Založ si blog

Medzinárodné zmluvy – deklarácie pre verejnú mienku a jej podporu!

Napísané na mojom FB profile presne pred 6 rokmi.

Prekvapuje ma ako sa vnímajú medzinárodné záväzky definované zmluvami v celej strednej a východnej Európe. Väčšina občanov štátov na území bývalých socialistických štátov slepo verí rôznym zmluvám, najmä tým multilaterálnym. Niekedy zvažujem, či to nie je zdedený pocit plnenia ktorý nás spojoval s bývalým Sovietskym zväzom? Totiž pokiaľ si spomínam tak ten svoje záväzky plnil (v dobrom aj v zlom), týka sa to rôznych politických i ekonomických dohovorov. Často plnil tieto „sľuby“ aj za cenu strádania svojich vlastných občanov (napríklad dodávka obilovín do ČSR v čase sucha, ktoré postihlo rovnako kruto i ZSSR) a plnil aj svoje „vyhrážky – upozornenia“ vyplývajúce z Varšavskej zmluvy (napríklad u nás v roku 1968, kedy vtedajší najvyšší politici ČSSR vedeli o tejto hrozbe a boli na ňu opakovane niekoľkokrát upozorňovaný najmä od mája 1968 a NEVERILI).

Dnes akoby sa karta obrátila a sme ochotný uveriť aj napriek mnohým dôkazom neochoty či neschopnosti plniť takéto dohody. Máme hlboko v historickej pamäti (neviem či mladí, ale starší určite) Mníchovskú dohodu, ktorú potvrdili aj zmluvné strany majúce platné bilaterálne i multilaterálne dohody s ČSR. Stačí si napríklad prečítať Kissingerovu knihu „Umenie diplomacie“, aby ste sa dozvedeli od priameho motivátora a účastníka takýchto dohôd, že je to vlastne tak ako som napísal v názve tohoto príspevku (ako príklad uvediem Suezskú krízu v roku 1956, kedy ani priama žiadosť dvoch zakladajúcich členov NATO neaktivovala „vojenskú pomoc USA“). A aby som pripomenul súčasnosť, tak sa odvolám na prejav republikánskeho kandidáta na prezidenta USA, Donalda Trampa, ktorý jasne deklaroval kto nemôže rátať s americkou pomocou napriek členstvu v NATO.

Iba ignoranti (najmä z radov politikov) nerešpektujú historickú skúsenosť a v prípade USA je to opakovaná replika, že ich aktivita je priamo úmerná len ich vlastným záujmom. Pokiaľ v akejkoľvek veci si v Kongrese nedefinujú, že je to Americký životný záujem (všímate si prosím tú podobnosť s nacistickým „Lebensraum – životný priestor“), tak sa z nich stáva akási izolacionalistická bašta (opäť neraz realizovaný prístup tohoto typu, ako príklad uvediem postoje USA v 30 a 40 rokoch minulého storočia a ich aktívne ekonomické záujmy už aj v jasne nacistickom Nemecku).

Teda vážení priatelia, a-priori neverte žiadnym medzinárodným dohodám, len ako príklad uvediem správu zo včerajška, kedy Turecko vypovedalo zmluvu s EU na nejaký čas (pokiaľ si Erdogan neurobí doma poriadok!). Už iba absolútne hlúpy politik môže veriť medzinárodným zmluvám, ale občania ak nechcú skončiť ako mnohí aj v našej minulosti nepripravený a potom sklamaný (opäť ako príklad uvediem proklamácie politikov pri mene obeživa v minulom storočí v ČSR).

ĽUDIA RIADTE SA ZDRAVÝM SEDLIACKYM ROZUMOM a pripomeniem slovenské, „ak si sám nepomôžeš tak ti ani pán boh nepomôže“ (ale to neznamená kradnúť, také tu už máme pre malú skupinu zlodejov a veľkú skupinu okrádaných). Toto sa týka najmä aktuálnych zmlúv s EU a NATO. Bolo by dobré keby občania pri ďalších voľbách do politických štruktúr republiky konečne použili sedliacky rozum a neodsudzovali nás i seba na neistú budúcnosť vo viere, že nás niekto „tretí“ zachráni. Nebolo a nebude, to sa týka ako hospodárskej tak bezpečnostnej politiky Slovenska, v oboch sme totiž v pozícii „žobrákov“ čakajúcich na MANNU z neba EU či NATO.

