Založ si blog

Indoktrinácia Monreovej doktríny

(USA sa pokúšajú zbaviť EU svojprávnosti indoktrináciou ich imperiálnych ideí 19. storočia.)

Monroeova doktrína je princíp, ktorým sa riadila a stále riadi zahraničná politika a diplomacia USA vo vzťahu k svojim susedom. Vyhlásil ju 2. decembra 1823 v americkom kongrese prezident USA James Monroe. Hovorí, že západná pologuľa sa pokladá za sféru vplyvu jedinej krajiny USA.

„USA má zabrániť kolonizácii alebo ovplyvňovaniu západnej hemisféry európskou alebo inou krajinou. Každý takýto pokus budú USA budú pokladať za ohrozenie vlastného mieru a bezpečnosti. Inými slovami, jedine USA majú právo rozhodovať o osude krajín ktoré zaradili do sféry svojho vplyvu. Súčasne sa však americká politika zdrží miešania do záležitostí európskych štátov“.

Monroeova doktrína na konci 19. a v prvej polovici 20. storočia určila americkú politiku izolacionalizmu voči Európe ale napríklad i voči Japonsku vo vzťahu k Číne. Jej neskorší výklad smeroval k tomu, že neprípustnosť intervencie na americkom kontinente sa týka len európskych mocností, nie však samotných USA, ktoré si tak nepriamo vyhradzovali právo intervencie v štátoch Latinskej Ameriky.

V súvislosti s prisvojovaním si nových území bola Monroeova doktrína využívaná k expanzionalistickej politike USA v Latinskej Amerike a neskôr počas Studenej vojny k brzdeniu vplyvu kubánskej revolúcie a ľavicovej politiky vôbec.

Hoci prezident Theodore Roosevelt už vo vojne so Španielskom v roku 1898 a následne s Filipínami (1898–1902) porušil Monroeovu doktrínu, keď sa USA zmocnili Filipín, v krajine naďalej pretrvávala ilúzia, že bude možné udržať politiku izolacionizmu aj po vypuknutí prvej svetovej vojny. Prezidentovi Woodrow Wilsonovi bolo jasné, že USA budú musieť do vojny zasiahnuť. Ich záujmom totiž boli bližšie krajiny Dohody na čele s Francúzskom a Veľkou Britániou a potreboval zámienku, ktorou by pred americkou verejnou mienkou tento vstup ospravedlnil. Cisárske Nemecko potopením lode Lusitania, na ktorej sa do Veľkej Británie viezli aj americkí občania, túto zámienku poskytlo.

Po skončení veľkej vojny USA znova zaviedli izolacionizmus, ako pred touto vojnou. Dokonca USA nevstúpili do svojho projektu (ktorého krstným otcom bol Woodrow Wilson)Spoločnosti národov. Nástup ľavice po II. svetovej vojne sa stal „tŕňom v oku“ USA, ktoré už nie len Latinskú Ameriku ale aj Európu považovali za svoju sféru vplyvu. Dokument sa výrazne uplatňoval hlavne v časoch studenej vojny, keď USA potlačili každý pokus o ustanovenie pokrokovej vlády v štátoch Latinskej Ameriky. Odhaduje sa, že v 20. storočí USA buď zabránili nástupu, alebo násilne zosadili okolo 40 latinskoamerických vlád. A k tomu je nutné pričítať vojnu v Kórei, Vietname a pozdejšie v celej Indočíne. Mohli by sme pokračovať Juhosláviou, Irakom, Afganistanom, Sýriou, Líbyou.

K „svetovláde“ s ktorou počítali po rozpade Sovietskeho zväzu a včlenením jeho bývalých satelitov do poslušnej EU a NATO ale potrebovali pripraviť pôdu pre elimináciu svojho prvoradého protivníka v studenej vojne, obrovskú krajinu s nesmiernym nerastným i prírodným bohatstvom, Rusko. Držali sa tradície, ako vždy konali impériá v ľudských dejinách, teda onoho Rímskeho – ROZDEĽ A PANUJ, lebo Rusko je federáciou a nie je teda jednoliatou krajinou ani etnicky ani geograficky.

