Založ si blog

Nezmazateľná stopa minulosti utvára budúcnosť

Napísané 30. augusta 2016 

Včera som si opäť veľmi výrazne uvedomil ako naše konanie v mikrosvete rodiny i makrosvete napríklad národa ovplyvňuje dianie v nastávajúcom čase. Aby som bol konkrétnejší, čítam Dejiny Uhorska a večer som so záujmom sledoval dokument o Magde Husákovej Lokvencovej.

V ten deň čítané a večer počuté, vo mne rezonovalo v prímere s dneškom a vzťahom k budúcnosti. Prečo?

Už je dobre známe z rôznych ľudských tragédií, že profil človeka sa nielen dedí, ale aj vytvára. Najintenzívnejšie v detstve, ale deje sa to fakticky celý život. Vieme aké tragické stopy na deťoch zanecháva krutosť, svojvôľa, nevôľa i nezáujem rodičov (na konci týchto drám sú potom často psychopati, vrahovia, diktátori apod.). Včera v onom dokumente som si opäť uvedomil, ako negatívne môže ovplyvniť život človeka konanie iných ľudí skrze mocenské skupiny či organizáciu a riadenie štátu, kraja, mesta, obce. Sme totiž nedeliteľnou súčasťou nejakej komunity, či už preto, že sme sa v nej narodili (podobne ako v rodine, deti si nevyberajú rodičov), alebo preto, že sme sa do nej nejakým spôsobom dostali (ženbou, presťahovaním, vysťahovaním apod.)

Každá a najmä negatívna emócia spojená s nejakým činom v tejto komunite nás naďalej životne formuje. Uvedený dokument aj keď to zrejme nebolo jeho cieľom to jasne prezentoval. Husákove väznenie i jeho politická činnosť a osobné presvedčenie deformovalo ako samotných aktérov tejto možno povedať tragédie a ich vzťahy, napriek tomu že ich individuálne schopnosti a danosti boli skoro by som povedal výnimočné.

Možno mi to takto dlho „vŕta“ v hlave aj preto, že úplne automaticky, to v súvislosti aj s osudmi ľudí a ich komunít (napr. národných) generuje súvzťažnosti uvedeného typu v rodine, meste, krajine. Preto mi nemohlo nenapadnúť ako sa dianie v našej krajine – Slovensku odzrkadľuje na nás, našich deťoch, teda na ďalších generáciách ľudí tu žijúcich. Vo väčších ľudských komunitách sú politici niečo ako rodičia, vedú, regulujú, riadia a stávajú sa nasledovaniahodným či odstrašujúcim príkladom. Napriek tomu, že sami podľa vlastných nie len politických preferencií ich nejako zaraďujeme a či chceme alebo nie ovplyvňujú nás.

Pri transformácii dokumentovaných obrazov doby a spomienok mám však ten istý pocit ako po vzhliadnutí onoho dokumentu. To čo sa tu udialo minimálne za posledné štvrťstoročie mnohých zlomilo, skrivilo a nasmerovalo (spomeňte si na školu, že zlé príklady často tiahnu viac ako tie bohuľúbe). Preto si niekedy pripadám ako účastník absurdnej drámy (podobne stvárnenej A. A. Poe) kde v Ústave sú síce pacienti, sestry, dozorcovia a lekári ale nie je jasné či tam je niekto normálny. Deti a mladý ľudia to nepostrehnú, lebo nepoznajú iné prostredie ako ten blázinec, ale my dospelejší sme boli iste aspoň časť života mimo jeho „brány“.

Pripadá Vám normálne, že ten náš slovenský „blázinec“ opakovane majú liečiť schizofrénny psychopati či pokryteckí lekári, ktorých si dokonca „zvolíme dobrovoľne“? Neviem či nie je pozde, ale nebolo by na čase začať myslieť na to čo to s našim spoločenstvom urobí, teda akú mu pripravujeme budúcnosť? Potom podobne ako v prípade Husákových už nič nezmení ani okolnosť, že sme sa narodili ako výnimoční!

Peter Ponický Lošonci

Ideový vodca svetového proletariátu = ideový vodca svetového progresivizmu, Vladimír Iljič Lenin

16.02.2024

Peter Ponický Lošonci, reakcia na článok Michala Hausera v „Novom slove“ 14.02.2024 o Leninovom politickom diele a jeho neukončenosti. Moja prvá mentálna reakcia po prečítaní názvu bola spomienka na Ježiša Nazaretského. Ten chodil po Judei s malou hŕstkou svojich priaznivcov (ako sa píše v Biblii, učeníkmi), jeho smrť si všimol málokto a prvá zmienka o jeho [...]

Čo drží pohromade obec/štát?

09.02.2024

Odpovede patria k otázkam, jazyk je nástroj porozumenia, vedomie a svedomie ako jediné robí človeka výnimočným biologickým produktom prírody. Položme si však otázku, čo z toho na úvod napísaného a históriou človečenstva uznaného za bazálne pradivo inteligencie a humanity je dnes na tzv. Západe pravdou (samozrejme nie u jednotlivcov, ale „národov“ a ich vodcov)? [...]

Progresivistická deštrukcia vzdelávania už od 90tych rokov.

12.01.2024

Spočiatku viera v zlepšovanie, potom len nádej na udržanie a nakoniec zmar a úplná erózia vzdelania a vzdelávania. Viac ako 30 rokov som prednášal na vysokých školách a univerzitách, dokonca som si vyskúšal aj úradnícku/manažerskú roľu na úrovni štátu ako minister pre vzdelávanie a vedu, na inštitucionálnej úrovni univerzity, fakulty, katedry ako [...]

kandidáti

Top 5 priorít kandidátov na prezidenta. Kto chce miesto eura korunu a kto odísť z WHO? Predstavy favoritov sa líšia

27.02.2024 00:00

Pravda položila všetkým jedenástim kandidátom rovnaké otázky. V druhom článku vám predstavíme ciele jednotlivých kandidátov a ich top päť priorít.

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy

Ľudskoprávne organizácie: Izrael naďalej blokuje humanitárnu pomoc do Gazy

26.02.2024 21:07, aktualizované: 21:59

Izrael páchanie genocídy v Gaze dôrazne popiera.

Robert Fico, Emmanuel Macron

Macron: Nie je zhoda na vyslaní vojakov na Ukrajinu, vylúčiť však nemožno nič. Fico: V Paríži bola bojová atmosféra

26.02.2024 20:48, aktualizované: 23:25

Podporu približne 15 krajín získal český plán nákupu munície v zahraničí, Macron ohlásil vznik raketovej koalície pre rakety stredného a dlhého doletu.

Eurofighter Typhoon so strelami Taurus

733. deň: Scholz: Strely doletia až do Moskvy, nezapojíme sa do vojny. Nemecko zatiaľ nepošle špičkové strely Taurus

26.02.2024 19:35, aktualizované: 23:12

Prezident Zelenskyj očakáva, že Rusko spustí novú ofenzívu v máji alebo v lete. Ukrajina má svoje vlastné bojové plány.