Ani zahraničné investície, ani zahraničné vojská nám nezaručia šťastnú, pokojnú a spokojnú budúcnosť. Nechcem byť ako Mečiar čo chcel slovenské Švajčiarsko a spolu s politickými kamarátmi rozkradol republiku, ale skutočné Švajčiarsko je dobrým príkladom ako môže efektívne prežiť malá krajina medzi dravcami v geologicky zložitom území.

Dočkám sa ešte zdravého rozumu v slovenskej politike? (len poznámka na záver, že v extrémistickom a externe/zvonka riadenom prostredí rozum nehľadajte) 🙂

Peter Ponický Lošonci

Liberálny progresivizmus je

22.05.2024

ekvivalentom fašizmu ako elitárskej vlády bezrozumu postavenej na mýtoch už nemožnej svetovlády, ekvivalentom nacizmu ako selektulúcej ideológie elitárskych hlupákov, ktorí mali pocit akejsi božej prozreteľnosti nadradenej skupiny ľudí a ekvivalentom revolučného marxizmu očkujúcemu nutnosť princípu svetovej revolúcie v prospech svojej triedy. To kumulatívne (sumárne) [...]

Volím mier nie strach

05.04.2024

Tak aktuálne aj dnes … snáď čitateľ pochopí v tom pozitívnom slova zmysle aktuálnosť aj dnes pred druhým kolom volieb prezidenta ,že oproti roku 2014 sa veľa nezmenilo . Ba nejaká zmena tu nastala – vyrástla nám generácia ,ktorá sa ,,chce,, politicky angažovať ak sa tak ten ,,progres,, dá nazvať . Ideológia ,ktorá sa nám tu naprieč európou zasieva má však [...]

Liberalizmus si začal písať svoj testament už v 16. storočí

22.03.2024

(sloboda neznamená nespútanosť, nezodpovednosť a zotročovanie iných … ) Aj keď sa to dnes nezdá, základnou charakteristikou človeka a jeho pôsobenia navonok sa už veľmi dlho identifikuje ako humanita, či sa to niekomu páči, alebo nie, je to MORÁLKA. Všetci mentálne zdraví ľudia o nej vedia a dokonca ju majú v sebe a to aj bez vonkajšieho pôsobenia tušených [...]

Španielsko, Katalánsko, Barcelona, protest

Španielski poslanci definitívne schválili amnestiu pre katalánskych separatistov

30.05.2024 11:59

Amnestia sa nebude vzťahovať na činy kvalifikované ako terorizmus podľa európskej legislatívy ani na činy predstavujúce vážne porušenie ľudských práv.

Nemocnica Ružinov

Lekárka, ktorá vyoperovala zlé oko, dostala podmienku a nesmie operovať

30.05.2024 11:53

Lekárka tiež musí zaplatiť odškodné pacientovi i poisťovniam.

Kompa, Gabčíkovo, Dunaj,

Štát ide hľadať nového prevádzkovateľa kompy cez Dunaj, Taraba zrušil zmluvu so súkromníkom

30.05.2024 11:34, aktualizované: 12:13

Štátny podnik vyhlási nový tender na prevádzkovanie kompy medzi prístavmi Vojka nad Dunajom a Kyselica.

sudca najvyššieho súdu Juraj Kliment

Incident na parkovisku: Disciplinárku so sudcom Klimentom, ktorého má Fico v zuboch, zrušili

30.05.2024 11:21

Jedna z prísediacich v päťčlennom disciplinárnom senáte bola totiž vylúčená z rozhodovania vo veci, pričom ju v senáte nahradila iná.