Založ si blog

Liberty = SLOBODA

(Napísané pred dvomi rokmi – 2020.)

Všetky zloženiny a konštrukcie, ktoré majú svoj slovný základ v tomto čarovnom slovíčku sú odjakživa nesmierne príťažlivé.

Politický aj ideologický konzervatívci sa radi prezentujú ako ľudia zásad, často dokonca odvekých. Ktoré sú to? Desatoro „božích“ doporučení, ktoré plne neakceptuje ani väčšina ich hlásateľov?

BRATSTVO s ktorým sa nevedia vyrovnať ani mnohí súrodenci? Alebo ROVNOSŤ ktorú si všetci užili len v momente narodenia, keď príjemné prítmie prenatálnej fázy života osvieti kvantum nepríjemne ostrého svetla?

Konzerva uchováva svoj obsah. Uchová ho večne? Iste každý trochu inteligentný človek odpovie, že nie. Ani poznanie nie je možné konzervovať, hoc by sme si to často priali a dokonca jeho časť sa ľudia snažili uchovať aj vtedy, keď už bolo jasné že minulé poznanie je prekonané novým, čo viac odpovedá Svetu okolo nás.

V histórii človeka je snáď najviac zla spôsobeného práve potlačovaním nových právd poznania ku ktorým osvietená časť ľudstva smeruje. Takí čo konzervovali staré pravdy za tie svoje, bojovali tými najneľudskejšími prostriedkami aké si ľudská tvorivosť vedela vykresliť.

SLOBODA ktorú si takmer každý predstavuje inak, hlavne v prospech tej vlastnej. Dnes sa všetci „bojovníci“ za slobodu schovávajú za jej anglický spôsob. Konzervatívci čo by všetko najradšej konzervovali nasilu a Liberálovia čo by si najradšej slobodu kúpili len pre seba. História ako ju poznáme je vlastne len tohto potvrdením, nerovnosť, nesloboda a nesvornosť pre väčšinu. Mocní za tento model spoločnosti bojujú pod rôznymi menami a chránia sa rôzne pevnými štítmi už odjakživa.

Ježíš nikdy nevyslovil prianie vytvorenia cirkvi svätej, Caesar chcel byť prvý medzi rovnými, Marx chcel zmeniť svet k lepšiemu a navrhol diktatúru jedných proti druhým, Americký model slobody je za úplatu.

Nastáva čas „pomsty“ tej ktorej sme sa vlastne nikdy na slobodu nepýtali a ktorá je jedinou príčinou, že sme mali možnosť slobode vzniknúť a ju žiť. Príroda a jej deti sme sa snažili zotročiť ako sami medzi sebou od vekov. Len malý príklad zo súčasnosti kedy mnohí radi cestujú aby videli nie ako ľudia žijú na druhom konci sveta, ale aby videli výtvory tej ktorú sme sa tisícročia snažili zotročiť. Letecké spoločnosti aby získali vôbec niekoho na začiatku svojho podnikania, ponúkali miesta nadostač, jedlo, krásnu obsluhu a príjemné slovo. Dnes uberajú miesto medzi sedačkami, aby bolo za starú cenu v lietadlách čo najviac pasažierov, rušia občerstvenie a pekné slovo je vzácnosťou.

Obmedzujú slobodu pohybu u tých ktorí im zaisťujú ich slobodu podnikania a verejnej služby. Dokonca to činia spôsobom, ktorý odoberá ľudom to po čom odjakživa túžili, slobodu a rovnosť. Túto predávajú za vyššiu cenu pre rovnejších čo si túto slobodu vedia zaplatiť!

Ľudstvo toto odveké nepriateľstvo v mene prospechu niektorých zrejme nedokáže vyriešiť. Naša chamtivosť, však berie čoraz viac možností prírode, aby mohla náš konflikt vyriešiť zmierlivo a bez obetí…

Peter Ponický Lošonci

Liberálny progresivizmus je

22.05.2024

ekvivalentom fašizmu ako elitárskej vlády bezrozumu postavenej na mýtoch už nemožnej svetovlády, ekvivalentom nacizmu ako selektulúcej ideológie elitárskych hlupákov, ktorí mali pocit akejsi božej prozreteľnosti nadradenej skupiny ľudí a ekvivalentom revolučného marxizmu očkujúcemu nutnosť princípu svetovej revolúcie v prospech svojej triedy. To kumulatívne (sumárne) [...]

Volím mier nie strach

05.04.2024

Tak aktuálne aj dnes … snáď čitateľ pochopí v tom pozitívnom slova zmysle aktuálnosť aj dnes pred druhým kolom volieb prezidenta ,že oproti roku 2014 sa veľa nezmenilo . Ba nejaká zmena tu nastala – vyrástla nám generácia ,ktorá sa ,,chce,, politicky angažovať ak sa tak ten ,,progres,, dá nazvať . Ideológia ,ktorá sa nám tu naprieč európou zasieva má však [...]

Liberalizmus si začal písať svoj testament už v 16. storočí

22.03.2024

(sloboda neznamená nespútanosť, nezodpovednosť a zotročovanie iných … ) Aj keď sa to dnes nezdá, základnou charakteristikou človeka a jeho pôsobenia navonok sa už veľmi dlho identifikuje ako humanita, či sa to niekomu páči, alebo nie, je to MORÁLKA. Všetci mentálne zdraví ľudia o nej vedia a dokonca ju majú v sebe a to aj bez vonkajšieho pôsobenia tušených [...]

atentát Fico nemocnica rooseveltova

Šéfka Rooseveltky: Po prepustení z nemocnice pôjde premiér do domáceho ošetrenia, také je jeho prianie

30.05.2024 10:22

Zdravotný stav Roberta Fica je stabilizovaný a vyvíja sa podľa očakávaní celého tímu odborníkov.

Mexico Elections

Jediný muž vo voľbách je len do počtu. Bude mať katolícke Mexiko židovskú prezidentku?

30.05.2024 10:00

Claudia Sheinbaumová sa asi stane historicky prvou ženou, ktorá sa postaví na čelo Mexika. Prezidentské voľby sa uskutočnia túto nedeľu.

polícia, NAKA, mimoriadne1, mim1

Inšpekcia navrhuje obžalovať siedmich čurillovcov. Kubina: V normálnej krajine by ani obvinenie nebolo nikdy vznesené

30.05.2024 09:53, aktualizované: 11:04

Spis už vyšetrovateľ odovzdal do rúk dozor vykonávajúcemu prokurátorovi.

APTOPIX Israel Palestinians

Od izraelskej ofenzívy v Rafahu, výrazne klesli dodávky humanitárnej pomoci do Gazy, varuje OSN

30.05.2024 09:47

Pred začiatkom tejto operácie od 1. apríla do 6. mája prichádzalo do palestínskej enklávy v priemere 176 kamiónov s humanitárnou pomocou denne.