Založ si blog

V čom ľudstvo robí obrovskú chybu?

Včera večer som sledoval Jílkovej program o Covide a nestačil som sa opäť diviť. Najočividnejším faktom bola verbálna agresivita antivaxerov proti racionálnej reči faktov.

Ráno som už bez emócií nad tým rozmýšľal, prečo? Myslím, že ľudstvo urobilo obrovskú chybu za posledných cca 50 až 100 rokov. Na jednej strane je obrovská technický a technologický progres/pokrok, ale aj obrovské až priepastné zväčšenie neschopnosti pochopiť jeho podstatu a dopady. V minulosti sa to prejavovalo len málo, lebo akákoľvek významný a nedajbože rýchly pokrok prinášajúci citeľné zmeny, postihoval len obmedzenú ľudskú komunitu.

Snaha po extremizácii zisku však priniesla postihnutie modernou celej populácie, ktorej väčšina nerozumie podstate toho ako a prečo fungujú.

Ľudia si zvykli na stav spotreby a výmeny či v niektorých prípadoch opravy ich technických spotrebných miláčikov (pritom všetky sú založené na poznatkoch fyziky cca 100 rokov starých). Doviedli sme to do nezmyselnej dokonalosti, keď hľadáme zrejme nenájditeľné v kozme, ale nevieme čo je a ako funguje v našich moriach a oceánoch.

Rovnako ako požiadavky opraviteľnosti a vymeniteľnosti častí a funkcií nášho vlastného tela. Skoro nik ale nikdy nezauvažoval, že aktivity a účinky v našom tele sú a ešte veľmi dlho zostanú neznámymi, vzhľadom na komplexnosť a zložitosť tohto systému, neustále sa časom a priestorom meniaceho (len napríklad na mrknutie okom je potreba aby bolo v častiach nášho tela vykonaných milióny či miliardy procesných úkonov a s nimi spojených informačných tokov). Dokonca platí aj fakt, že každý z nás nemá akýkoľvek orgán identický ako jeho potomkovia a príbuzní a predsa sa chováme ako v autoopravovni, kde každá jedna časť jeho sústrojenstva je navrhnutá a popísaná človekom, ktorý to vytvoril ako dokonale vymeniteľný a opraviteľný. Takýto nie je žiadny zložitejší biologický organizmus.

Napriek tejto neznalosti sa ľudia ako je vidieť, správajú akoby tomu chceli rozumieť na úrovni jednoduchých zariadení 18. či 19. storočia. Možno aj preto je nám „súdený“ úpadok a zmazanie histórie jedného výnimočného druhu a možno aj výnimočnej planéty.

PS.

Principiálne nerozumiem nerozumnosti ľudí, ktorí neváhajú s operáciami akéhokoľvek druhu (sú totiž invazívne a porušujú status quo tela) a môže sa stať čokoľvek, dokonca aj akákoľvek „banálna“ operácia môže byť mortálnou. Ale oni očkovaniu „rozumejú“ a lekárom nie sú ochotní veriť.

Nikdy som neveril, že k takejto idiocii dôjde a už vôbec nie, že tak rýchlo…

PPL

Green Deal, nádej budúcnosti alebo kolosálny podvod EU?

24.06.2022

(Od doby kedy sa v polovici minulého storočia zišiel Rímsky klub a zverejnil svoje skúmaním a analýzou podložené tvrdenia, vieme o rizikách spojených s konaním ľudí v modernej tzv. priemyselnej ére, devastačnými zmenami globálnej klímy s doslova kataklizmatickými dôsledkami na naše životné prostredie.) V USA svojho času pod vodcovstvom svojho prezidenta Roosevelta na [...]

Univerzálna pravda neexistuje.

19.06.2022

Uverejnené presne pred dvomi rokmi na mojom FB statuse. Som človek ako sa hovorí, napáchnutý do morku kostí fyzikou a filozofiou a je to podľa mňa tá správna kombinácia znalostí na takéto konštatovanie. Ale na toto poznanie nie je treba žiadnu školu, len ako sa u nás hovorí, sedliacky rozum. Akékoľvek poznanie je vždy „definované“ históriou či procesom ako sme [...]

To nás čeká! Sociální vzpoury, válka bohatých a chudých …

17.06.2022

(Desítky let bádání profesora Budila, hodně mrazivé čtení.) Reportáž Pretože považujem za dobré a dôležité citovať aj názory iných, dnes preberám reportáž o knihe českého antropológa z Filozofickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni Ivo T. Budila. Morální potenciál je stejný ve všech společnostech, ale to, co se liší, je kognitivní síla. „A kdykoli v [...]

zhorené autá v Trnave

Košickému krajskému poslancovi zhorelo auto, škoda dosiahla 14-tisíc eur

25.06.2022 15:45

Polícia už vedie trestné stíhanie.

Igor Matovič

Matovič opäť útočí na Lengvarského: Nadsluhuje na svojom mieste

25.06.2022 15:21

Aj podľa poslanca Eštoka je šéf rezortu zdravotníctva zrelý na odvolanie.

nehoda

Na diaľnici D2 sa pri nehode zranilo 8 osôb vrátane dieťaťa

25.06.2022 14:50

Na mieste zasahovali zdravotní záchranári i hasiči.

toblerone

V Bratislave sa bude vyrábať legendárna švajčiarska čokoláda

25.06.2022 13:48

Ikonická trojuholníková čokoláda sa začala vyrábať v roku 1908.