Založ si blog

Tvorivý konflikt je spôsobom hľadania riešení.

(…to čo predvádzajú dnešní politici je len konflikt, skôr deštrukčný…)

Toto nie je heslo, hoc možno tak vyzerá. Nebyť iného pohľadu na rovnakú „skutočnosť“ tak ešte dnes je stredom vesmíru Zem a Ptolemaios uznávaným mysliteľom. Ani jedno už nie je všeobecne rešpektovaným faktom. Dôvod je vlastne prozaický a spočíva v novo, inak či opakovane položeným otázkam samým sebe.

Odpovede ovplyvňuje množstvo rôznych faktorov, ale skoro vždy sa rodia v konflikte s inými či často i samým sebou. Dôležitý je onen „chrobák v hlave“, ktorý nahlodáva v pamäti uložené „sväté“ pravdy a postupne pripúšťa inú či iné možnosti.

Spomenul som si na to, po relatívne nedávnom stretnutí Amerického a Ruského prezidenta. Jednostrannosť je vždy škodlivá a bolo to vidieť aj v odpovediach prezidentov na otázky novinárov. Keď to napíšem veľmi zjednodušene – kto nepochopí že tzv. národné záujmy sú vše-etnické a teda súvisia s kultúrou a históriou ľudí ktorý vytvorili v priebehu 17. až 20. storočia tzv. politické národy (lebo štáty s etnickou vyhradenou „čistotou“ vlastne neexistujú).

Stačilo vlastne tak málo, aby niekto koho sa tento „problém“ týka odmietol „politickú korektnosť“ mlčania o niečom tabuizovanom a prijímania „ustanovených“ právd. Dnes už aj niektorí tí čo ešte „včera“ nepripúšťali hľadanie iných riešení, hovoria o hľadaní inej alternatívy ako sa s opakovanými „problémami“ vysporiadať či dokonca ich vyriešiť.

Konflikt neznamená hneď vojnu, hoc mnohí strašia práve tým. Tvorivý konflikt je vlastne spor riešený povedzme „civilizovaným“ spôsobom. Jedným z našich nástrojov, ktorým sa líšime od svojich evolučných predkov či pozemských biologických druhov je reč. Spolu s tzv. zdravým rozumom sú efektívnymi nástrojmi nie len dohody, ale predovšetkým strojcami nových konštrukcií riešenia. Ako nás učí história, tak silové riešenie status quo bývajú obyčajne explozívnym a tragickým riešením. Ale aj toto vieme už veľmi dávno, novým môže byť to, že si to konečne uvedomíme a žiadna strana sa nebude obracať k prozreteľnosti a svojim „bohom potvrdenej“ výnimočnosti.

V tejto chvíli ma napadá dialóg z filmu „Kráľovstvo nebeské“ medzi vodcom obrancov Jeruzalema a vodcom obliehajúcich moslimských vojsk, sultánom Saladínom: „Akú cenu má Jeruzalem? Žiadnu a napriek tomu Obrovskú.“ Rovnako ako dnes. Je to stále miesto, kde je celkom komplikované žiť, lebo jeho bohatstvo nie je v úrodnosti pôdy, dostatku vody a zelene plnej plodov. Jeho cena je čisto „virtuálna“, všetci účastníci konfliktu o prisvojenie si tohto miesta totiž nad bežnú ľudskú metriku kvality života nadraďujú jeho mystickú hodnotu Bohom vyvoleného pre židov, miestom vzkriesenia boha pre kresťanov a pre moslimov miestom kde prorok Mohamed spolu anjelom Gabrielom vstúpil na nočnú cestu nebom.

Je možné sa dohodnúť? Iste áno, ale jedinou možnosťou ako to dosiahnuť, je vízia budúcnosti a nie neustály návrat k mystickej minulosti. Napríklad aj problém migrácie je totiž dedičstvom minulosti, histórie plnej „omylov“.

Peter Ponický Lošonci

Green Deal, nádej budúcnosti alebo kolosálny podvod EU?

24.06.2022

(Od doby kedy sa v polovici minulého storočia zišiel Rímsky klub a zverejnil svoje skúmaním a analýzou podložené tvrdenia, vieme o rizikách spojených s konaním ľudí v modernej tzv. priemyselnej ére, devastačnými zmenami globálnej klímy s doslova kataklizmatickými dôsledkami na naše životné prostredie.) V USA svojho času pod vodcovstvom svojho prezidenta Roosevelta na [...]

Univerzálna pravda neexistuje.

19.06.2022

Uverejnené presne pred dvomi rokmi na mojom FB statuse. Som človek ako sa hovorí, napáchnutý do morku kostí fyzikou a filozofiou a je to podľa mňa tá správna kombinácia znalostí na takéto konštatovanie. Ale na toto poznanie nie je treba žiadnu školu, len ako sa u nás hovorí, sedliacky rozum. Akékoľvek poznanie je vždy „definované“ históriou či procesom ako sme [...]

To nás čeká! Sociální vzpoury, válka bohatých a chudých …

17.06.2022

(Desítky let bádání profesora Budila, hodně mrazivé čtení.) Reportáž Pretože považujem za dobré a dôležité citovať aj názory iných, dnes preberám reportáž o knihe českého antropológa z Filozofickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni Ivo T. Budila. Morální potenciál je stejný ve všech společnostech, ale to, co se liší, je kognitivní síla. „A kdykoli v [...]

Igor Matovič

Matovič opäť útočí na Lengvarského: Nadsluhuje na svojom mieste

25.06.2022 15:21

Aj podľa poslanca Eštoka je šéf rezortu zdravotníctva zrelý na odvolanie.

nehoda

Na diaľnici D2 sa pri nehode zranilo 8 osôb vrátane dieťaťa

25.06.2022 14:50

Na mieste zasahovali zdravotní záchranári i hasiči.

toblerone

V Bratislave sa bude vyrábať legendárna švajčiarska čokoláda

25.06.2022 13:48

Ikonická trojuholníková čokoláda sa začala vyrábať v roku 1908.

litva, rusko

Moskva ide ďalej: Po vyhrážkach spochybňuje hranice Litvy

25.06.2022 12:46

Rusko zákaz prepravy tovaru do Kaliningradskej oblasti označilo za "nelegálne".