Založ si blog

Hora hučí a baran bľačí

 

a človek hovorí, aby som dokončil začiatok.

 

Pred nedávnom som si pozrel spomienku , spred 10 rokov , ktorú som napísal ako reakciu na ,,nevďak,, kolegov ,kamarátov súputníkov vtedajšej  doby. Dnes sa to s malými úpravami hodí na tú mediálnu histériu mainstreamových médií  ,,demokratického,, prúdu s pomocou ,,straníckych karieristov ,, alebo lepšie povedané politických mŕtvol , ktorým sa napĺňa ich odveký sen / či to bolo za ,,boľševika a teraz demokrata ,, / vnucovať nám čo máme hovoriť a ako máme myslieť .

 Interviá ,komentáre , rozhovory a analýzy takých matadorov slova ako Meseržnikov, Zala, Radičová  a pod.za pomoci ,,top,, redaktorov Kovačiča ,Tódhovej,  Ilieva a spol. ukazujú v plnej nahote kam sme to eticky a morálne dotiahli.

Lebo každý robí to, čo vie. Kôň ťahá, lebo má silu. Pes šteká, lebo rozprávať nevie. A človek hovorí, lebo má dar reči. Slovom pomenúva, vyjadruje to, čo cíti. Pohládza dušu i pichá do srdca. Človek má slovo; má zbraň i dar.

Sám som pocítil, keď ma nepríjemné, neuvážené slovo hlboko ranilo. Myslím, že bolesť slova pozná každý. Spomeňte si na to, keď vás ktosi pourážal, dotkol sa vás na najcitlivejšom mieste. Mohol to byť niekto z vašich blízkych alebo niekto celkom cudzí. Mohol to byť syn, dcéra, ktorí zabudli, ako sa správať k rodičom.

Mohol to byť nervózny šofér v autobuse, predavačka v obchode. Hocikto, kto zabudol na morálku, úctu, na silu slova. A tak šermujeme slovami mnoho krát účelovo vytrhnutými z kontextu práve Tí čo nemajú žiadnu úctu k druhým a tým pádom ani k sebe samému.

Stalo sa, že som sám v hneve slovom ublížil. Veď keď hnev pominie, poruke je znova slovo. Slovo prepáč. Ako radi ho berieme do úst? Šetrime si ho na horšie časy. Keď bude treba. Keď sa slovom nevedomky kohosi dotkneme, lebo aj to sa môže stať. So slovom treba citlivo, opatrne. Naši múdri predkovia dobre vedeli, prečo treba dvakrát merať a raz strihať.

Slovo ako dar. Tak by sme mohli povedať o slove, ktoré poteší. Dávajme ho ľuďom, keď si ho zaslúžia. Nebuďme skúpi. Povedzme deťom, že nám robia radosť. Povedzme ochotnej predavačke, že je milá. Pekné slovo potrebujeme počuť a dávať každý deň.

Nepodľahnime slovu ,,bratislavskej kaviarni,, , ktorá nám prostredníctvom mäkkej propagandy  vnucuje ich pohľad na svet ,nepreberajme do úst slová  jednoduchých riešení hejslovače … Mohol by som vymenovať x príkladov ,ale malo by to zmysel ?! Zdá sa že sme nepoučiteľní …

  A tak na záver  mám pre vás pekné slová : Ďakujem za prečítanie .

 

Miloš Vaňo Veget

EMÓCIA PRAVDY

24.06.2024

Pravdu predstavujú dejiny, teda sled dejov/udalostí v čase a nie história ako produkt historikov. Mnohí sa zamýšľame v akej dobe to žijeme. Hľadíme na svet z pozície svojich skúseností, respektívne z toho, čo nás naučili, ako nás vychovali a ako na nás vplýva okolitá spoločnosť. Politika nás ovplyvňuje viac ako treba, rodiny, kamarátov celú spoločnosť. Už sa [...]

Nad Prírodou nemôžte vyhrať

06.06.2024

Iba dejinná doba ktorú historici nazývajú „novovek“ priniesla technický a technologický pokrok ktorý v mnohých ľudoch evokoval Mesiášsky komplex „nového veku“ nadvlády človeka nad prírodou a z toho aj nadvlády istej skupiny ľudí nad ľudstvom. Nesmierny úpadok vzdelanosti a s ňou súvisiacich znalostí napriek obrovskému informačnému pretlaku a možností zdieľania [...]

Od Českej učiteľky k súčasnému bazálnemu vzdelávaniu

05.06.2024

Piráti usoudili, že vše ve školství je špatně a my učitelé učíme prý jak za Marie Terezie, která mimochodem svou povinnou školní docházkou nastartovala průmyslový rozvoj Čech, dnes bezpečně zlikvidovaný! Tak předně: ve školách se neučí nic nazpaměť, navzdory tvrzením „odborníků“ ve věku 20+, protože to je „týrání dětí“, výsledky [...]

biden, obama

Už aj Obama spochybňuje Bidena: Šance na triumf klesli, mal by zvážiť životaschopnosť kandidatúry

18.07.2024 22:40

Obama údajne v zákulisí vyjadril obavy, že prieskumy verejnej mienky sa od Bidena odkláňajú a opúšťajú ho darcovia jeho kampane.

republikáni trump

Republikáni na zjazde nosia obväzy na uchu zo solidarity s Trumpom

18.07.2024 22:12

Trump prišiel na zjazd strany s obväzom na pravom uchu, ktoré mu postrelil atentátnik.

Ľupták

Poslanca Ľuptáka napadli v Humennom, v pondelok spochybňoval útok Ruska na nemocnicu v Kyjeve

18.07.2024 21:40, aktualizované: 21:53

Poslanec za SNS Ivan Ševčík a člen strany Národná koalícia informoval, že v Humennom napadli jeho kolegu Pavla Ľuptáka.

Just Stop Oil Protest

Britskí aktivisti si vypočuli bezprecedentný trest za nenásilný protest. Sudca: Ste fanatici

18.07.2024 20:32

Podľa prokurátorky Jocelyn Ledwardovej ekonomické náklady protestu dosiahli najmenej 770 000 libier.