Založ si blog

Najstaršie civilizačné centrá sveta tvoria základ nového, skutočne progresívneho multipolárneho usporiadania moderného Sveta.

Toto konštatovanie je nespochybniteľné, lebo povodie Eufratu a Tigrisu boli na začiatku cesty vytvárania štátu s vlastnou politickou a spoločenskou víziou na blízkom a strednom východe (Arabský svet a Irán), na tom ďalekom to boli Čína a India, na severe kontinentu zase Rusko, v Amerike Brazília a okolité civilizácie a na začiatku cesty nášho druhu Homo z Afriky na všetky dnes známe kontinenty.

To je základ BRICS dnes už ekonomicky silnejšieho zoskupenia nezávislých štátov  ako je nám na Západe dobre známe zoskupenie G7. Od včera do zajtra  sa v Juhoafrickom Johannesburgu bude iste hovoriť a príjme sa stratégia prijímania ďalších členov, lebo o prijatie do tohto spoločenstva požiadalo ďalších 23 krajín z rôznych kontinentov. Predstavitelia uvedených krajín predpokladajú, že do roku 2030 bude väčšina pozemského HDP tvorená krajinami spoločenstva BRICS.

Tieto krajiny disponujú najkomplexnejšími materiálnym a energetickými zdrojmi a surovinami na našej planéte. Iste im bude patriť budúcnosť aj preto, že najmä v Číne a Rusku je vzdelávací systém už dnes vykazujú najlepšie výsledky zo všetkých krajín OSN a stávajú sa aj technickými a technologickými (spolu s Indiou a Brazíliou) lídrami Sveta. Logicky nepristúpili na model vzdelávania nahradzujúci tzv. sociálnu inklúziu a rovnako nepristúpili na to aby veda bola súťažou komerčných rebríčkov publikovania a kooperačných citácií s cieľom dosiahnutia vyšších kariérnych mét a platov, ale veľmi často bez čitateľov a aplikačných prepojení s reálnou praxou.

Toto je vskutku onen civilizačný progresivizmus a nie ten neoliberálny (americký/európsky), oportunistických rasových (black matter), sexuálnych a pohlavných menšín odporujúcich prírodným zákonitostiam a potrebám (s definovaním nikdy a nikde reálne existujúcich pohlaví).

Bohužiaľ za posledných viac ako 30 rokov sme vlastnou vinou spadli do kategórie dementných ľudí s veľmi obmedzenými znalosťami, veľmi málo prispôsobivým životným spôsobom založeným na neudržateľnej spotrebe, s arogantným odporom voči skutočne tvorivej a užitočnej práci. Dnešní mladý ľudia si ani len nevedia predstaviť život inak, ako tak že na nich (ako lepšo-ľudí) bude niekto menej cenný ako oni produktívne pracovať, oni tí namyslení sediaci úradníci a manažéri, ktorí si svoje miesta vysedeli + vy-mlčali + vy-klamali + vybavili po známosti, s nenávistnou mentalitou ku všetkým intelektuálne aj manuálne schopnejším jedincom spoločenstva ľudí.

Keď som bol mladý, veľa sa hovorilo o čase po roku 2000, ako o vysnenej tvorivej a intelektuálnej spoločnosti s doslova kozmickým dosahom. Dnes sa náš euro/americký svet rúti do stratena, nie svetelnou ale neustále sa zvyšujúcou rýchlosťou. Svet nikdy nadlho nepatril namysleným lenivcom vyčleňujúcich sa indivíduí „pozerajúcich sa“ na svet vôkol zvysoka a s nenávistným dešpektom vyvolených.

Nie sme vyvolení ani lepší ako amazonskí či iní pôvodní obyvatelia všetkých pozemských kontinentov. Oni vedia byť šťastní aj bez bohatstva a my sme nešťastní s bohatstvom. Kto má väčšiu perspektívu prežitia?

Napísal: Peter Ponický Lošonci

Nad Prírodou nemôžte vyhrať

06.06.2024

Iba dejinná doba ktorú historici nazývajú „novovek“ priniesla technický a technologický pokrok ktorý v mnohých ľudoch evokoval Mesiášsky komplex „nového veku“ nadvlády človeka nad prírodou a z toho aj nadvlády istej skupiny ľudí nad ľudstvom. Nesmierny úpadok vzdelanosti a s ňou súvisiacich znalostí napriek obrovskému informačnému pretlaku a možností zdieľania [...]

Od Českej učiteľky k súčasnému bazálnemu vzdelávaniu

05.06.2024

Piráti usoudili, že vše ve školství je špatně a my učitelé učíme prý jak za Marie Terezie, která mimochodem svou povinnou školní docházkou nastartovala průmyslový rozvoj Čech, dnes bezpečně zlikvidovaný! Tak předně: ve školách se neučí nic nazpaměť, navzdory tvrzením „odborníků“ ve věku 20+, protože to je „týrání dětí“, výsledky [...]

Liberálny progresivizmus je

22.05.2024

ekvivalentom fašizmu ako elitárskej vlády bezrozumu postavenej na mýtoch už nemožnej svetovlády, ekvivalentom nacizmu ako selektulúcej ideológie elitárskych hlupákov, ktorí mali pocit akejsi božej prozreteľnosti nadradenej skupiny ľudí a ekvivalentom revolučného marxizmu očkujúcemu nutnosť princípu svetovej revolúcie v prospech svojej triedy. To kumulatívne (sumárne) [...]

Donald Trump

Trump označil Zelenského za najlepšieho predajcu všetkých čias: Len čo odišiel so 60 miliardami, už si pýta ďalšie, treba to zastaviť

16.06.2024 17:25

Americký exprezident Donald Trump sa v noci na nedeľu sťažoval, že žiadosti Ukrajiny o podporu od Spojených štátov "nemajú konca".

Kaaba, Veľká mešita, hadž

Púť do Mekky má už najmenej 19 obetí. Teploty stúpajú nad štyridsiatku

16.06.2024 17:09

V Mekke panujú v posledných dňoch vysoké teploty, ktoré sa dostali aj nad 45 stupňov.

kalinák

Šéf NR SR stále chýba. Čaká sa na Fica? Kaliňák: Nejde o dohodu medzi SNS a Hlasom, Pellegrini odišiel, situácia sa zmenila

16.06.2024 17:00

Kaliňák zatiaľ nepočul o žiadnych personálnych zmenách v koalícii. Pellegriniho už do koaličnej zostavy nepočíta.

dennik N versus Smer

Na 'smerákov' sa z podcastu Denníka N valila spŕška nadávok. Takto zmier nevyzerá, ohradili sa. Šéfredaktor sa bráni, že to bola satira

16.06.2024 15:39

Po množstve nadávok, ktoré zazneli z mediálneho podcastu na členov strany Smer sa smeráci pýtajú, či takto má vyzerať zmierenie.