Založ si blog

Migrácia či prisťahovalectvo?

Napísané 1. septembra 2018 

Napriek tomu, že štatistiky ukazujú nižšie čísla ako v minulých rokoch, tak sa tento fenomén novodobého „nomádstva“ stáva čoraz pálčivejším a politicky výbušnejším. Či sa to niektorým páči, alebo nie tak Európa je už viac ako tisícročie územím s minimálnou migráciou (bez identifikácie jej príčin).

Jedinou nestabilnou veličinou boli a sú hranice a niekedy pocit výnimočnosti, spravidla živený niektorými vládcami či vládnucimi od čias Caesarových. Možno máme smolu, že sme geograficky a historicky najbližšie k územiam a etnikám nomádov tak žijúcich tisícročia. Je tiež pravda, že sme to boli my „Európania“ čo sme už za Rímskych čias kvôli sčítaniu ľudí a ekonomickým efektom bránili migrácii veky migrujúcich. Prisťahovalectvo a asimilácia tu „fungujú“ tiež tisícročia. Rímania z Barbarov urobili svojich občanov a nakoniec im vládli, rovnako to zvládlo pôvodne nomádske náboženstvo – kresťanstvo.

Ale dnes to nie je zrejme prisťahovalectvo s jeho sprievodnými efektami asimilácie a kultúrneho obohatenia asimilovaných aj asimilujúcich. Myslím, že podľa všetkým mi známych znakov sa jedná o nomádsku migráciu, ktorá si sebou niesla vždy v podstate rovnaké znaky, naznačím to historickou reminiscenciou. „Pastieri pásli svoje stáda na istom území do tej doby, než nespásli čo bolo a potom migrovali na iné miesto s čerstvou trávou.“ Saharskí nomádi zväčša žili v jediných životu prívetivých miestach – oázach, ale migrovali za karavánami a lúpili, z toho žili (lup zobchodovali a vymieňali). Je ešte dnes možný takýto extenzívny spôsob života a bytia? Nemôžem si pomôcť, ale jedinou racionálnou odpoveďou je NIE.

Toto musí byť vodítkom pre racionálne riešenia, ktoré musíme hľadať a nájsť, lebo rovnako ako v minulosti to vymedzuje náš životný priestor (nie nás Európanov, ale nás ľudí). To dnes znamená najmä obrovské investície do technológií a postupov aspoň udržujúcich rozvojové možnosti civilizácie a zachovania dostatočne pestrej biodiverzity, ktorá podmieňuje najmä potravinovú dostatočnosť. Nemôžeme sa totiž chovať na úrovni doby keď bolo na celej Zemi len niekoľko sto tisíc ľudí. Náš nový inštinkt musí byť globálne sebazáchovný.

Keď si to neuvedomíme v každej zemepisnej šírke, v každej etnickej skupine či národe, potom postupne buďto vyhynieme, alebo sa kvôli „kúsku pastvy vzájomne vyvraždíme“ a koniec koncov neprežije ani ten posledný, lebo už nebude kam migrovať!

Peter Ponický Lošonci

Ideový vodca svetového proletariátu = ideový vodca svetového progresivizmu, Vladimír Iljič Lenin

16.02.2024

Peter Ponický Lošonci, reakcia na článok Michala Hausera v „Novom slove“ 14.02.2024 o Leninovom politickom diele a jeho neukončenosti. Moja prvá mentálna reakcia po prečítaní názvu bola spomienka na Ježiša Nazaretského. Ten chodil po Judei s malou hŕstkou svojich priaznivcov (ako sa píše v Biblii, učeníkmi), jeho smrť si všimol málokto a prvá zmienka o jeho [...]

Čo drží pohromade obec/štát?

09.02.2024

Odpovede patria k otázkam, jazyk je nástroj porozumenia, vedomie a svedomie ako jediné robí človeka výnimočným biologickým produktom prírody. Položme si však otázku, čo z toho na úvod napísaného a históriou človečenstva uznaného za bazálne pradivo inteligencie a humanity je dnes na tzv. Západe pravdou (samozrejme nie u jednotlivcov, ale „národov“ a ich vodcov)? [...]

Progresivistická deštrukcia vzdelávania už od 90tych rokov.

12.01.2024

Spočiatku viera v zlepšovanie, potom len nádej na udržanie a nakoniec zmar a úplná erózia vzdelania a vzdelávania. Viac ako 30 rokov som prednášal na vysokých školách a univerzitách, dokonca som si vyskúšal aj úradnícku/manažerskú roľu na úrovni štátu ako minister pre vzdelávanie a vedu, na inštitucionálnej úrovni univerzity, fakulty, katedry ako [...]

kandidáti

Top 5 priorít kandidátov na prezidenta. Kto chce miesto eura korunu a kto odísť z WHO? Predstavy favoritov sa líšia

27.02.2024 00:00

Pravda položila všetkým jedenástim kandidátom rovnaké otázky. V druhom článku vám predstavíme ciele jednotlivých kandidátov a ich top päť priorít.

Izrael, Palestína, Hamas, Pásmo Gazy

Ľudskoprávne organizácie: Izrael naďalej blokuje humanitárnu pomoc do Gazy

26.02.2024 21:07, aktualizované: 21:59

Izrael páchanie genocídy v Gaze dôrazne popiera.

Robert Fico, Emmanuel Macron

Macron: Nie je zhoda na vyslaní vojakov na Ukrajinu, vylúčiť však nemožno nič. Fico: V Paríži bola bojová atmosféra

26.02.2024 20:48, aktualizované: 23:25

Podporu približne 15 krajín získal český plán nákupu munície v zahraničí, Macron ohlásil vznik raketovej koalície pre rakety stredného a dlhého doletu.

Eurofighter Typhoon so strelami Taurus

733. deň: Scholz: Strely doletia až do Moskvy, nezapojíme sa do vojny. Nemecko zatiaľ nepošle špičkové strely Taurus

26.02.2024 19:35, aktualizované: 23:12

Prezident Zelenskyj očakáva, že Rusko spustí novú ofenzívu v máji alebo v lete. Ukrajina má svoje vlastné bojové plány.