Založ si blog

Rusko bolo do Afganistanu vtiahnuté tajnou operáciou CIA zo strany USA

(Rozhovor Vincenta Jouverta z Le Nouvel Observateur so Zbigniewom Brzezinskim, poľským Američanom a bývalým bezpečnostným poradcom amerického prezidenta Jimmyho Cartera a neskôr zahranično-politickým poradcom prezidenta Baracka Obamu.)

Toto je fotokópia uvedeného článku:

Le Nouvel Observateur: Bývalý riaditeľ CIA Robert Gates hovorí vo svojich memoároch: „Americká spravodajská služba začala pomáhať afganským mudžahedínom šesť mesiacov pred sovietskou intervenciou.“ V tom čase ste boli poradcom prezidenta Cartera pre národnú bezpečnosť. Takže ste v tomto prípade zohrali kľúčovú úlohu? – Potvrdíte to?

Zbigniew Brzezinski : Áno. Podľa oficiálnej verzie príbehu sa pomoc CIA mudžahedínom začala v priebehu roku 1980, teda po invázii sovietskej armády 24. decembra 1979 do Afganistanu. Tajená realita je však úplne iná: „3. júla 1979 prezident Carter skutočne podpísal prvú smernicu o tajnej pomoci odporcom prosovietskeho režimu v Kábule. A v ten deň som napísal prezidentovi nótu, v ktorej som vysvetlil, že podľa môjho názoru by táto pomoc vyžadovala sovietsku vojenskú intervenciu.“

Le Nouvel Observateur: Napriek riziku ste boli zástancom/strojcom tejto „tajnej operácie“. Možno ste si dokonca prial začatie vojny so Sovietskym zväzom, chcel ste ju takto vyvolať?

Zbigniew Brzezinski: Nie je to celkom tak. Nenaliehali sme na Rusov, aby zasiahli, ale vedome sme zvyšovali pravdepodobnosť, že zasiahnu.

Le Nouvel Observateur: Keď Sovieti odôvodnili svoj zásah tým, že chcú bojovať proti tajnému zasahovaniu USA do Afganistanu, nikto im neveril. A predsa to bol pravý a pravdivý dôvod. Ľutujete dnes niečo?

Zbigniew Brzezinski: Čo by som mal ľutovať? Táto tajná operácia bola skvelý nápad. Nalákala Rusov do afganskej pasce a vy chcete, aby som to ľutoval? V deň, keď sovieti oficiálne prekročili hranicu, som prezidentovi Carterovi napísal v podstate toto: „Teraz máme príležitosť vrátiť ZSSR vojnu vo Vietname.“ Moskva viedla takmer desať rokov túto vojnu, ktorá bola pre ich režim demoralizujúcim konfliktom, ktorý viedol ku konečnému kolapsu sovietskeho impéria.

Le Nouvel Observateur: Neľutujete ani to, že ste propagovali islamistický fundamentalizmus, darovali smrtiace zbrane a radili budúcim teroristom?

Zbigniew Brzezinski: Čo je dôležitejšie z hľadiska svetových dejín? Taliban alebo pád Sovietskeho impéria? Pár nadšených islamistov, alebo oslobodenie strednej Európy a koniec studenej vojny?

Le Nouvel Observateur: Pár nadšených? Ale hovorí sa a neustále opakuje, že: „Islamský fundamentalizmus dnes predstavuje globálnu hrozbu„.

Zbigniew Brzezinski: Nezmysel. Hovorí sa, že Západ musí viesť komplexnú politiku voči islamizmu. To je hlúpe, lebo neexistuje žiadny globálny islamizmus. Pozrime sa na islam racionálne a nie demagogicky či emocionálne. Je to prvé náboženstvo na svete s 1,5 miliardou veriacich. Čo však majú spoločné fundamentalistická Saudská Arábia, umiernené Maroko, militaristický Pakistan, prozápadný Egypt či sekularizovaná Stredná Ázia? Nie viac ako to, čo spája krajiny kresťanstva.

Peter Ponický Lošonci

Normalizácia . ..

11.08.2022

…pre komunisticky režim znamenala koniec, dnes môže znamenať začiatok… Žijeme smutnú dobu priatelia. Dobu, keď 30 rokov od konca režimu jednej strany, zazívame tichý, zbabelý, ale zaujímavé je, že o to triumfálnejší návrat normalizácie a režimu jedného názorového prúdu. Tichý preto, že nikto z tých, čo majú moc, sa nedokáže skutočne pozrieť ľudom do [...]

Bezpečnosť

11.08.2022

„Number One“, ako niekde píšu či hovoria … Niet civilizácie, niet tvora nech by existoval kdekoľvek, že by po zrelej úvahe či podvedomom inštinkte nemal práve tento fakt na najvyššom stupienku hierarchie svojej existencie, svojho rozvoja a dokonca svojej smrti, ako dokazujú napríklad staroveké mýty, ktoré aj pri ceste do záhrobia vyžadovali isté úkony (minimálne [...]

Staré šablóny na nový svet nefungujú, keď všetci sľubujú iba blázni sa radujú

10.08.2022

(Napísané presne pred rokom – 10.08.2021) V spoločnosti je skôr anarchistický chaos ako racionálne usporiadanie. Preto meditovanie o budúcnosti, ktorú si väčšina ľudí zrejme predstavuje ako Eden (Raj), nemá veľký zmysel. Dnes je už len otázkou ako rýchlo nastanú zmeny s ktorými sa väčšina ľudstva nebude schopná telesne a zrejme aj mentálne vyrovnať. Opakovane som [...]

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Hasič / Požiarnik /

Slovenskí hasiči sa vrátili domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

13.08.2022 17:16

Slovenskí hasiči pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko na severozápade Českej republiky.

Húfnica Zuzana 2

Ukrajina dostala prvé z objednaných húfnic Zuzana 2

13.08.2022 15:57

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa sa aj s prispením uzavretia tohto kontraktu Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktorých pomoc je pre Ukrajinu najviac citeľná.