Založ si blog

Demokracia menšiny?

(Ani v starovekom Grécku/Aténach to nebola vláda ľudu ani vláda väčšiny, preto ak nechceme skracovať rešpekt k životu a bytiu nepoužívajme skratky, ktoré nevyjadrujú to čím za zaštiťujeme ako hodnotou ktorú už dávno pohltila inflácia.)

Dnes som si prečítal akúsi výzvu EU, či lepšie jej Komisie k aktualizácii/zvýšeniu ekonomickej spolupráce s Indiou (každému súdnemu je jasné, prečo prichádzame s natiahnutou pravicou ale bez otvorenej dlane ako gesta na ústretovosť a ochotu k nej).

Som presvedčený, že keď niekoho vyzývam k spolupráci, tak práve jednania majú kryštalizovať obsah aj možný rozsah dohody či nemožnosť dohody ak strany dohody budú rešpektovať iba sami seba. A práve tak začíname, my tzv. civilizovaní Západ. Civilizácia v spoločenskom a teda aj politickom chápaní ale veľmi pravdepodobne pochádza z Východu a možná jej pravou kolískou je India a jej etniká.

Z doteraz známej histórie je zrejmé, že až na posledných cca 500 rokov boli práve východné národy a ich spoločenstvá civilizovanejšie, organizovanejšie, spoločensky aj technologicky vyspelejšie. Najmierumilovnejšie ľudské filozofie aj náboženstvá sú miestom a učiteľmi lokalizované do Ázie, teda na tzv. Východ. A my si dovoľujeme hovoriť či písať o ľudských právach a civilizovanosti? My si dovoľujeme určovať čo je neprekročiteľnou líniou dohody opäť pod nezmyselnou skratkou – ľudských práv univerzalizovaných bez univerzálnosti práve tými čo stáročia zotročovali porazených a podmanených, čo kolonizovali s jediným cieľom – pripraviť o majetok, pôdu a často aj život tých ktorí tú pôdu kultivovali do stavu, že bola úrodná, tých čo svoje cennosti videli predovšetkým v schopnostiach žiť v súlade so svojim okolím (prírodou aj ľuďmi).

Zlý začiatok nemusí znamenať aj zlý koniec, ale v každom prípade komplikuje nastavenia vyjednávačov a ich tímov, čo znamená riešiť zložitosti ešte predtým ako ku skutočným zložitostiam vymedzeným kultúrou, motívmi a schopnosťami vyjednávačov dôjdeme pri „rokovacom stole“.

V poslednej veľkej/globálnej vojne s nemeckým nacizmom a japonským nacionalizmom (Japonci po storočí napáchnutí americkým expanzionizmom) boli ako vždy rozhodujúce ekonomické/zdrojové faktory, ktoré mali kolonizátorom zaistiť bezstarostný/„šťastný“ život za cenu iných, menejcenných životov zotročených ľudí, dolujúcich vzácne nerasty, pestujúcich exotické rastliny a všestranne sa starajúcich s údelom sluhov o svojich nadradených „civilizovaných“ pánov. Alebo sa nájde niekto kto by spochybnil túto dobovú skúsenosť z britských, holandských, francúzskych, nemeckých, belgických, španielskych, či portugalských kolónií alebo praktík v Rakúsko-Uhorsku v našej oblasti?

Základným rysom západnej dekadentnej civilizovanosti je podobne ako v starorímskej ríši, pocit že práce už bolo dosť a teraz sme dosť silní aby za nás pracovali iní. Lenivosť a zvrátenosť v rôznych oblastiach ľudského spolužitia je nie len znakom úpadku, ale aj zdrojom napätia/odporu a nenávisti voči takejto odpornej civilizácii. Dokonca aj drogy sa stali masovým ekonomickým nástrojom na zlomenie konkurencie a historickým príkladom je likvidácia čínskej konkurencie v exotickej obchodnej komodite tvoriacej dobové bohatstvo a moc Británie. Áno píšem o ópiu a kto iný ako tzv. civilizovaná krajina západu a kto iný ako koloniálne krajiny Západu po faktickom vymiznutí otrokárstva a stredovekom nevoľníctve zaviedli „výhodný“ obchod s lacnou pracovnou silou a „zákonné“ otroctvo. Ešte snáď niekto chce argumentovať civilizovanosťou, kultúrou a oprávnenosťou nášho nároku na vodcovstvo civilizovanosti?

Je mi do smiechu (bohužiaľ aj do plaču lebo to stíha aj mňa nevinného) keď počujem a vidím rozhodnutia EU či USA, ktoré poškodzujú ich samých a najmä ich občanov (to je jeden zo základných znakov nezodpovednosti vygenerovanej samoľúbosťou a neinteligenciou). Vlády a politici odvodzujú svoje postavenie pri moci od princípu všeobecnej voľby občanmi občiny/štátu a väčšinou aj jej zásady dobrovoľnosti. V tejto súvislosti je ale rozhodujúca slobodná vôľa a schopnosť kriticky a zodpovedne posudzovať procesy okolo nás a aj v nás. Práve ona a nie všeobecne vyslovované politické heslo prevzaté z revolučného kvasu na parížskych uliciach, teda pojem/slovo SLOBODA účelovo vyňaté z revolučného hesla buržoáznej revolúcie, ktoré je kompletné aj s heslom ROVNOSŤ a BRATSTVO. Ale ako slobodné je rozhodovanie medzi lžou a lžou marketingovo predostieraných práve tým ktorí majú prejaviť svoju vôľu vo veci naplňovania prosperity svojej otčiny/krajiny skrze svojich volených zástupcov. Akú majú legitimitu občania konajúci politiku (politici) skrze nástroje moci, ktoré charakterizujeme ako vládu a opäť sa klame, lebo to nie je vláda s a v prospech ľudu/občana, ale vláda nad ľudom/občanom.

