Založ si blog

Pred 3 rokmi, spomienka na FB dialóg

Prečo?
Včera som zažil takú typickú FB diskusiu (ktovie či to bola diskusia, alebo monológy). Na položenú otázku, prečo keď som taký múdry, sedím doma a nie som tam či inde?
S niekým kto aj svoje otázky myslí skôr pejoratívne je ťažké diskutovať a zvlášť keď to nie je z očí do očí.
Neodpovedal som.
Dnes ráno som sa zobudil a mal som pocit, že na otázky takto položené treba odpovedať, ale všeobecnejšie a bez konkrétneho adresára. On si to totiž môže tiež prečítať a budem slušný keď tam nebude jeho priezvisko či „umelecké“ meno.
Milý Peter, som doma a som šťastný, lebo takým chcem byť a nie som závislý od hlúposti a hlupákov, ktorých chtiac či nechtiac v živote stretávame a dokonca aj s dôchodkom som spokojný a umožňuje mi žiť pre mňa naplnený život. Dokonca aj niečo robím pre druhých, deti učím tenis a základom fyziky a to zadarmo v krúžkoch.
Ale aby som odpovedal a nebolo to nič nehovoriace, tak konkrétne ale neadresné životné situácie ktoré som si musel prežiť (priznávam mojim pričinením, lebo som a bol som presvedčený, že na to mám).
Keď napíšete dôležité časti niekoľkomiliónového projektu, ktorý prejde výberovým sitom a potom hoc máte najviac úloh a merateľných výkonov, vás vedenie inštitúcie ktoré je logicky nositeľom projektu, chce pripraviť ani nie tak o úlohy ako o odmeny z práce ktorú musíte vykonať. Hlúpa otázka? „Prečo má Ponický najviac peňazí z projektu a tým pádom najvyšší plat?“
Keď prišli na to, že nie sú schopní to urobiť (lebo najprv to skúšali tak, že ja budem robiť a niekto iný bude mať časť odmien), lebo som odmietol úplnú účasť na projekte. Mal som čo mi prináležalo. Keď som tam projekt úspešne dokončil a skončil aj pracovný pomer, viac projektov nemajú.
Iný príklad, inej inštitúcie. Dostali ponuku na spracovanie inovačnej štúdie od súkromnej výrobnej firmy. Nemali na to, tak sa obrátili na mňa, spracoval som kostru projektu, kde oni boli nositeľom a ja riešiteľom. Keď bol projekt protistranou a Rozvojovou agentúrou schválený, riaditeľka onej inštitúcie za mnou prišla a žiadala ma aby som to urobil vo veľmi skrátenej verzii a za polovičnú odmenu. Odmietol som, so slovami „s mojím menom len s kompletnými výsledkami, alebo vôbec nie“. Dostal som od nej otázku, „vy nepotrebujete peniaze“ a moja odpoveď bola, „na to aby som slušne žil mám“.
Som učiteľ, či lepšie povedané bol som. Ale učiteľ má učiť a naučiť, aj overovať schopnosť študenta aplikovať naučené. Ja som to chcel robiť od mladosti a to bol konečne aj dôvod prečo som šiel pracovať na univerzitu a aj vedeckú ašpirantúru (CSc.) som absolvoval bezprostredne po riadnom ukončení vysokoškolského štúdia. Ale je pre mňa neakceptovateľné (hlavne z etických dôvodov spojených so spravodlivosťou ohodnotenia) aby mi niekto nariaďoval, že mám rozdávať pozitívne hodnotenia bez pozitívnych znalostí.
Bolo pre mňa tiež sklamaním, že pri voľbe rektora som nedostal odpoveď, že „tvoj program je zlý“ (naopak víťazný kandidát potom aplikoval ten môj), ale „lebo nie si náš človek“.
V politike sa ma báli, hoc som chcel zachrániť stranu v ktorej ma bolo vidieť (asi prečo?), lebo vedeli že neschopní či všetkého schopní ľudia sa pri mne neohrejú. Radšej predali stranu a hlavne jej majetok jednej „všechnostrane“. Ale nie pre prospech občanov ako radi proklamujú. Pre svoje ministerské a poslanecké stoličky.
Teda, milý Peter. Mám aj svoj súkromný život a chcem byť šťastný. S veľkým množstvom podobných ľudí obyčajnej praxe aj keď obyčajný ale schopný človek takým byť nemôže. Nikdy v živote som neohýbal chrbát iba preto, že som z toho mohol mať materiálny prospech. Lebo som bol a som presvedčený, že sa dokážem uživiť slušne, poctivo a vďaka svojim schopnostiam a zručnostiam (len tak mimochodom svojimi rukami/svojpomocne som postavil dom a dodnes všetky remeselné práce si robím sám a som na to patrične hrdý).
Dovolím si provokatívne zosumarizovať: „nie len rozumný ale aj zručný a šťastný„, hoc to mnohých hnevá… 🙂
Peter Ponický Lošonci

