Predstavte si

(Vždy stojíme na križovatke budúcnosti, kde je nevyhnutné sa rozhodnúť.)

Napísané 18. septembra 2021 

Tak teda predstavte si, že stojíte na križovatke dvoch ciest a musíte sa rozhodnúť ktorou sa vydať. Rozumný človek zvažuje/vyhodnocuje podľa toho čo vidí a vie a nie podľa toho čo nevie, alebo sa dopočul z neznámeho zdroja.

Obe cesty sú formálne dopravnými „tepnami“ vytvorenými pre transport, ale nie sú rovnocenné. Jedna z nich je osadená dopravnými značkami (teda s regulovanou dopravou a viac menej predvídateľná) a tá druhá na ktorej nie je jediná značka ani policajt.

Ten uvážlivý na rázcestí váži cestami poskytované možnosti. Cesta 1. so značkami je čo sa týka času prepravy pomalšia, ale bezpečnejšia ako tá druhá. Obmedzený hlupák čo zmeškal rozdávanie rozumu, má pocit že už nič v živote nesmie zmeškať a stane sa tak, keď všetkých predbehne (ani nepomyslel na to, že ten čo dáva, nedáva podľa poradia, ale svojej vôle a možností). Uvažuje tak preto, že na ceste bez obmedzení sa presadí svojou bezohľadnosťou, ktorá ešte zvýši jeho nádeje byť prvým pri zdolaní cesty. Jeho úvaha smeruje k tomu, že nie je obmedzenie rýchlosti, pri bezohľadnej jazde mu budú iní ustupovať a nebudú ani policajti. Zabudol však na jednu zdanlivú maličkosť, že nik nezabránil ani tomu aby na túto cestu nevošlo viac takých ako on. Čím ich bude viac, tým vyššiu pravdepodobnosť má, že ho odnesú na márach. Dosiahol to čo chcel, nie pre život, lež pre smrť, bol rýchlejší ako tí slimáci premýšľavý na ceste s obmedzeniami …

Teraz si ešte predstavte, že tie autá ktoré môžu jazdiť po ceste sú neviditeľné, teda ani zrak ani pocit neodvráti „garamból“ (vírové tiché dopravované prúdením vzduchu). Posmrtný krik na policajtov, že ich tam tiež pustili nepomôže, lebo ani oni ich nie sú schopní vidieť a počuť. A že aj na tej druhej ceste sa stávajú nehody, iste ale nie tak často a s takými tragickými následkami. Lebo iba ten môže mať opäť virtuálnu (100%) istotu, čo sa ešte nenarodil.

Tak takáto je nevirtuálna inteligencia mnohých z nás čo tu vedno žijeme … 🥱

Peter Ponický Lošonci

Neoliberálne náboženstvo výnimočnosti a ochrany životného prostredia je falošná a zhubná ideológia.

09.04.2026

Peter Ponický Lošonci Dlhé roky som prednášal na univerzitách a vysokých školách a preto si dovoľujem tvrdiť, že minimálne za posledných 40 rokov veda nie je tým čo bola a vedci nie sú ľudia túžiaci po poznaní (samozrejme nemožno to chápať ako kategorický imperatív, teda neplatí to o každom ale o väčšine). Z tejto vety logicky rezonuje otázka, PREČO? Keď [...]

Bohorovnosť a mesiánstvo, najhoršia kombinácia mentálnych nemocí politikov / vládcov.

26.12.2025

Presne takto sa dá charakterizovať Donald Trump. „America First“ – Spojené štáty na prvom mieste, mohli v prípade rozumného politika vyzerať tak, že krajina ktorá má ešte stále dostatok prostriedkov a možností aby sa nestala chudobnou a všetkými opustenou, urýchlene smeruje k tomu k čomu doteraz všetky impériá na Zemi, ZÁNIKU impéria, ROZPADU na menšie celky, [...]

Ľudské práva a morálka . ..

19.11.2025

Autor: Peter Ponický Lošonci Tieto dva pojmy a ich interpretácia a realizácia v praxi sú dve premenné rovnice života človeka odnepamäti. Tak ako mikrosvet je podstatou existencie makrosveta (viditeľného a pocitového Sveta), je MORÁLKA podstatou existencie ĽUDSTVA ako biologického druhu. V ľudskej histórii bolo nespočet vybájených mýtických bytostí – BOHOV, čo zrejme [...]

1106963281

V Írsku zomrel rodák zo Slovenska, ktorý sa v detstve musel hrať medzi mŕtvolami. Vravel, že holokaust prežil iba zázrakom

02.06.2026 10:30

Tomi Reichental pochádzal z obce Merašice v okrese Hlohovec. Do nacistického koncentračného tábora v Bergen-Belsene ho odvliekli, keď mal deväť rokov.

Veronika Remišová

Remišová: Kmec a Radačovský nesmú byť veľvyslancami, medzinárodnú hanbu môže podľa nej zastaviť prezident

02.06.2026 10:26

Remišová vyzvala Pellegriniho, aby zabránil medzinárodnej hanbe a nepodpísal vyslanie Kmeca a Radačovského na posty veľvyslancov.

Ursula von der Leyenová

Brusel chystá ďalšiu ranu pre Moskvu. Prečo môže byť 21. balík sankcií bolestivý?

02.06.2026 10:05

Eurokomisia by mohla nový balík protiruských sankcií predstaviť budúci týždeň.

parlament

Parlament pokračuje v riadnej schôdzi, debata je o prevencii kriminality

02.06.2026 09:38

Poslanci Národnej rady SR krátko po 9.00 h odštartovali šiesty rokovací deň riadnej 52. schôdze.

veget

Pravda v Pravde.

Štatistiky blogu

Počet článkov: 291
Celková čítanosť: 797921x
Priemerná čítanosť článkov: 2742x

Autor blogu