Založ si blog

Hora hučí a baran bľačí

 

a človek hovorí, aby som dokončil začiatok.

 

Pred nedávnom som si pozrel spomienku , spred 10 rokov , ktorú som napísal ako reakciu na ,,nevďak,, kolegov ,kamarátov súputníkov vtedajšej  doby. Dnes sa to s malými úpravami hodí na tú mediálnu histériu mainstreamových médií  ,,demokratického,, prúdu s pomocou ,,straníckych karieristov ,, alebo lepšie povedané politických mŕtvol , ktorým sa napĺňa ich odveký sen / či to bolo za ,,boľševika a teraz demokrata ,, / vnucovať nám čo máme hovoriť a ako máme myslieť .

 Interviá ,komentáre , rozhovory a analýzy takých matadorov slova ako Meseržnikov, Zala, Radičová  a pod.za pomoci ,,top,, redaktorov Kovačiča ,Tódhovej,  Ilieva a spol. ukazujú v plnej nahote kam sme to eticky a morálne dotiahli.

Lebo každý robí to, čo vie. Kôň ťahá, lebo má silu. Pes šteká, lebo rozprávať nevie. A človek hovorí, lebo má dar reči. Slovom pomenúva, vyjadruje to, čo cíti. Pohládza dušu i pichá do srdca. Človek má slovo; má zbraň i dar.

Sám som pocítil, keď ma nepríjemné, neuvážené slovo hlboko ranilo. Myslím, že bolesť slova pozná každý. Spomeňte si na to, keď vás ktosi pourážal, dotkol sa vás na najcitlivejšom mieste. Mohol to byť niekto z vašich blízkych alebo niekto celkom cudzí. Mohol to byť syn, dcéra, ktorí zabudli, ako sa správať k rodičom.

Mohol to byť nervózny šofér v autobuse, predavačka v obchode. Hocikto, kto zabudol na morálku, úctu, na silu slova. A tak šermujeme slovami mnoho krát účelovo vytrhnutými z kontextu práve Tí čo nemajú žiadnu úctu k druhým a tým pádom ani k sebe samému.

Stalo sa, že som sám v hneve slovom ublížil. Veď keď hnev pominie, poruke je znova slovo. Slovo prepáč. Ako radi ho berieme do úst? Šetrime si ho na horšie časy. Keď bude treba. Keď sa slovom nevedomky kohosi dotkneme, lebo aj to sa môže stať. So slovom treba citlivo, opatrne. Naši múdri predkovia dobre vedeli, prečo treba dvakrát merať a raz strihať.

Slovo ako dar. Tak by sme mohli povedať o slove, ktoré poteší. Dávajme ho ľuďom, keď si ho zaslúžia. Nebuďme skúpi. Povedzme deťom, že nám robia radosť. Povedzme ochotnej predavačke, že je milá. Pekné slovo potrebujeme počuť a dávať každý deň.

Nepodľahnime slovu ,,bratislavskej kaviarni,, , ktorá nám prostredníctvom mäkkej propagandy  vnucuje ich pohľad na svet ,nepreberajme do úst slová  jednoduchých riešení hejslovače … Mohol by som vymenovať x príkladov ,ale malo by to zmysel ?! Zdá sa že sme nepoučiteľní …

  A tak na záver  mám pre vás pekné slová : Ďakujem za prečítanie .

 

Miloš Vaňo Veget

Zlodeji sa trestajú nie oslavujú.

04.12.2023

Toto nie je heslo ani propaganda, ale historicky overený fakt a to nie len v ľudskej spoločnosti, ale aj v prírode (toť len dôkaz, že sme jej súčasťou a nie tvorcami a už vôbec nie pánmi). Kdekto „škemrá“ nad zašlou minulosťou, ale to je rovnako bláznivé ako spomínať na prehistóriu a vymieranie druhov. Keby vedeli a mohli, iste by sa v onom čase pri hlasovaní druhov [...]

Henry Kissinger: Vojnový zločinec, ktorý zachránil svet

01.12.2023

Napísal: Scott Ritter (USA) 1. 12. 2023 Vo veku 100 rokov zomrel Henry Kissinger, mnohými uznávaný ako jeden z najvplyvnejších predstaviteľov americkej zahraničnej politiky vôbec. O bývalom poradcovi pre národnú bezpečnosť a ministrovi zahraničných vecí sa v nasledujúcich dňoch a týždňoch napíše veľa, niektoré z nich budú žialiť, mnohé však odsudzovať. Nechám na [...]

Fidel CASTRO, posledný odvážny.

28.11.2023

Vodca ale bez vodcovských manierov, diktátor bez diktátorských zvykov, veliteľ velici presvedčeným a milovaný oslobodenými. Mohol by prežiť „diktátor“ nenávidený svojim ľudom – NIE. Mohol by byť milovaný svojim ľudom viac ako polstoročia, keby bol nechcený – NIE. Mohol by prežiť tak blízko amerických brehov, keby nebol chránený hradbou [...]

protest, ušp, ps, kdh, sas

Opozícia protestuje proti rušeniu špeciálnej prokuratúry

07.12.2023 18:00

Slovensko pred týmto krokom varovala aj eurokomisia, súhlas vyjadrili aj USA, čo pobúrilo Fica.

šutaj eštok

Vyše 168-tisíc 'ružovým vodičákom' sa končí platnosť, upozorňuje rezort vnútra

07.12.2023 17:07

Šutaj Eštok kritizoval, že čistopisy preukazov boli objednané formou priameho rokovacieho konania. Poukázal na porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

počítač, ruky, bankovníctvo, hacker, klávesnica, písať

Výhražné emaily neprestali. Dostali ich ďalšie dve školy

07.12.2023 16:46

Prípadom sa okamžite začali zaoberať príslušníci Národnej kriminálnej agentúry.

šimkovičová

PS podalo podnet na Šimkovičovú za účinkovanie v internetovej televízii. Ministerka obvinenie odmieta

07.12.2023 16:19

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová svojím vystupovaním vo vysielaní TV Slovan porušuje zákon, tvrdí Progresívne Slovensko.