Založ si blog

Keď múdre rady nestačia . ..

Spomienka na to čo som napísal 4. novembra 2018, teda pred 5 rokmi.
Keď horel staroveký Rím, potomok Juliov a cisár Rímsky si nevedel rady v kríze, ktorá nastala (stovky mŕtvych, stovky tisíc bez domova a spustošené večné mesto). Mal učiteľa, radcu a v tom čase priateľa Senecu. Ten v dobrej viere poradil mladému vládcovi asi nasledovne: „V dobe krízy, keď ľudia nevedia ako ďalej, by sa mal vládca chovať ako Boh.“ Vo viere, že žiak dorástol svojho učiteľa, iste veril, že ho Nero pochopil.
Táto jeho veta, totiž mala znamenať, rozhodnosť, rozvážnosť, rozumnosť a súcit.
Vládca ale pochopil jeho vetu ako, všemocnosť, všemúdrosť a všeobecnú bezmedznú lásku tých ktorým je boh. Namyslenosť je však „nectnosťou“ obmedzených, lebo jednou z najznámejších viet odpovedajúcej pokore múdrosti je: „Viem, že nič neviem“.
Múdry však má občas pocit, že pozorný poslucháč aj chápe jeho slová. Pravda však môže byť aj taká, že pozorný poslucháč je sústredený na slová, aby si ich pamätal a nie aby im rozumel.
Spomínam si na jeden rozhovor spred niekoľkých rokov. Jeden mladý dedič prevzal po otcovi firmu, vysokú školu (v blízkom zahraničí). Keď sa so mnou zoznámil, položil mi otázku, či je vzdelávanie dobrý biznis?
Ja som z hĺbky svojho presvedčenia odpovedal, že ÁNO. Dotyčný mladý „podnikateľ“ sa ponáhľal a hneď sa ďalej „odporúčal“. Ale tieto slová si pamätal a ja som časom zistil, že im vôbec neporozumel, resp. naše myslenie bolo diametrálne odlišné a teda aj chápanie slov odlišné.
Mladík s ambíciou byť bohatým, moje slová pochopil po svojom. Podľa neho je dobrým biznisom také podnikanie čo prináša veľký zisk.
Podľa môjho hlbokého presvedčenia je vzdelávanie „nekonečne“ uspokojujúce podnikanie prinášajúce zadosťučinenie ambície pokroku a lepšej budúcnosti. Moja predstava bola Oxford, Canbridge, MIT, ktorých absolventi platia vysoké školné a často pomocou nadačných štipendií na základe výberových konaní pre tých najlepších.
Majiteľ to pochopil, ako väčšina verejných škôl, ako cestu k zisku, bez rozdielu jeho opodstatnenosti danej úspešnosťou vzdelávania svojich absolventov, prinášajúcich „lepšiu budúcnosť“ skrze svojich schopností či zručností. Takže táto už len názvom vysoká škola prijíma každého, aj vyraďuje ako svojho absolventa každého, lebo platí pravidelne nastavené školné.
Aké je poučenie?
Dnes rovnaké ako pred tísícami liet, vládcom nemožno úspešne radiť múdrosťou „filozofov“, vládcov je nutné nahradiť múdrymi čo nestratili a nestratia pokoru člena svojej tlupy a udržujú oheň ich poznania a schopností mať sa lepšie vedno …
Peter Ponický Lošonci

EMÓCIA PRAVDY

24.06.2024

Pravdu predstavujú dejiny, teda sled dejov/udalostí v čase a nie história ako produkt historikov. Mnohí sa zamýšľame v akej dobe to žijeme. Hľadíme na svet z pozície svojich skúseností, respektívne z toho, čo nás naučili, ako nás vychovali a ako na nás vplýva okolitá spoločnosť. Politika nás ovplyvňuje viac ako treba, rodiny, kamarátov celú spoločnosť. Už sa [...]

Nad Prírodou nemôžte vyhrať

06.06.2024

Iba dejinná doba ktorú historici nazývajú „novovek“ priniesla technický a technologický pokrok ktorý v mnohých ľudoch evokoval Mesiášsky komplex „nového veku“ nadvlády človeka nad prírodou a z toho aj nadvlády istej skupiny ľudí nad ľudstvom. Nesmierny úpadok vzdelanosti a s ňou súvisiacich znalostí napriek obrovskému informačnému pretlaku a možností zdieľania [...]

Od Českej učiteľky k súčasnému bazálnemu vzdelávaniu

05.06.2024

Piráti usoudili, že vše ve školství je špatně a my učitelé učíme prý jak za Marie Terezie, která mimochodem svou povinnou školní docházkou nastartovala průmyslový rozvoj Čech, dnes bezpečně zlikvidovaný! Tak předně: ve školách se neučí nic nazpaměť, navzdory tvrzením „odborníků“ ve věku 20+, protože to je „týrání dětí“, výsledky [...]

nehoda, nitra

Zábery, z ktorých mrazí. Od tragédie delili matku s dieťaťom len sekundy

19.07.2024 12:58

Vodička s dieťaťom stihli odísť z auta, do ktorého narazilo nákladné vozidlo.

SR Kuchyňa MO systém záchytný test BAK-12  odovzdanie BAX

Prvé dve stíhačky F-16 priletia na Slovensko v pondelok

19.07.2024 12:53

Slávnostný ceremoniál sa uskutoční na letisku Kuchyňa, kde budú stíhačky zatiaľ umiestnené.

Rytmus

Tipos sponzoroval koncert Rytmusa, minister športu Keketi mlčí, tvrdí poslanec PS Dej

19.07.2024 12:40

Politickú zodpovednosť podľa poslanca nesie minister cestovného ruchu a športu Dušan Keketi a SNS.

Rakúsko / Očkovanie / Vakcína / Korona /

Očkovací preukaz proti Covid-19 už nikde nenájdete, pre získanie potvrdenia sa budete musieť zaočkovať znova

19.07.2024 12:30

Niektoré dovolenkové krajiny a zahraničné podujatia opäť vyžadujú potvrdenie o očkovaní proti Covid-19.