňom (inteligencia) nám poskytla evolúcia ako kompenzátor fyzických slabostí v porovnaní s inými predátormi. Ale realita dnes aj v minulosti ľudstva dokazuje, že takých ľudí je relatívne veľmi málo v spoločenských masách. Preto je všeobecná charakteristika ľudského druhu ako inteligentného veľmi prehnaná, práve preto že neberie do úvahy všetky rozmery jeho existencie.

V diktátorských alternatívach vládnutia som nespomenul kapitál, hoc práve tento pojem a dielo Karla Marxa bolo začiatkom komunistického hnutia a vytvorenia systému vlády/diktátu malej skupiny ľudí, ktorí oklamali aj tých v mene ktorých mali vládnuť a vytvoriť historicky známy model diktátu istej spoločenskej skupiny (diktatúra proletariátu/robotníkov). Viac ako iné boli vodcovské režimy tohto diktátu spoločensky aj ekonomicky devastujúce (komunizmus a nacizmus – obe hnutia zneužili robotníka ako nástroj uchopenia moci).

Kapitál je ekonomická a nie spoločenská trieda/skupina a jeho protagonisti/kapitalisti (ľudia ktorým sa z rôznych dôvodov podarilo ovládnuť materiálové, finančné a dnes aj informačné toky spoločnosti) sú minoritou ako mnohé iné. Na rozdiel od predtým citovaných …izmov, neovládli spoločenské vzťahy revolučne/silou/nástrojmi sily – zbraňami. Veľmi šikovne zhodnotili svoju vlastnú – profilovú ľudskú vlastnosť, chamtivosť. Ponúkli a ponúkajú celej spoločnosti svoj model fungovania spoločnosti založený na predátorskom/konkurenčnom využívaní ľudskej chamtivosti.

Spoločenstvo ľudí si koncom minulého storočia zvolilo túto cestu ako model „bohatstva“ založeného na masovej spotrebe využívajúcej všetky naše charakterové vlastnosti vychádzajúce z chamtivosti (moc je len nástroj na jej uplatnenie a tým najlepším príkladom je Rusko a Čína, dva póly jedného mocenského systému ktoré zabránili spoločenskej defragmentácii/rozkladu tým, že demokraciu prispôsobili mentalite a stáročným zvykom svojich obyvateľov), vytvorili a zatiaľ obhajujú svoj model demokracie, ktorý ale rovnako ako ten Západný nie je založený na ideovej ponuke, lež na uchopení ľudskej chamtivosti, túžbe po bohatstve a ponuke masovej spotreby a masovej exponenciálne rastúcej potrebe energií (ponukou obrovskej škály spotrebičov v regulovanej ponuke inovácií rozloženej v čase, každá inovácia uvedená na trh sa totiž mnohonásobne zhodnotí).

Politická filozofia masovej spotreby akcelerovaná premyslene trhovo aplikovanými inováciami je nástrojom pre neustály slobodný,  „dobrovoľný“ nákup propagandou manipulovaných ľudí – masová spotreba. Preto je jedinou politicky možnou alternatívou tohto liberálneho modelu fungovania spoločnosti, nová alternatíva ľavicovosti, založená na idei záchrany ľudského rodu a jeho životného prostredia. To totiž ohrozuje spoločenstvo ľudí ďaleko viac ako nerovnosť bohatstva (koniec koncov historická skúsenosť ukazuje, že sa nikdy nepodarí vytvoriť sociálne rovnostársku spoločnosť, lebo človek ako tvor o to nestojí).

O tom v ďalšej časti tejto eseje nabudúce …

Peter Ponický Lošonci

1 – Megalodon – vyhynutý druh žraloka s obrovskými zubami, ktorý žil približne pred 23 až 3,6 miliónmi rokov, 2 – Miocén – geologická epocha/obdobie existencie Zeme

Posledné štádium „…..izmu“, spriemyselnenie života spoločnosti.

16.07.2021

Všetky spoločenské systémy sa dostali a dostanú do tzv. saturovaného stavu naplnenia svojich možností, ako spoločenských tak aj ekonomických (tzv. Herakleitov zákon hovorí o tom, že každá spoločnosť/civilizácia podlieha svojmu vzostupu, teda to čo onú civilizáciu privedie na vrchol je aj príčinou jej krízy). To nesúvisí s inteligenciou, ale s inými vlastnosťami [...]

Tvorivý konflikt je spôsobom hľadania riešení.

15.07.2021

(…to čo predvádzajú dnešní politici je len konflikt, skôr deštrukčný…) Toto nie je heslo, hoc možno tak vyzerá. Nebyť iného pohľadu na rovnakú „skutočnosť“ tak ešte dnes je stredom vesmíru Zem a Ptolemaios uznávaným mysliteľom. Ani jedno už nie je všeobecne rešpektovaným faktom. Dôvod je vlastne prozaický a spočíva v novo, inak či opakovane [...]

Politici tzv. ľavice rozkladajú „Spoločenskú zmluvu“ a tým aj jej akceptovateľnú platnosť,

08.07.2021

a zámerne im v tom pomáhajú niektorí právnici … V rozhovore Parlamentných listov s JUDr. Drgoncom (bývalým účelovým komunistom) to vo svojich odpovediach svojsky konštatuje. Jeho slová o „čaputovaní ústavy“ a „šialenej blbosti“ k vyjadreniu ÚS SR sú len obrazom tohto účelového rozkladu spoločenských vzťahov. Jeho odpoveď na to čo má urobiť asi 600000 [...]

Kuba

Washington rozšíril sankcie voči Kube

31.07.2021 15:55

Terčom najnovších sankcií sú dvaja najvyšší predstavitelia takzvanej Národnej revolučnej polície, ktorí sa podľa USA mali zapájať do násilného potláčania demonštrácií.

Hranica / Kontroly /

Opravené uznesenie Ústavného súdu k hraniciam je platné, končí sa výnimka pre prvoočkovaných

31.07.2021 15:22

Režim na hraniciach sa opäť mení. Osoby, ktoré vstupujú na územie Slovenska a ktoré dostali prvú dávku vakcíny proti covidu pred 9. júlom, už musia ísť do karantény.

Donald Trump

Federálna daňová správa musí odovzdať Trumpove daňové priznania Kongresu

31.07.2021 13:13

Cieľom je zistiť, či americký exprezident Trump dodržiaval daňové zákony. Ten akékoľvek pochybenia odmieta a vyšetrovanie svojich daňových záležitostí označil za "hon na čarodejnice".

baňa, Cesta v čase

Cesta v čase prenesie turistov do štôlne s nahými baníkmi

31.07.2021 13:00

Zažiť históriu na vlastnej koži umožňuje interaktívne múzeum.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 40
Celková čítanosť: 53163x
Priemerná čítanosť článkov: 1329x

Autor blogu