Založ si blog

Zem nemožno zachrániť biznisom

Tragédiou súčasnosti je, že prírodu/Zem chcú „chrániť“ ľudia čo vôbec nepoznajú prírodné vedy, najmä fyziku. Čo je rovnaké ako keď o budúcej rodine s deťmi hovoria homosexuáli. Nevidíte súvislosť?

Len pár príkladov.

1. Boom fotovoltaiky začal, keď Čína dokázala stlačiť cenu práce a cenu použitých materiálov na historicky nebývalo nízku úroveň. Ale premena energie v nich je limitovaná elementárnou dispozíciou a nikdy nebude ich účinnosť vyššia ako 15 až 20% (nasneží či zamračí sa a ich účinnosť je 0%). Hoc Slnko má obrovskú energetickú kapacitu. Navyše výroba jednotlivých položiek fotovoltaických panelov v žiadnom prípade nie je ekologická ani šetrná.

2. Veterné parky, súvisia s prúdením vzduchu a to je závislé na vodnom cykle, teda intenzite a lokálnej kapacite odparovania vody vplyvom slnečného tepla. Väčšie teplo odparí viac vody, viac vody vo vzduchu znamená väčšiu nerovnováhu, ťažšie mraky a iný cyklus striedania tohto režimu s čím súvisí vznik nevyužiteľných veterných extrémov. To je, že buď nefúka, alebo fúka príliš a ani v jednom z týchto prípadov nevyrobíte ani watt energie.

3. Vodné toky sa plnia tiež vďaka vodnému cyklu a čoraz väčšie extrémy počasia menia aj intenzitu a kapacitu vodných tokov (vody je čoraz menej a po obrovskom spade zrážok musíte vodu neproduktívne prepúšťať aby ste zachránili priehradu alebo mesto či dedinu).

Jediným produktívnym a udržateľným zdrojom energie na veľmi dlho je termojadrová fúzia (ako dokazuje naše slniečko), ale kapacity a zdroje do tokamaku a energetickej sústavy na tejto premene založenej sú žalostne malé (ale tie vojenské žalostne obrovské). Takže kde to sú tí odborníci na energetiku (i toho zo Slovenska s tým umelým chrupom a usadeného na „večnosť“ v komisii EU čo bez znalostí velil energetike EU), čo prišli s nápadom rozvíjať opäť biznis namiesto záchrany planéty. Kde sú skutoční ochránci klímy/prírody lebo tí zelení čo o princípe zelenosti tejto planéty nevedia takmer nič už narobili škôd čo sa ťažko dajú odstrániť.

Opäť sme zničili to, čo v dobrej viere začalo v polovine minulého storočia, keď ešte aj fyzika bola „kráľom“. 🧐

Peter Ponický Lošonci

PS. Zámerne je v názve tohto príspevku slovo „Zem“, teda názov ktorý sme dali planéte my ľudia. Preto to čo píšem sa týka stavu planéty ktorý umožní existenciu človeka a biologickú pestrosť s ktorou sme schopní existencie. Limity existencie planéty ktorú ešte stále obývame, neurčujeme ani my ani planéta sama, ale vonkajšie kozmické okolnosti a to by som predsa nepísal príspevok pre laikov, ale kozmológov.

Unikli dokumenty „RAND Corporation“ o tom prečo bola vyprovokovaná vojna na Ukrajine a kým.

30.09.2022

Uvedená spoločnosť ešte v januári tohto roku rozoslala svoj analytický materiál do všetkých možných inštitúcií Americkej administratívy (prezident, vláda, Pentagon, senát, kongres). Tento zrejme mnohostránkový dokument, z ktorého je dostupný len malý podiel (4 strany) objasňujúci jeho podstatu, zdôvodňuje operatívnu potrebu oslabenia Európy a najmä Nemecka ktoré [...]

Teroristický útok na plynovod z Ruska do Nemecka

29.09.2022

Včera bolo najprv Švédskou stranou a potom ďalšími zverejnené, že z plynovodov Severný prúd 1 a 2 uniká vo veľkom množstve plyn. Do večera sa objavili jasne deklarované informácie, že šlo o sabotáž, teda teroristický útok na obe vetvy plynovodu Nord Stream. Dnes sa na YouTube objavil rozhovor so známym Americkým vojenským analytikom Scottom Ritterom ktorý jednoznačne [...]

Dôsledky politiky „na večné časy“

28.09.2022

Napísané pred 4 rokmi 27.09.2018 Pred viac ako štvrťstoročím sme takúto formuláciu počuli pomerne často. Dnes ráno pri káve som počúval rádio – slovenské správy v ktorých dávali úryvok prezidentovho prejavu na Valnom zhromaždení OSN. Nie, že by ma prekvapil, ale opäť som si uvedomil ako svoju politiku hrá. Za oných čias ako synáčik komunistického funkcionára [...]

vojna na Ukrajine, delo, vojaci

ONLINE: Ďalšie ukrajinské vlajky zavejú nad Donbasom, sľubuje Zelenskyj

02.10.2022 06:10, aktualizované: 08:22

"Počas týždňa sa objavilo na Donbase viacero ukrajinských vlajok. A o týždeň bude ich ešte viac," povedal ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Lotyšsko / Parlametné voľby /

V parlamentných voľbách v Lotyšsku boli úspešní centristi premiéra Karinša

01.10.2022 21:27

Zo zverejnených odhadov tiež vyplýva neúspech strán zastupujúcich ruskojazyčnú menšinu v krajine.

Peter Pellegrini

Pellegrini na sneme Hlasu vyzval prítomných, aby si zaspievali

01.10.2022 20:58

Prítomní lídra Hlasu po jeho výzve zaspievať si odmenili potleskom.

Ramzan Kadyrov / Čečensko /

Kadyrov: Rusko by malo zvážiť použitie jadrových zbraní na Ukrajine

01.10.2022 19:31

Kadyrov prišiel s týmto vyhlásením po tom, ako boli ruské jednotky ukrajinskými vojakmi vytlačené z kľúčového mesta Lyman v Doneckej oblasti.