Založ si blog

Keď múdre rady nestačia . ..

Spomienka na to čo som napísal 4. novembra 2018, teda pred 5 rokmi.
Keď horel staroveký Rím, potomok Juliov a cisár Rímsky si nevedel rady v kríze, ktorá nastala (stovky mŕtvych, stovky tisíc bez domova a spustošené večné mesto). Mal učiteľa, radcu a v tom čase priateľa Senecu. Ten v dobrej viere poradil mladému vládcovi asi nasledovne: „V dobe krízy, keď ľudia nevedia ako ďalej, by sa mal vládca chovať ako Boh.“ Vo viere, že žiak dorástol svojho učiteľa, iste veril, že ho Nero pochopil.
Táto jeho veta, totiž mala znamenať, rozhodnosť, rozvážnosť, rozumnosť a súcit.
Vládca ale pochopil jeho vetu ako, všemocnosť, všemúdrosť a všeobecnú bezmedznú lásku tých ktorým je boh. Namyslenosť je však „nectnosťou“ obmedzených, lebo jednou z najznámejších viet odpovedajúcej pokore múdrosti je: „Viem, že nič neviem“.
Múdry však má občas pocit, že pozorný poslucháč aj chápe jeho slová. Pravda však môže byť aj taká, že pozorný poslucháč je sústredený na slová, aby si ich pamätal a nie aby im rozumel.
Spomínam si na jeden rozhovor spred niekoľkých rokov. Jeden mladý dedič prevzal po otcovi firmu, vysokú školu (v blízkom zahraničí). Keď sa so mnou zoznámil, položil mi otázku, či je vzdelávanie dobrý biznis?
Ja som z hĺbky svojho presvedčenia odpovedal, že ÁNO. Dotyčný mladý „podnikateľ“ sa ponáhľal a hneď sa ďalej „odporúčal“. Ale tieto slová si pamätal a ja som časom zistil, že im vôbec neporozumel, resp. naše myslenie bolo diametrálne odlišné a teda aj chápanie slov odlišné.
Mladík s ambíciou byť bohatým, moje slová pochopil po svojom. Podľa neho je dobrým biznisom také podnikanie čo prináša veľký zisk.
Podľa môjho hlbokého presvedčenia je vzdelávanie „nekonečne“ uspokojujúce podnikanie prinášajúce zadosťučinenie ambície pokroku a lepšej budúcnosti. Moja predstava bola Oxford, Canbridge, MIT, ktorých absolventi platia vysoké školné a často pomocou nadačných štipendií na základe výberových konaní pre tých najlepších.
Majiteľ to pochopil, ako väčšina verejných škôl, ako cestu k zisku, bez rozdielu jeho opodstatnenosti danej úspešnosťou vzdelávania svojich absolventov, prinášajúcich „lepšiu budúcnosť“ skrze svojich schopností či zručností. Takže táto už len názvom vysoká škola prijíma každého, aj vyraďuje ako svojho absolventa každého, lebo platí pravidelne nastavené školné.
Aké je poučenie?
Dnes rovnaké ako pred tísícami liet, vládcom nemožno úspešne radiť múdrosťou „filozofov“, vládcov je nutné nahradiť múdrymi čo nestratili a nestratia pokoru člena svojej tlupy a udržujú oheň ich poznania a schopností mať sa lepšie vedno …
Peter Ponický Lošonci

Zlodeji sa trestajú nie oslavujú.

04.12.2023

Toto nie je heslo ani propaganda, ale historicky overený fakt a to nie len v ľudskej spoločnosti, ale aj v prírode (toť len dôkaz, že sme jej súčasťou a nie tvorcami a už vôbec nie pánmi). Kdekto „škemrá“ nad zašlou minulosťou, ale to je rovnako bláznivé ako spomínať na prehistóriu a vymieranie druhov. Keby vedeli a mohli, iste by sa v onom čase pri hlasovaní druhov [...]

Henry Kissinger: Vojnový zločinec, ktorý zachránil svet

01.12.2023

Napísal: Scott Ritter (USA) 1. 12. 2023 Vo veku 100 rokov zomrel Henry Kissinger, mnohými uznávaný ako jeden z najvplyvnejších predstaviteľov americkej zahraničnej politiky vôbec. O bývalom poradcovi pre národnú bezpečnosť a ministrovi zahraničných vecí sa v nasledujúcich dňoch a týždňoch napíše veľa, niektoré z nich budú žialiť, mnohé však odsudzovať. Nechám na [...]

Fidel CASTRO, posledný odvážny.

28.11.2023

Vodca ale bez vodcovských manierov, diktátor bez diktátorských zvykov, veliteľ velici presvedčeným a milovaný oslobodenými. Mohol by prežiť „diktátor“ nenávidený svojim ľudom – NIE. Mohol by byť milovaný svojim ľudom viac ako polstoročia, keby bol nechcený – NIE. Mohol by prežiť tak blízko amerických brehov, keby nebol chránený hradbou [...]

šutaj eštok

Vyše 168-tisíc 'ružovým vodičákom' sa končí platnosť, upozorňuje rezort vnútra

07.12.2023 17:07

Šutaj Eštok kritizoval, že čistopisy preukazov boli objednané formou priameho rokovacieho konania. Poukázal na porušenie zákona o verejnom obstarávaní.

počítač, ruky, bankovníctvo, hacker, klávesnica, písať

Výhražné emaily neprestali. Dostali ich ďalšie dve školy

07.12.2023 16:46

Prípadom sa okamžite začali zaoberať príslušníci Národnej kriminálnej agentúry.

šimkovičová

PS podalo podnet na Šimkovičovú za účinkovanie v internetovej televízii. Ministerka obvinenie odmieta

07.12.2023 16:19

Ministerka kultúry Martina Šimkovičová svojím vystupovaním vo vysielaní TV Slovan porušuje zákon, tvrdí Progresívne Slovensko.

sneh, počasie, vernár

Husté sneženie spôsobilo na strednom Slovensku energetickú kalamitu

07.12.2023 15:32

Bez elektrického prúdu sa ocitlo viac ako deväťtisíc odberných miest.