Najväčší zločin socializmu a komunistických strán

18.05.2023

Najväčším zločinom tejto doby a jej synteticky vytváraných elít, bolo absolútne pokrytectvo ľudí vygenerované snahou o vytvorenie svojej elity na večné časy. To sa im celkom nepodarilo a s danou ideológiou ani nemohlo podariť, ale STVORILI VŠETKÉHOSCHOPNÝCH ELITÁROV, KTORÍ MALI BYŤ AKOUSI ARISTOKRATICKOU ELITOU A CÍTILI SA BYŤ PREDURČENÍ NA VODCOVSTVO. Každý z nás [...]

Devastácia štátu . ..

15.05.2023

Napísané presne pred tromi rokmi … Už v starej Asýrskej ríši panovník prišiel na to, že je nutné stanoviť isté všeobecné pravidlá ktoré by tvorili popri autorite absolútneho vládcu piliere udržateľnosti ríše/štátu, predovšetkým zvnútra (Zákonník). Samozrejme z pozície najvyššieho „pomazaného“ Bohom a správnym vzťahom k ďalšiemu pilieru [...]

Kto má ešte štipku zdravého rozumu, skúste zapátrať v pamäti, alebo prečítať si v histórii.

08.05.2023

Ako sa správali aristokrati v každej ére svojej existencie, vymýšľali tzv. dvornú etiketu, kvetnaté slová na všetko a vzájomne na seba „hádzali“ úsmevy hoc sa nenávideli. K dnešku nemusíte veľa pátrať. Progresivisti, globalisti – teda noví kolonizátori ale teraz chtiac na celoplanetárnej úrovni, hlásajú vľúdnosť, úsmev, príjemné slová ale nik z [...]

Antony Blinken / Miroslav Wlachovský /

Blinken označil Slovensko za kľúčového spojenca v NATO a partnera

01.06.2023 23:36

Americký minister zahraničia to uviedol na neformálnom zasadnutí Severoatlantickej rady v Osle, kde sa stretol aj so šéfom slovenskej diplomacie Miroslavom Wlachovským.

jadrová zbraň strela nuclear

USA ďalej obmedzujú spoluprácu s Ruskom po jeho pozastavení účasti na jadrovej dohode

01.06.2023 23:25

Ide o ďalšiu reakciu na februárové rozhodnutie Ruska pozastaviť účasť na dohode Nový START, ktorá obmedzovala počet aktívnych jadrových zbraní a ich nosičov.

USA / Vlajka / Diplomacia /

USA otvoria svoje prvé diplomatické zastúpenie severne od polárneho kruhu

01.06.2023 23:07

USA, Rusko, ako aj Čína čoraz viac vnímajú Arktídu ako strategickú oblasť, pretože klimatická zmena spôsobujú úbytok ľadu v Severnom ľadovom oceáne.

Kim Čong un

Juhokórejská tajná služba: Kim Čong-un váži 140 kíl a má vážne poruchy spánku

01.06.2023 22:57

Tajná služba sa zaoberá aj možnosťou, že sa Kim dostane do "začarovaného kruhu" väčšej závislosti od alkoholu a nikotínu, prípadne že sa jeho nespavosť ešte zhorší.