Založ si blog

Migrácia či prisťahovalectvo?

Napísané 1. septembra 2018 

Napriek tomu, že štatistiky ukazujú nižšie čísla ako v minulých rokoch, tak sa tento fenomén novodobého „nomádstva“ stáva čoraz pálčivejším a politicky výbušnejším. Či sa to niektorým páči, alebo nie tak Európa je už viac ako tisícročie územím s minimálnou migráciou (bez identifikácie jej príčin).

Jedinou nestabilnou veličinou boli a sú hranice a niekedy pocit výnimočnosti, spravidla živený niektorými vládcami či vládnucimi od čias Caesarových. Možno máme smolu, že sme geograficky a historicky najbližšie k územiam a etnikám nomádov tak žijúcich tisícročia. Je tiež pravda, že sme to boli my „Európania“ čo sme už za Rímskych čias kvôli sčítaniu ľudí a ekonomickým efektom bránili migrácii veky migrujúcich. Prisťahovalectvo a asimilácia tu „fungujú“ tiež tisícročia. Rímania z Barbarov urobili svojich občanov a nakoniec im vládli, rovnako to zvládlo pôvodne nomádske náboženstvo – kresťanstvo.

Ale dnes to nie je zrejme prisťahovalectvo s jeho sprievodnými efektami asimilácie a kultúrneho obohatenia asimilovaných aj asimilujúcich. Myslím, že podľa všetkým mi známych znakov sa jedná o nomádsku migráciu, ktorá si sebou niesla vždy v podstate rovnaké znaky, naznačím to historickou reminiscenciou. „Pastieri pásli svoje stáda na istom území do tej doby, než nespásli čo bolo a potom migrovali na iné miesto s čerstvou trávou.“ Saharskí nomádi zväčša žili v jediných životu prívetivých miestach – oázach, ale migrovali za karavánami a lúpili, z toho žili (lup zobchodovali a vymieňali). Je ešte dnes možný takýto extenzívny spôsob života a bytia? Nemôžem si pomôcť, ale jedinou racionálnou odpoveďou je NIE.

Toto musí byť vodítkom pre racionálne riešenia, ktoré musíme hľadať a nájsť, lebo rovnako ako v minulosti to vymedzuje náš životný priestor (nie nás Európanov, ale nás ľudí). To dnes znamená najmä obrovské investície do technológií a postupov aspoň udržujúcich rozvojové možnosti civilizácie a zachovania dostatočne pestrej biodiverzity, ktorá podmieňuje najmä potravinovú dostatočnosť. Nemôžeme sa totiž chovať na úrovni doby keď bolo na celej Zemi len niekoľko sto tisíc ľudí. Náš nový inštinkt musí byť globálne sebazáchovný.

Keď si to neuvedomíme v každej zemepisnej šírke, v každej etnickej skupine či národe, potom postupne buďto vyhynieme, alebo sa kvôli „kúsku pastvy vzájomne vyvraždíme“ a koniec koncov neprežije ani ten posledný, lebo už nebude kam migrovať!

Peter Ponický Lošonci

EMÓCIA PRAVDY

24.06.2024

Pravdu predstavujú dejiny, teda sled dejov/udalostí v čase a nie história ako produkt historikov. Mnohí sa zamýšľame v akej dobe to žijeme. Hľadíme na svet z pozície svojich skúseností, respektívne z toho, čo nás naučili, ako nás vychovali a ako na nás vplýva okolitá spoločnosť. Politika nás ovplyvňuje viac ako treba, rodiny, kamarátov celú spoločnosť. Už sa [...]

Nad Prírodou nemôžte vyhrať

06.06.2024

Iba dejinná doba ktorú historici nazývajú „novovek“ priniesla technický a technologický pokrok ktorý v mnohých ľudoch evokoval Mesiášsky komplex „nového veku“ nadvlády človeka nad prírodou a z toho aj nadvlády istej skupiny ľudí nad ľudstvom. Nesmierny úpadok vzdelanosti a s ňou súvisiacich znalostí napriek obrovskému informačnému pretlaku a možností zdieľania [...]

Od Českej učiteľky k súčasnému bazálnemu vzdelávaniu

05.06.2024

Piráti usoudili, že vše ve školství je špatně a my učitelé učíme prý jak za Marie Terezie, která mimochodem svou povinnou školní docházkou nastartovala průmyslový rozvoj Čech, dnes bezpečně zlikvidovaný! Tak předně: ve školách se neučí nic nazpaměť, navzdory tvrzením „odborníků“ ve věku 20+, protože to je „týrání dětí“, výsledky [...]

nehoda, nitra

Zábery, z ktorých mrazí. Od tragédie delili matku s dieťaťom len sekundy

19.07.2024 12:58

Vodička s dieťaťom stihli odísť z auta, do ktorého narazilo nákladné vozidlo.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

19.07.2024 12:53

Slávnostný ceremoniál sa uskutoční na letisku Kuchyňa, kde budú stíhačky zatiaľ umiestnené.

Rytmus

Tipos sponzoroval koncert Rytmusa, minister športu Keketi mlčí, tvrdí poslanec PS Dej

19.07.2024 12:40

Politickú zodpovednosť podľa poslanca nesie minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi a SNS.

Rakúsko / Očkovanie / Vakcína / Korona /

Očkovací preukaz proti Covid-19 už nikde nenájdete, pre získanie potvrdenia sa budete musieť zaočkovať znova

19.07.2024 12:30

Niektoré dovolenkové krajiny a zahraničné podujatia opäť vyžadujú potvrdenie o očkovaní proti Covid-19.