Založ si blog

Ľudia sami nazvali svoje spoločenstvo inteligentným, ale …

(Napísané v roku 2020.)

Ale Svet vnímame predovšetkým svojimi detektormi (istej vlnovej dĺžky vlny svetla – oko, s istou chemickou štruktúrou – čuch, s istou akustickou štruktúrou – časť akustického spektra/vlnenia). Iba časť tohto spoločenstva dokáže hľadať tam, kde nič z existujúceho nedokážeme detegovať pomocou svojich receptorov (snímačov obrazu, zvuku a „smradu“ ☺️).

„Primitívne“ spoločenstvá hľadali často vysvetlenia nami prirodzene detegovanými snímačmi v nadprirodzenosti pozemských javov. „Našli“ bohov a zjednodušili si to zostavením hierarchie vlády, ktorú už zaviedli sami a vytvorili všemohúceho jediného a univerzálneho Boha. To viedlo ľudské spoločenstvo k determinizmu, podmienenosti, vývojovej štruktúre poznania. Prispievali k tomu svojimi intuitívnymi myšlienkovými procesmi starovekí filozofi (obsahujúcej fyziku, biológiu, matematiku, …).

Isaac Newton determinizmus zafixoval svojou pozemskou mechanikou, ktorá sa dala uplatniť všade tam kde pôsobila sila ktorá determinovala pohyb (mechaniku), tj. gravitačná. Náboženské podvedomie ľudskej populácie bolo už tak organicky spojené so sociálnymi spoločenstvami, že vnímanie boha a jeho „práce“ bol determinizmus stvorenia.

Ale postupne sa vďaka fyzike stávalo stáročia nemysliteľné reálnym. Postupne slablo i tisícročiami budované náboženské povedomie, podvedomie až sme ako civilizácia začali mať pocit všemohúcnosti, ktorou sme čoraz viac Boha/Bohov zosadzovali z trónu univerzality vrcholu poznania.

Poznanie evolúcie (Charles Darwin) doviedlo ľudí k predstave, že aj vývoj spoločenstva je výsledkom evolúcie k niečomu určitému a nevyhnutne smerujúcemu k sociálnej rovnováhe/spravodlivosti (Karl Marx). Tento omyl z pocitu konečnosti poznania fyziky (tej Newtonovskej, ktorá je skutočne spriahnutá s gravitáciou) podstatne ovplyvnil tzv. ateizáciu spoločnosti a vieru v „zázrak“ konečného dobra ktoré nahradí dobrý úmysel Boha v Rajskej záhrade.

Albert Einstein vniesol do fyziky mýtickú tajomnosť, relativita a mnoho hypotéz iba postupne sa ukazujúcich ako objektívne, však pre väčšinu ľudí nepochopiteľných, nepociťovaných svojimi zmyslami s ďalším krokom fyziky do neznáma mikrosveta (kvantová fyzika) ešte viac vzdialila väčšinu ľudského spoločenstva od racionality poznania. Neschopnosť väčšiny ľudí čo i len pochopiť princípy relativity času, lebo ich čas bol limitovaný „viditeľným“ horizontom existencie ich receptorov poznania okolitej reality. Znásobené absolútnou neschopnosťou pochopiť prázdnotu štruktúry mikrosveta, rovnako ako aj toho „mega“ makrosveta, priviedli ľudské spoločenstvo opäť k mýtickému svetu „pravých“ bohov.

Politický extrémizmus, založený na mystickej sebadôvere vyvolenosti (Mussolini, Stalin, Hitler, Lenin) stroskotal a svet ľudí ako je vidieť vo svojej väčšine nevie pochopiť, že Univerzum sa ním neriadi a dokonca ani jeho pohľadom, čuchom a sluchom. Že relativizmus a relativita fyzického stavu hmoty je v podstate súčasťou komplexity celého nášho Univerza/vesmíru a jeho poznanie nevychádza z miesta pozorovateľa na Zemi.

Mnohí sa vrátili o stáročia v čase späť (tak pochopili relativitu času) a vo svojej mentalite sa vrátili k svojej stredovekej jednoduchosti/inteligencii a s veľkým hrmotom vracajú všemohúceho na jeho pozemský trón temnoty. A rovnako ako mnohokrát v zaznamenanej (teda nerelatívnej časovej dimenzii) sa podobne ako extrémistický politický hľadači pozemského Raja, extrémnymi spôsobmi snažia presvedčiť o svojej prozreteľnosti nových bojovníkov Boha v prospech nadpozemskej blaženosti nebožtíkov.

Možno preto aj USA namiesto hľadania mimozemskej inteligencie (projekt SETI) začali hľadať pozemské podmienky v relatívne dostupnom vesmírnom okolí tejto ľudskej nie príliš inteligentnej civilizácie (u boha vojny Marta na Marse …) 🦛

Peter Ponický Lošonci

Normalizácia . ..

11.08.2022

…pre komunisticky režim znamenala koniec, dnes môže znamenať začiatok… Žijeme smutnú dobu priatelia. Dobu, keď 30 rokov od konca režimu jednej strany, zazívame tichý, zbabelý, ale zaujímavé je, že o to triumfálnejší návrat normalizácie a režimu jedného názorového prúdu. Tichý preto, že nikto z tých, čo majú moc, sa nedokáže skutočne pozrieť ľudom do [...]

Bezpečnosť

11.08.2022

„Number One“, ako niekde píšu či hovoria … Niet civilizácie, niet tvora nech by existoval kdekoľvek, že by po zrelej úvahe či podvedomom inštinkte nemal práve tento fakt na najvyššom stupienku hierarchie svojej existencie, svojho rozvoja a dokonca svojej smrti, ako dokazujú napríklad staroveké mýty, ktoré aj pri ceste do záhrobia vyžadovali isté úkony (minimálne [...]

Staré šablóny na nový svet nefungujú, keď všetci sľubujú iba blázni sa radujú

10.08.2022

(Napísané presne pred rokom – 10.08.2021) V spoločnosti je skôr anarchistický chaos ako racionálne usporiadanie. Preto meditovanie o budúcnosti, ktorú si väčšina ľudí zrejme predstavuje ako Eden (Raj), nemá veľký zmysel. Dnes je už len otázkou ako rýchlo nastanú zmeny s ktorými sa väčšina ľudstva nebude schopná telesne a zrejme aj mentálne vyrovnať. Opakovane som [...]

Autonehoda

Vodič taxislužby pod vplyvom alkoholu havaroval, zraneniam podľahol

13.08.2022 18:45

Nehoda sa odohrala na popradskej ceste, ku ktorej došlo v piatok večer. Popradčan Pri nehode sa ďalšie dve osoby zranili ľahko.

Prague Pride

Do pochodu festivalu Prague Pride sa zapojilo asi 55-tisíc ľudí

13.08.2022 17:54

Festival Prague Pride sa naposledy konal v roku 2019. V nasledujúcich dvoch rokoch bol zrušený z dôvodu pandémie koronavírusu.

Hasič / Požiarnik /

Slovenskí hasiči sa vrátili domov z najdlhšej zahraničnej pomoci

13.08.2022 17:16

Slovenskí hasiči pomáhali s hasením požiaru v Národnom parku České Švajčiarsko na severozápade Českej republiky.

Húfnica Zuzana 2

Ukrajina dostala prvé z objednaných húfnic Zuzana 2

13.08.2022 15:57

Podľa ministra obrany Jaroslava Naďa sa aj s prispením uzavretia tohto kontraktu Slovensko zaradilo medzi krajiny, ktorých pomoc je pre Ukrajinu najviac citeľná.