Fidel CASTRO, posledný odvážny.
28. novembra 2023 06:51,
Prečítané 1 242x,
veget,
Relevantné spomínanie
Vodca ale bez vodcovských manierov, diktátor bez diktátorských zvykov, veliteľ velici presvedčeným a milovaný oslobodenými.
Mohol by prežiť „diktátor“ nenávidený svojim ľudom – NIE. Mohol by byť milovaný svojim ľudom viac ako polstoročia, keby bol nechcený – NIE. Mohol by prežiť tak blízko amerických brehov, keby nebol chránený hradbou odhodlanosti tých pre ktorých pozdvihol zbraň proti absolutizmu Batistu a amerických firiem – NIE nemohol.
Včera som videl v niektorej TV americký dokument o Fidelovi, mám knihu rozhovorov s ním a vlastním aj autentický životopis Ernesta Gevaru, teda legendárneho Che. Zomrel na túto dobu posledný z odvážnych, čo odmietal americkú hegemóniu v strednej a latinskej amerike, čo nechcel byť len divák biedy svojho ľudu. Vzdelaný a napriek tomu odhodlaný zlepšiť postavenie ľudí na ktorých každý systém stojí, na tých tzv. obyčajných ľuďoch „z ulice“, uracovaných, ustarostených, hľadajúcich len obyčajné ľudské šťastie. Aby si človek mohol užívať pocitov šťastia, musí mať k tomu príležitosť a čas, nemôže väčšinu života tráviť v práci, len preto aby si zabezpečil holú existenciu.
Taká bola situácia väčšiny kubáncov v povojnových časoch, hoc nik vojnu nezažil a blízkosť USA umožňovala sprostredkovať obrovskú americkú povojnovú konjunktúru aj na zlepšenie životných podmienok kubáncov. Ale opak bol pravdou, americké koncerny s podporou americkej politiky sa snažili Kubu ešte viac vyžmýkať, len aby si zaistili neoprávnaný blahobyt svoj, správali sa ako conquistadori novej doby. Použitím charakteristického modelu made in USA zaplatili domácich mocichtivých ozbrojencov (Batista a spol.) aby vytvárali zdanie samosprávnosti a samostatnosti.
A práve preto, že Castro, Gevara a ďalší boli vzdelaní, nemohli inak keď legálne pokusy o ich angažovanosť v politike končili uväznením či vyhostením! Mohli byť iný ako revoluční, mohli „demokraticky“ žiadať o podiel na moci zastupujúc masy tých „obyčajných“? Nie nemohli, pokiaľ chceli pomôcť, nemali inú možnosť ako byť revolucionármi. Mohli zmeniť svoju politiku založenú na nezávislosti a permanentnom udržiavaní revolučnosti? Nemohli, lebo Americká politická garnitúra s vrelou finančnou podporou korporácií a nespokojnej menšiny kubánskej emigrácie (predtým štedro platenej americkými dohliadačmi), nechcela pripustiť existenciu „vredu“ – otvorenej rany na citlivom mieste svojho kapitalistického tela.
Mal možnosť nepodvoliť sa Americkému diktátu a nehľadať pomoc inde? Castro veľmi dobre vedel (aj vďaka tomu, že istý čas pred revolúciou strávil v USA), že Amerika nedovolí inú demokraciu ako tú svoju. Fidel to veľmi pekne vyjadril pri otázke amerického novinára na volebné víťazsvo G. Busha ml., rečníckou otázkou: „Môže byť demokraticky zvoleným prezidentom človek, ktorý zaplatí miliardu dolárov preto aby bol zvolený prezidentom?„.
Dnes to už pozná väčšina tzv. západného sveta, VO VOĽBÁCH DO ZASTUPITEĽSKÝCH ORGÁNOV VÍŤAZIA TAKÝ, KTORÍ SI DOKÁŽU KÚPIŤ DOSTATOČNE VEĽA VOLIČOV!
Spolu s Fidelom odmietam takúto demokraciu, demokratické je totiž slobodné rozhodnutie na základe programu a nie kúpené párkom, gulášom, „dobrým“ miestom v správe štátu či obce, čI úplatkom! Takáto demokracia zastúpila sprostredkovateľský princíp ako náhradu za všeľudové občianske referendá o veciach verejných. Fidel len dal svoj um a ruky k dispozícii skutočnému väčšinovému princípu… ČESŤ JEHO PAMIATKE.
Peter Ponický Lošonci, napísané 27.novembra 2016
28.11.2024
25. 11. 2023 – Radě Evropy Já, Nikita Sergejevič Michalkov, filmový režisér, scenárista, producent, držitel Oscara, dvou Zlatých lvů z filmového festivalu v Benátkách, Grand Prix festivalu v Cannes a mnoha dalších cen, píšu tento dopis … tento úvod píšu jen proto, abych zdůraznil, že nejsem ani politik, státní úředník ani státní zaměstnanec. Jsem ruský [...]
16.11.2024
Scott Ritter (16. novembra 2024) Novozvolený prezident Donald Trump nominoval Matta Gaetza na budúceho generálneho prokurátora Spojených štátov. Mnohí Američania sú touto voľbou zdesen a urazení. Považujem to za jednu z najlepších nominácií D. Trumpa. Dovoľte mi povedať vám prečo. Vezmite prosím na vedomie, že je to osobné. Na papieri/formálne nie je Matt Gaetz [...]
24.10.2024
Letmý pohľad do temnej budúcnosti. Scott Ritter 24. októbra Únik dvoch vysoko utajovaných dokumentov, ktoré po preskúmaní obsahujú citlivé spravodajské informácie USA o izraelských vojenských prípravách na útok proti Iránu, spôsobil v Spojených štátoch búrku kontroverzií. Keď sa americké orgány činné v trestnom konaní snažia odhaliť zdroj [...]
Ani omylom! A okrem teba to môžu tvrdiť všetci... ...
USA boli, su a budu (?) najvacsim arogantnym... ...
Castro mal v skutočnosti veľké maniere a... ...
Takže Castro nemal maniere revolucionára a... ...
Nekmášte Fidela za nohy. Tam mu je dobre.Nech... ...
Celá debata | RSS tejto debaty