Založ si blog

Kto sú ukrajinskí integrálni nacionalisti ?

https://www.voltairenet.org/article218395.html| PARÍŽ| 15. novembra 2022

Kto chce poznať históriu ukrajinských „integrálnych nacionalistov“, (neonacistov) musí hľadať už v čase prvej svetovej vojny, potom tej druhej, studenej vojny a pokračovať dnes na súčasnej Ukrajine. Mnoho dokumentov bolo zničených a súčasná Ukrajina pod trestom odňatia slobody zakazuje čo i len spomenúť ich zločiny. Faktom zostáva, že títo ľudia zmasakrovali najmenej štyri milióny svojich krajanov a vymysleli si architektúru konečného riešenia – teda vraždy miliónov ľudí z dôvodu ich skutočnej alebo predpokladanej príslušnosti k židovskej alebo cigánskej komunite v Európe.

Na samom začiatku tohto príbehu, teda pred prvou svetovou vojnou, bola Ukrajina veľkou rovinou, ktorá bola vždy medzi nemeckým a ruským vplyvom. V tom čase to nebol nezávislý štát, ale provincia cárskej ríše. Obývali ho Nemci, Bulhari, Gréci, Poliaci, Rumaniáni, Rusi, Česi, Tatári a veľmi veľká židovská menšina údajne pochádzala zo starovekého chazarského ľudu.

Mladý básnik Dmytro Dontsov bol fascinovaný avantgardnými umeleckými hnutiami a veril, že tie pomôžu jeho krajine uniknúť zo sociálnej zaostalosti. Keďže cárska ríša bola od smrti Kataríny Veľkej málo progresívna, zatiaľ čo Nemecká ríša bola vedeckým centrom Západu, Dontsov si vybral Berlín pred Moskvou.

Keď vypukla Veľká vojna, stal sa agentom nemeckej tajnej služby. Emigroval do Švajčiarska, kde v mene svojich majstrov vydával Bulletin národností Ruska, v ktorom vyzýval na povstanie sa etnických menšín proti cárskej ríši s cieľom dosiahnuť jej porážku. Tento model si vybrali západné tajné služby na zorganizovanie „Fóra slobodných národov Ruska“ toto leto v Prahe. [1]

Doncovovi priatelia podporovali ruskú revolúciu, ale on zostal pronemecký. V anarchii, ktorá nasledovala, bola Ukrajina de facto rozdelená tromi rôznymi režimami: nacionalistami Symona Petliuru (ktorí sa presadili v oblasti, ktorú dnes drží Zelenského administratíva), anarchistami Nestora Machna (ktorí sa organizovali v Novorosssii, krajine, ktorú vyvinul princ Potemkin a ktorá nikdy nepoznala poddanstvo), a boľševici (najmä na Donbase). Vojnový pokrik Petliurových nasledovníkov bol „Smrť Židom a boľševikom“. Dopustili sa mnohých vražedných pogromov. Dmytro Dontsov sa vrátil na Ukrajinu pred nemeckou porážkou a stal sa chránencom Symona Petliura. Krátko sa zúčastnil na parížskej mierovej konferencii, ale z nejakého neznámeho dôvodu nezostal vo svojej delegácii. Na Ukrajine pomohol Petliurovi spojiť sa s Poľskom a rozdrviť anarchistov a boľševikov. Po obsadení Kyjeva boľševikmi, Petliura a Dontsov rokovali o Varšavskej zmluve (22. apríla 1920): poľská armáda sa zaviazala zatlačiť boľševikov a oslobodiť Ukrajinu výmenou za Galíciu a Volyň. Táto ich nová vojna bola fiaskom.

Na posilnenie svojej strany Petliura tajne rokoval so zakladateľom židovských práporov v britskej armáde („Židovská légia„) a potom správcom Svetovej sionistickej organizácie (WZO) Vladimírom Jabotinským. V septembri 1921 sa títo dvaja muži dohodli, že sa zjednotia proti boľševikom výmenou za Petliurov záväzok zakázať svojim vojakom pokračovať v pogromoch. Židovská légia sa mala stať „židovským žandárstvom„. Napriek úsiliu sa však Petliurovi nepodarilo upokojiť svoje jednotky najmä preto, že jeho blízky spolupracovník Dontsov stále podporoval masaker Židov. Keď bola dohoda odhalená, Svetová sionistická organizácia sa vzbúrila proti režimu Petliura. 17. januára 1923 WZO zriadila komisiu na vyšetrovanie Jabotinského aktivít, ten odmietol prísť a vysvetliť svoje postoje a jednanie a odstúpil zo svojej pozície. Petliura utiekol do Poľska a potom do Francúzska, kde ho zavraždil židovský anarchista z Besarábie (teraz Podnestersko).

„Patent“ na výraz „integrálny nacionalizmus“ si dodnes nárokujú Dontovovi nasledovníci, ktorí po páde Tretej ríše dôsledne dbajú na vyvrátenie spojovania ich hnutia s nacizmom, ktorým sa vo Svete nie bezdôvodne charakterizujú. Podľa Dontova je „ukrajinský nacionalizmus“ charakterizovaný: „potvrdením vôle žiť, mocou, expanziou“ (podporuje „Právo silných rás organizovať národy a národy na posilnenie existujúcej kultúry a civilizácie“) a „túžba bojovať a uvedomenie si jeho krajnosti“ (chváli „tvorivé násilie iniciatívnej menšiny“). Jeho vlastnosti sú: „fanatizmus“ a „nemorálnosť„.