Aký je rozdiel medzi deklarovanou a časovo nelimitovanou diktatúrou a nedeklarovanou časovo obmedzenou diktatúrou? Z pohľadu ovládaného nie je rozdielu, lebo obe formy moci využívajú direktívne mocenské nástroje legalizované právom (zákonmi).

Jednou z významných exekutívnych mocí je práve tvorba práva, lebo právom a jeho nástrojmi legitimizovali svoju vládu všetci a všetky vlády v histórii. Individuálny ľudský/občiansky rozmer práva ale nie je formálnou záležitosťou, lež životnou a reálnou. Jeden príklad za všetky. Pôvodná Ústava Spojených štátov amerických je o slobode (aj preto ju mnohí nazývajú liberálnou či najliberálnejšou) a jej tvorcovia boli motivovaní veľmi podobne ako revoltujúci občania Paríža pred Bastilou či neskôr Konventom a napriek tomu bola prijatá a uplatňovaná selektívne, len pre niektoré skupiny ľudí/občanov medzi ktorých neboli veľmi dlho zaradení pôvodní obyvatelia severnej Ameriky ani černošskí otroci dovážaný z Afriky. Podobne ako v Aténach aj Americkú ústavu tvorila malá skupina intelektuálov z preferovanej sociálnej vrstvy spoločnosti možno v presvedčení o práve nadobudnutom mocou a ovládaním reštrikčných zložiek organizovanej spoločnosti ako je armáda či polícia.

Je to veľmi podobné ako reklamovaný „boj“ za ľudské práva typu gendrových, kresťanských, tzv. menšinových a napriek tomu je najvyššie ľudské právo, PRÁVO NA ŽIVOT bezprávne odoberané práve ozbrojenými zložkami moci z vôle tzv. demokratickej a slobodnej časti sveta, ktorá chce svoju vládu dosiahnuť nekultúrnou likvidáciou iných kultúr a ich vyznavačov (Kórea, Vietnam, Granada, Panama, Irak, Líbya, Palestína … ale aj invázie do Ruska, Číny, Indie, Iránu, …). Hoc najstaršie kultúry Sveta sú práve tam.

Peter Ponický Lošonci

Liberálny progresivizmus je

22.05.2024

ekvivalentom fašizmu ako elitárskej vlády bezrozumu postavenej na mýtoch už nemožnej svetovlády, ekvivalentom nacizmu ako selektulúcej ideológie elitárskych hlupákov, ktorí mali pocit akejsi božej prozreteľnosti nadradenej skupiny ľudí a ekvivalentom revolučného marxizmu očkujúcemu nutnosť princípu svetovej revolúcie v prospech svojej triedy. To kumulatívne (sumárne) [...]

Volím mier nie strach

05.04.2024

Tak aktuálne aj dnes … snáď čitateľ pochopí v tom pozitívnom slova zmysle aktuálnosť aj dnes pred druhým kolom volieb prezidenta ,že oproti roku 2014 sa veľa nezmenilo . Ba nejaká zmena tu nastala – vyrástla nám generácia ,ktorá sa ,,chce,, politicky angažovať ak sa tak ten ,,progres,, dá nazvať . Ideológia ,ktorá sa nám tu naprieč európou zasieva má však [...]

Liberalizmus si začal písať svoj testament už v 16. storočí

22.03.2024

(sloboda neznamená nespútanosť, nezodpovednosť a zotročovanie iných … ) Aj keď sa to dnes nezdá, základnou charakteristikou človeka a jeho pôsobenia navonok sa už veľmi dlho identifikuje ako humanita, či sa to niekomu páči, alebo nie, je to MORÁLKA. Všetci mentálne zdraví ľudia o nej vedia a dokonca ju majú v sebe a to aj bez vonkajšieho pôsobenia tušených [...]

atentát Fico nemocnica rooseveltova

Šéfka Rooseveltky: Po prepustení z nemocnice pôjde premiér do domáceho ošetrenia, také je jeho prianie

30.05.2024 10:22

Zdravotný stav Roberta Fica je stabilizovaný a vyvíja sa podľa očakávaní celého tímu odborníkov.

Mexico Elections

Jediný muž vo voľbách je len do počtu. Bude mať katolícke Mexiko židovskú prezidentku?

30.05.2024 10:00

Claudia Sheinbaumová sa asi stane historicky prvou ženou, ktorá sa postaví na čelo Mexika. Prezidentské voľby sa uskutočnia túto nedeľu.

polícia, NAKA, mimoriadne1, mim1

Inšpekcia navrhuje obžalovať čurillovcov zo zneužitia právomocí

30.05.2024 09:53, aktualizované: 10:35

Spis už vyšetrovateľ odovzdal do rúk dozor vykonávajúcemu prokurátorovi.

APTOPIX Israel Palestinians

Od izraelskej ofenzívy v Rafahu, výrazne klesli dodávky humanitárnej pomoci do Gazy, varuje OSN

30.05.2024 09:47

Pred začiatkom tejto operácie od 1. apríla do 6. mája prichádzalo do palestínskej enklávy v priemere 176 kamiónov s humanitárnou pomocou denne.