Ale aby som bol stručný, tak už len pár viet. USA sa mienia zamerať na ekonomicky konkurenčnú, technologicky nesmierne vyspelú a históriou stmelenú krajinu, Čínu. Ale potrebujú ju obkľúčiť ako sa teraz snažia voči Rusku, lež tu nie sami. Poštvali/naočkovali EU aby ona sama preniesla Monreovu  doktrínu na Európsku pôdu a niesla jej dôsledky (ekonomické a sociálne). Predpokladali totiž, že ak ochromia Rusko ekonomicky „oddelením“ od zvyšku Sveta, že ono sa položí a vojenské dobrodružstvo na Ukrajine bude jeho „hrobárskou lopatou“.

Ale opäť ako často krát, nezvážili detaily. Rusko i Čína sú nie len veľké, ale aj historicky kultúrne krajiny s obrovským množstvom potenciálne veľmi dobre pripravených ľudí s ochotou k osobnej skromnosti (ktorú krízy vždy vygenerujú), práve pre ono historické povedomie a patriotizmus, ktorý nie je založený len na imaní a zbavovaní imania iných. Preto sa veľmi pravdepodobne bude miera súdržnosti ruskej a čínskej spoločnosti zväčšovať, hoc Američania iste predpokladali svoj, svojský scenár, spoločenstva bez histórie a bez vlastnej (neimportovanej) kultúry – teda skôr rozklad ako stmelenie.

Peter Ponický Lošonci

Green Deal, nádej budúcnosti alebo kolosálny podvod EU?

24.06.2022

(Od doby kedy sa v polovici minulého storočia zišiel Rímsky klub a zverejnil svoje skúmaním a analýzou podložené tvrdenia, vieme o rizikách spojených s konaním ľudí v modernej tzv. priemyselnej ére, devastačnými zmenami globálnej klímy s doslova kataklizmatickými dôsledkami na naše životné prostredie.) V USA svojho času pod vodcovstvom svojho prezidenta Roosevelta na [...]

Univerzálna pravda neexistuje.

19.06.2022

Uverejnené presne pred dvomi rokmi na mojom FB statuse. Som človek ako sa hovorí, napáchnutý do morku kostí fyzikou a filozofiou a je to podľa mňa tá správna kombinácia znalostí na takéto konštatovanie. Ale na toto poznanie nie je treba žiadnu školu, len ako sa u nás hovorí, sedliacky rozum. Akékoľvek poznanie je vždy „definované“ históriou či procesom ako sme [...]

To nás čeká! Sociální vzpoury, válka bohatých a chudých …

17.06.2022

(Desítky let bádání profesora Budila, hodně mrazivé čtení.) Reportáž Pretože považujem za dobré a dôležité citovať aj názory iných, dnes preberám reportáž o knihe českého antropológa z Filozofickej fakulty Západočeskej univerzity v Plzni Ivo T. Budila. Morální potenciál je stejný ve všech společnostech, ale to, co se liší, je kognitivní síla. „A kdykoli v [...]

nehoda

Na diaľnici D2 sa pri nehode zranilo 8 osôb vrátane dieťaťa

25.06.2022 14:50

Na mieste zasahovali zdravotní záchranári i hasiči.

toblerone

V Bratislave sa bude vyrábať legendárna švajčiarska čokoláda

25.06.2022 13:48

Ikonická trojuholníková čokoláda sa začala vyrábať v roku 1908.

litva, rusko

Moskva ide ďalej: Po vyhrážkach spochybňuje hranice Litvy

25.06.2022 12:46

Rusko zákaz prepravy tovaru do Kaliningradskej oblasti označilo za "nelegálne".

Igor Matovič

Matovič svojim: Z hlasovania s fašistami nemusíte mať výčitky

25.06.2022 10:29

Matovič s Hegerom nechcú nechať rodiny v štichu. Svojich upokojujú, že hlasovanie o protiinflačnom balíčku aj s fašistami bolo správne.