Dontsov sa obrátil chrbtom k svojej minulosti, stal sa bezpodmienečným obdivovateľom Führera Adolfa Hitlera. Jeho nasledovníci založili v roku 1929 Organizáciu ukrajinských nacionalistov (OUN) okolo plukovníka Jevhena Konovaletsa. Konovalets nazval Doncova „duchovným diktátorom mládeže Galície“. Medzi Dontsovom a iným intelektuálom však vznikol spor ktorého príčinou bol jeho extrémizmus, ktorý viedol k „vojne“ proti všetkým, ale Konovalets bol nakoniec zavraždený. OUN (financovaná nemeckou tajnou službou) sa potom rozdelila na dve časti. „Integrálni nacionalisti“ si pre seba vyhradili OUN-B, pomenovaný po Doncovovom obľúbenom učeníkovi Stepanovi Banderovi. V roku 1934 Bandera zorganizoval ako člen nacistickej tajnej služby a šéf OUN-B atentát na poľského ministra vnútra Bronisława Pierackiho. Od roku 1939 boli členovia OUN-B, ktorí tvorili vojenskú organizáciu UPA, vycvičení v Nemecku nemeckou armádou a potom ešte aj ich japonskými spojencami. Stepan Bandera ponúkol Dmytrovi Dontsovovi, aby sa stal vodcom ich organizácie, ale intelektuál odmietol a radšej hral úlohu vodcu ako operačného veliteľa.

„Integrálni nacionalisti“ obdivovali nemeckú inváziu do Poľska aj napriek dohode so sovietmi. Ako poukázal bývalý americký štátny tajomník (minister zahraničných vecí) Henry Kissinger, ktorý nemohol byť upodozrievaný z prosovietizmu, nešlo o otázku ZSSR, ktorý anektoval Poľsko, ale o neutralizáciu jeho časti s cieľom pripraviť sa na konfrontáciu s ríšou. Naopak, pre kancelára Hitlera to bola otázka začatia dobývania „životne dôležitého priestoru“ v strednej Európe.

Od začiatku druhej svetovej vojny, pod vedením Dmytra Dontsova, OUN-B bojovala po boku nacistických armád proti Židom a Sovietom.

Napísal Thierry Meyssan [Sieť Voltaire] (voltairenet.org) a v skrátenej podobe predkladá,

PPL

Pred 3 rokmi, spomienka na FB dialóg

20.03.2023

Prečo? Včera som zažil takú typickú FB diskusiu (ktovie či to bola diskusia, alebo monológy). Na položenú otázku, prečo keď som taký múdry, sedím doma a nie som tam či inde? S niekým kto aj svoje otázky myslí skôr pejoratívne je ťažké diskutovať a zvlášť keď to nie je z očí do očí. Neodpovedal som. Dnes ráno som sa zobudil a mal som pocit, že na otázky takto [...]

Démos – kratos (vláda ľudu)

16.03.2023

Zo slova „demokracia“ sa stáva forma bez obsahu, anglosaská „civilizácia“ ho pochopila ako Cromwelovský proces od parlamentu po diktatúru ale na rozdiel od Olivera vytvorila Orwelovský chliev z roku 1984. (Pripomeniem replikou na výborný československý film z roku 1967, STUD – ktorý v jednej sekvencii jasne a zrozumiteľne reaguje v dialógu dvoch aktérov, reprezentanta [...]

Marxistickí liberáli, nositelia americkej revolúcie uchopenia svetovlády.

10.03.2023

(Štátom – administratívou USA riadená anarchia farebnej revolúcie globálneho terorizmu) Peter Ponický Lošonci Karl Marx je najznámejší intelektuál/teoretik globálnej zmeny moci za pomoci nastolenia diktatúry nejakej občianskej/sociálnej skupiny. Je o ňom dobre známe, že sa prakticky celý život neživil ani tým čo vyštudoval ani inou prácou, ktorá by [...]

Francúzsko

Francúzska vláda prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery

20.03.2023 19:29, aktualizované: 19:47

Francúzska vláda v pondelok prežila dve hlasovania o vyslovení nedôvery v parlamente.

Remišová

Hlas vystavil Remišovej faktúru na 600 miliónov. Prihodil aj predražené vešiaky

20.03.2023 18:21

Nečerpá eurofondy a nakupuje predražené vešiaky, tvrdí Hlas o ministerke Remišovej. Podľa rezortu ide o osobnú pomstu.

Rusko Čína prezident návšteva

Si prišiel k Putinovi. Ako veľký brat

20.03.2023 18:17

Si Ťin-pching pricestoval do Moskvy len tri dni potom, čo Haag vydal na Vladimira Putina zatykač pre podozrenie zo spáchania vojnového zločinu.

Nadežda Babiaková, Ján Budaj, Banská Štiavnica

Nie všetky objekty v Banskej Štiavnici boli poistené. Budaj požičal budovu žiakom z umeleckej školy

20.03.2023 17:51

Po víkendovom požiari v Banskej Štiavnici sú poškodené viaceré objekty. Bez strechy nad hlavou zostali aj deti zo základnej umeleckej školy, ktorá sídlila v historickom centre.