Založ si blog

Patrí na vysokú školu pracovník/akademik čo nerozumie jednoduchej rovnici?

Rektori, dekani a zástupcovia Rád protestujú proti údajnej politizácii akademickej pôdy. To aj napriek tomu, že je plná politiky rôznych záujmov členov onej obce. Kandidáti na funkcie pred voľbami všelikomu všeličo sľubujú a nepohodlným nie len bránia v ich práci, ale dokonca zariadia ukončenie pracovného vzťahu (to nie je ojedinelé).

Toto nazývajú akademickou slobodou a správajú sa tak ako si politici volení občanmi vzhľadom na verejnú/mediálnu kontrolu nemôžu dovoliť.

Svojho času som zabránil svojmu kolegovi rektorovi, aby podpísal a poslal pripravenú Zmluvu s komerčným partnerom v PPProjekte na výstavbu kampusu, kde sa bez rozpakov mienil zaviazať k splácaniu na 30 rokov z rozpočtu, bez toho aby si skontroloval či univerzita je a bude schopná plniť tento záväzok a neobmedziť svoje kľúčové činnosti (vzdelávanie + veda).

Správal sa ako samoderžavný vládca, ktorý berie ako samozrejmosť svoje „neohroziteľné“ postavenie podložené nepísanými dohodami jeho podporovateľov z rodov príslušníkov akademickej obce na fakultách.

Čo ho k tomu viedlo? Velikášstvo túžby nechať tu po sebe nespochybniteľný pomník svojho majestátu.

Práve preto či najmä preto, je potreba prijať overený model fungovania vysokých škôl. Štatutárnych reprezentantov budú predstavovať manažér/i (môžeme ho nazvať riaditeľ) a Správna rada zostavená subjektom financujúcim VŠ (ak je to štát tak v jeho kompetencii, ak kraj v tej jeho, či mesto či komerčná spoločnosť). Akademická obec má svoju samosprávu v čele s rektorom a v ich kompetencii sú výhradne akademické činnosti (potreby a výsledky procesov vzdelávania prípadne vedy ak je implicitne na akademických pracoviskách, ale môže byť aj organizačne samostatne podobne ako vzdelávanie sú predkladané ekonomickým/štatutárnym orgánom inštitúcie). Financovanie a správa sú v rukách vlastníkov/donátorov skrze personál, manažment, Správnu a Dozornú radu.

Reprezentant Akademickej obce (rektor) skladá „účty“ výsledkov činností ktoré spravuje. Nik nebude vstupovať do ich čisto akademických vzťahov. Tento vzťah môže byť vyvážený v prospech spoločných výsledkov a ďalšieho rozvoja, ktorý je limitovaný prísnou viazanosťou účinnosti a výkonnosti všetkých zložiek inštitúcie. Donátor bude mať kontrolu nad ekonomickými a akademici nad vzdelávacími a výskumnými procesmi. Obe zložky ak chcú prosperitu musia úzko spolupracovať a sú na sebe závislé. Takto to funguje vo svete a niet dôvodu aby sme tu mali „kočkopsa“, ktorý nie je ani komunistickým ani kapitalistickým modelom. Je len ukážkou anarchie na úkor väčšiny občanov a generuje najmä nekvalitu za vysokú cenu. Ale bohužiaľ nie len to, vďaka tomu nám zarúbava pozitívnu cestu prosperujúcou budúcnosťou. 🧐

Lošonci

Volím mier nie strach

05.04.2024

Tak aktuálne aj dnes … snáď čitateľ pochopí v tom pozitívnom slova zmysle aktuálnosť aj dnes pred druhým kolom volieb prezidenta ,že oproti roku 2014 sa veľa nezmenilo . Ba nejaká zmena tu nastala – vyrástla nám generácia ,ktorá sa ,,chce,, politicky angažovať ak sa tak ten ,,progres,, dá nazvať . Ideológia ,ktorá sa nám tu naprieč európou zasieva má však [...]

Liberalizmus si začal písať svoj testament už v 16. storočí

22.03.2024

(sloboda neznamená nespútanosť, nezodpovednosť a zotročovanie iných … ) Aj keď sa to dnes nezdá, základnou charakteristikou človeka a jeho pôsobenia navonok sa už veľmi dlho identifikuje ako humanita, či sa to niekomu páči, alebo nie, je to MORÁLKA. Všetci mentálne zdraví ľudia o nej vedia a dokonca ju majú v sebe a to aj bez vonkajšieho pôsobenia tušených [...]

Perla , ,idiotizmu, , z Parížskeho samitu

27.02.2024

Na tlačovej konferencii po samite v Paríži Macron uviedol, že Západ identifikuje tretie krajiny, ktoré sa môžu podieľať na dodávkach munície na Ukrajinu. Uviedol, že k českej iniciatíve na nákup munície pre Ukrajinu by sa mohlo pripojiť 15 štátov. Český prezident Petr Pavel v polovici februára na Mníchovskej konferencii ponúkol Ukrajine dodať státisíce [...]

USA Poľsko Duda Trump Stretnutie

Poľský prezident Duda si pochvaľuje priateľské stretnutie s Trumpom

18.04.2024 12:24

Hovorili aj o Dudovom návrhu, aby členovia NATO zvýšili svoje výdavky na obranu na tri percentá svojho hrubého domáceho produktu.

Branislav Zurian

U Zuriana došlo k mnohým zmenám. Boli nevyhnutné, tvrdí Šutaj Eštok

18.04.2024 11:36, aktualizované: 12:27

Zmeny mali podľa ministra vnútra prispieť k ukončeniu vojny v bezpečnostných zložkách.

parlament

Poslanci riešili zmeny v zložení výborov, čaká ich aj hodina otázok

18.04.2024 11:20

Dôvodom je nastúpenie nových poslancov do parlamentu.

Boris Beňa

Šutaj Eštok: Beňu v Kongu zadržali podľa informácii zo SIS pre podozrenie zo špionáže

18.04.2024 10:50

V roku 2021 bol Beňa odsúdený na trojročný trest s podmienečným odkladom na päť rokov.